П`ятниця, 29.03.2024, 02:01:20

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Архів новин
Головна » 2022 » Травень » 26 » Депортації як зброя Московії. Вийшла друком книжка спогадів прикарпатців, потерпілих від жахіть російської імперської політики ХХ ст.
21:29:12
Депортації як зброя Московії. Вийшла друком книжка спогадів прикарпатців, потерпілих від жахіть російської імперської політики ХХ ст.

Книжка вчителя історії Брошнів-Осадського ліцею і директора «Музею депортації українців у ХХ столітті» Ярослава ПАВЛЯКА «Депортації як інструмент імперської московської політики в Україні. Частина друга. Спогади очевидців», що побачила світ у МП «Таля» у Брошнів-Осаді, є продовженням однойменного видання, яке вийшло друком два роки тому. Навчально-краєзнавчі студії автора схвалено на засіданні педагогічної ради Брошнів-Осадського ліцею і рекомендовано як посібник для шкільного курсу «Історія України».

У новому виданні Я. Павляка, крім невеличкої авторської передмови, є кілька розділів: «Депортації: спогади очевидців», «Примусове переміщення населення внаслідок урегулювання кордонів» і «Спогади очевидців про пересильний табір у Брошневі-Осаді у 1947–1953 роках», які органічно поєднані стрижневим задумом: щонайповніше задокументувати факти злочинів як наслідок московської політики в Україні у ХХ столітті через свідчення людей, які на собі відчули жахіття депортацій як одного з інструментів геноциду українського народу. Автор книжки завдяки своїм краєзнавчим студіям наповнює «Музей депортації українців у ХХ столітті», який наразі створюють у Брошневі-Осаді, конкретним змістом. Тож у цьому контексті Я. Павляк зазначає: «Відходять в інший світ люди, які пережили ці страшні часи депортацій. Багатьох із них я знав, чув їхні розповіді, співпереживав їм, і в міру можливості намагався про них згадати у цій книжці. Сподіваюся, що музей запрацює, будуть відвідувачі, а діти і внуки тих, хто зазнав цих страждань, надаватимуть матеріали, якими наповнюватиметься музейний фонд і писатиметься ще одна важлива сторінка історії, яку пережив наш народ».

У виданні йдеться щонайперше про гіркі переселенські дороги прикарпатців. Описано зокрема долі родин Маланіїв, Мельників та Процаків із Брошнева-Осади, Стронговських – із присілка Прислупа, Кузь – із Перегінська, Струків – з Надвірної, Штогрінів – із Саджави, Шулярів – із Майдана, Яцківих – із Брошнева, Щуровських – із Рожнятова, Шутяків – із Копанок, Ковальчуків – із Лугів, Лазоришин – із Кадобни та ін.

Розповідається також про примусове виселення з українських етнічних земель Польщі родин Зубрицьких та Поглідів, з ким автор книжки безпосередньо чи шляхом листування спілкувався ще за життя і записав їхні свідчення. У краєзнавчому виданні також уміщено спогади очевидців про пересильний табір у Брошневі-Осаді у 1947–1953 рр., звідки для багатьох тисяч прикарпатців починалася дорога в Сибір: Емілії Пірус, Марти Дроцюк, Ольги Бойко, Оксани Хоптяк та ін.

Значне місце посідає у дослідженні і висвітлення трагедії виселення жителів та руйнування села Кадобни 1951 року, про які йшлося і в газеті «Галичина». Оповіді людей проілюстровано численними рідкісними документальними світлинами й матеріалами з їхніх домашніх та авторського архівів.

Видання як краєзнавчі навчальні студії для школярів-ліцеїстів нині дуже актуальне, і не лише в рамках шкільної програми, а й у значно ширшому форматі – громадянському. Адже виселення, депортації чи пересильні табори, на превеликий жаль, і у ХХІ столітті не відійшли у минуле, а й сьогодні, у час війни з російськими загарбниками, є одними із жахливих реанімованих і «осучаснених» інструментів імперської політики катів-московітів на захоплених територіях України.

Ігор ЛАЗОРИШИН


Переглядів: 122 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024