Четвер, 25.04.2024, 05:55:17

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Липень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Архів новин
Головна » 2012 » Липень » 30 » На Прикарпатті селяни відкопали дзвін, який пролежав у землі 70 років
13:14:45
На Прикарпатті селяни відкопали дзвін, який пролежав у землі 70 років
У селі Середній Березів Косівського району місцеві селяни знайшли закопаний ще в часи Другої світової війни дзвін, що пролежав у землі 70 років.
— Дзвін потрапив у землю приблизно у 1942-1943 роках, — каже директор місцевої школи Василь Ігнатюк. — Радісна звістка, яку першим розповів місцевий священик отець Микола Мединський,  миттю облетіла село. Доля дзвонів церкви Успіня Пресвятої Богородиці цікава і трагічна. Їх було чотири. Найбільший дзвін був вилитий у 1902 році у місті Калуші, де була відома на всю Європу майстерня братів Фельчинських. Про це свідчить відповідний напис. Через 9 років люди придбали до місцевого храму ще один, так званий середній дзвін. Згодом ще два, які назвали «паровиками», бо придбали їх парою за гроші двох сільських дівчат, які пряли нитки на верети та продавали їх.
У 1932 році дзвони розмістили у новозбудованій кам’яній дзвіниці. Під час другої світової війни німці знімали дзвони, аби переплавляти їх на зброю. Тоді березівські ґазди Степан, Микола та Іван Ігнатюки вирішили врятувати церковні голосники. Найбільший дзвін сховали всередині дзвіниці, адже він був дуже важкий. Його закопали під підлогою, середній сховали біля дзвіниці, а два малі-паровики троє місцеві ґаздів перенесли в Петрунівку, один із закутків села, і закопали на подвір’ї в Івана Ігнатюка. У чоловіків,  які закопували дзвін, доля склалася трагічно. Так Степан загинув на фронті на території Польщі, Іван — потрапив у сталінські табори і помер через два тижні після повернення додому. А вижив лише один із них — Микола Ігнатюк. Він змушений був рятуватися від більшовиків і опинився на еміграції в Європі, а потім у Канаді.
— Наприкінці 1950-их дзвони вирішили відкопати та встановити на попередні місця, — стверджує Василь Ігнатюк. — Проте, на жаль, одного з малих дзвонів-паровиків так і не вдалося знайти. Селом поповзли чутки про те, що дружина Івана та їхній старший син таємно вночі вивезли дзвін і продали десь за Дністер. Протягом багатьох років молодший син Івана Ігнатюка Тарас  недноразово намагався розшукати дзвін і захистити честь родини, але пошуки результатів не дали. Де був один із маленьких дзвонів, ніхто не знав.
Та днями онук рятівника дзвонів Михайло разом з місцевими жителями Миколою Скільським та Миколою Стріпачуком знову взявся за пошуки дзвона. І ось на родинному обійсті на глибині 30-40 сантиметрів, лопата вдарилася обметал. Згодом викопали дзвін (!) заввишки 46 сантиметрів, унизу діаметром 45 сантиметрів. На знахідці є напис латинню. Після реставрації він займе своє гідне місце серед дзвонів-побратимів.
Сабіна РУЖИЦЬКА, журналіст

Переглядів: 590 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024