П`ятниця, 19.04.2024, 06:44:30

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Листопад 2022  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
Архів новин
Головна » 2022 » Листопад » 13 » На Калущині оновили могилу 12 невідомих юнаків, яких у 1943-му розстріляли за зв'язок з ОУН
19:28:43
На Калущині оновили могилу 12 невідомих юнаків, яких у 1943-му розстріляли за зв'язок з ОУН

У селі Підмихайля на Калущині облаштували могилу учнів Станіславської торговельної школи, яких розстріляли німецькі окупанти у 1943 році. 12 розстріляних юнаків залишаються невідомими.

У далекому сорок третьому, майже 80 років тому, у селі Новиця приблизно біля того місця, де зараз побудована греко-католицька церква, відбувся розстріл дванадцятьох юнаків родом із Надвірної, учнів торгівельної школи, розповіла староста Добровлянського старостинського округу Леся Красько, інформують “Вікна”.

Гестапівці за підозру у співпраці учнів з членами ОУН везли їх зі Станіслава до села Сливки на публічну страту. Через великі замети шлях став непроїзним. Гестапівці зупинились на пагорбі вище сільської управи. Офіцер наказав виходити з вантажівок. Хлопці вистрибували з авто із зав’язаними руками. На грудях висіли таблички, а дехто з хлопців був лише у спідній білизні. Їх перевели через дорогу і прив’язали до придорожніх слив. В той час з церкви повертались люди, бо було свято Введення в храм Пресвятої Богородиці. Гестапівець ламаною польською мовою сказав, що зараз цих націоналістів розстріляють і що так буде з кожним, хто повстане проти німецької влади. З гурту заарештованих пролунав клич: «Слава Україні!». Загриміли постріли, й молоді тіла впали додолу. Люди плакали. Тіла повантажили в машину та повезли в бік Калуша.

У Добровлянах звернули на Підмихайля. За селом скинули жертв у окіп. Снігом припалі тіла лежали там ще деякий час, а потім добровлянці викопали неподалік яму і поховали патріотів. Сьогодні це місце неподалік нового кладовища.

У 1992 році зусиллями калуського «Меморіалу» та за участі жителів села будо проведено розкопки. Останки 12 учнів перезахоронили на середньому цвинтарі, встановили символічний хрест, стилізований під березовий, із ознакою національної приналежності.

Жінки з села доглядали могилу і з сумом казали:

“Тут поховані чиїсь діти, а їхні мами навіть не знають, де їхня могила”.

А на попередньому місці захоронення у 1992 році силами жителів села встановлено бетонний хрест, який стоїть і досі.


Переглядів: 91 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024