Вівторок, 2019-09-17, 7:48 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2012 » Жовтень » 16 » Музей УПА на місці радянської катівні в Перегінську
1:49 PM
Музей УПА на місці радянської катівні в Перегінську
Минулої неділі в селищі Перегінськ, що в Рожнятівському районі на Івано-Франківщині, з нагоди відзначення 70-річчя Української  Повстанської Армії відкрили Музей УПА. «Була катівня, а тепер – осередок пам’яті», – сказав про музей голова місцевого Братства УПА Ярослав Депутат. Експозиція розмістилася в будівлі, де наприкінці 40-х та у 50-х роках минулого століття знаходилася районна тюрма НКВС.
«Відкриття Музею УПА – данина пам’яті закатованим і вбитим повстанцям із усієї Рожнятівщини, а також данина поваги молодого покоління ветеранам УПА, які вижили у кривавій боротьбі за Україну в Другій світовій війні», – зазначила на урочистостях голова селища Ірина Люклян. Перегінське Братство УПА налічує всього 30-ть вояків. «Більшість уже немічні й лежачі», – з гіркотою повідомив голова Братства Ярослав Депутат. За його словами, архів обласного Музею визвольних змагань зберігає дані про 17 тисяч повстанців, які поклали свої життя у лавах УПА в збройній боротьбі проти радянських та фашистських окупантів. Частина – були затримані і загинули в застінках НКВС. Зокрема, і в Перегінську.
Наприкінці 1940-х – на початку 1950-х  років саме в Перегінську містилася окружна тюрма, куди енкаведисти звозили повстанців та тих, кого підозрювали у співпраці із ними. «З підвалів катівні живим не виходив ніхто», – каже пан Депутат. Частина замордованих похована на сільському цвинтарі. Є свідчення, що ще 117 душ, які були вбиті за те, що допомагали упівцям, не мають упокоєння. Їхні тіла лежать у безіменній братській могилі, яка все ще не знайдена. «Це наше завдання, нас усіх, – віднайти і по-християнському перепоховати героїв», – відзначив колишній голова районного КУНу, депутат Івано-Франківської обласної ради Володимир Семко.
Історію героїчної боротьби прикарпатців відтворює експозиція перегінського Музею УПА. Виставка створена на основі експонатів з приватної колекції відомого на Рожнятівщині збирача старожитностей Богдана Бачкура. «Маємо дві зали, – пояснює колекціонер з Верхнього Струтина. – В одній виставлено фотографії та автентичні речі з побуту повстанців. А також зброю, військову форму, нагороди й атрибутику УПА. В другій залі представлено роботи художників 1950-70-х років, які відображали боротьбу українського народу».
«Сьогодні такі часи, що за Україну знову треба боротися, – наголосив відомий прикарпатський правозахисник та меценат, кандидат в народні депутати України Володимир Грабовецький. – Нам іще потрібно вибороти, щоби на нашій українській землі утвердилася українська влада. Щоби Український повстанський рух отримав державне визнання. І наші герої були гідно пошановані. Це – одне із головних моїх завдань як народного депутата в парламенті».
З часом, повідомили організатори, Музей буде представляти не тільки героїчну сторінку УПА в історії Перегінська і району, а й ілюструватиме визвольні змагання краю впродовж усього 20 століття. Жителів Прикарпаття закликали поповнювати його експозицію.

Переглядів: 315 | Додав: limnytcjaПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 19. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2019