Четвер, 25.04.2024, 22:14:55

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Листопад 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Архів новин
Головна » 2014 » Листопад » 30 » Про що писали станиславівські газети в листопаді сто років тому. Кримінальний огляд
16:14:24
Про що писали станиславівські газети в листопаді сто років тому. Кримінальний огляд

Читаючи «Станиславівські вісті» за 1912 рік, з подивом помічаємо, що  тільки у номері від 28 листопада вперше з’явився кримінальний огляд. Проте, це  не дивно, адже наше місто на поч. ХХ ст., та й в подальшому – було зовсім не кримінальним.
Хроніки з міських судових засідань по своїй чисельності і значимості помітно уступають новинам культури. Тогочасні кримінальні злочини  носили побутовий чи дрібнокримінальний характер. Найчастішими були шахрайство, в тому числі і шлюбне, привласнення громадських, поштових, чи державних грошей, крадіжки, зловживання службовим становищем.  Інколи газети сповіщали про втечу молодих дівчат з батьківського дому за коханими, а інколи і про самогубства в основному через нерозділене кохання, чи борги. Бували і зовсім трагічні випадки безглуздої смерті через укуси щурів, чи ненадання необхідної допомоги.
Цікаво, що галицькі українці в три рази менше, ніж поляки.
Отже, з газети дізнаємося, що 21 листопада відбувся суд над глухонімим Грицем Федущаком, який викрав 80 корон у селян Отинії. На суді з’ясувалося, що це вже 23 крадіжка підсудного і він уже відбував 6 років ув’язнення у Бучачі. У в’язниці його навчили кравецької вправи, але роботи він так і не знайшов і повернувся до старого – до крадіжок. Адвокат Крамер не дуже старався боронити підсудного і було помітно, що справу він вивчав уже в ході судового засідання – звичайно, що з бідного візьмеш! Вирок був суворим – 6 літ в’язниці з постом щомісяця та 2 днями карцеру щороку. Ось така сумна історія: знедолений крав у знедолених!
Резонансу в місті набуло судове засідання 15 і 16 листопада. Судили якусь Анну Цьомко та її коханця Федора Слюсара, яких звинувачували і вбивстві чоловіка Анни – Івана Цьомка. Анну захищав адвокат Юркевич і звинувачення з неї зняли. А ось Федора Слюсара захищав відомий нам адвокат Крамер, то ж не дивно, що вирок був суворим: суд присяжних визнав Слюсара винним і трибунал засудив підозрюваного до смерті через повішання. Проте цей вирок передали на ласку імператора – може й помилує.
Складається таке враження, що адвокат Крамер був відомою людиною в місті. Його послуг, мабуть, боялися, як вогню, адже, де він вів захист – там було суворе покарання.
І курйозна історія. На вечорі у товаристві «Сокіл» добродій мабуть випадково залишив свої старі калоші, а взув чиїсь нові. Але добродія швидко розпізнали, тому що його старі калоші були підписані і тепер через газету просять його повернути чуже взуття. Який розсіяний пан!
Тож пильнуємо свою власність.

Наталія Храбатин


Переглядів: 456 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024