Вівторок, 2019-09-17, 7:59 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2017 » Серпень » 17 » Реставрують двері у будинку колишньої Станиславівської гімназії
8:54 PM
Реставрують двері у будинку колишньої Станиславівської гімназії

Будинок колишньої Станиславівської української гімназії на вулиці Шевченка, 44 отримає не лише відреставрований фасад. Будуть оновлені його старовинні дерев`яні двері, яким 108 років.

Автентичні двері з давної міської камениці зняли координатор громадської ініціативи "Франківськ Який Треба Берегти" Марія Козакевич з майстрами столярної компанії "Хіта". Двері забрали на збереження і на реставрацію, повідомила Марія Козакевич.

Власне громадська активістка запропонувала мешканцям будинку зберегти історичні двері у пам’ятці (номер 385-іф у реєстрі пам’яток місцевого значення). Вони перекосилися і висіли на одній петлі після того, як була зроблена спроба взятися за реставрацію фасаду будинку. Хто саме зламав двері і спотворив їх планками та цвяхами, точно встановити неможливо. Мешканці будинку кажуть, що в такому стані двері залишили майстри.

"Ми найбільше переживаємо, що двері може будь-хто зняти – просто вкрасти. А це дуже ціна річ. Тому хочемо їх зберегти. І знайти спосіб реставрувати. Люди, які живуть у будинку, нашу ідею підтримали і погодилися тимчасово віддати нам двері", – розповідає Марія.

За її словами, сьогодні міський голова Руслан Марцінків пообіцяв профінансувати реставрацію дверей колишньої Станиславівської української гімназії.

"На цей час робляться документи для реставрації фасаду пам'ятки. Двері, безумовно, входять в реставраційне завдання. Реставрацію будинку профінансують за відповідною міською програмою. Наразі вже завершили виготовлення проектної документації і вона проходить експертизу. Наступний крок – замовлення робіт в системі "Прозорро", – пояснив начальник відділу охорони культурної спадщини Володимир Ідак.

Нагадаємо, два місяці тому фасад будинку на Шевченка, 44 вбрали у риштування. Але незабаром їх розібрали. Тоді чутки про скасування реставрації спростувала представник патронатної службиХристина Костирко. Вона повідомила, що то був підготовчий етап – для проведення реставраційних робіт було зроблено заміри та обстеження будівлі. Також взяли пробу штукатурки.

Довідково: Триповерхова кам'яниця із скульптурами на Шевченка, 44 – колишня Українська державна гімназія, тепер – житловий будинок.

У 1905 році на вимогу української громадськості австрійський уряд дав згоду на відкриття Станіславської української гімназії. Першим та довголітнім директором був призначений Сабат Микола. Спочатку вона розміщувалася в орендованому приміщенні на теперішній вул. Січових Стрільців, 26, а з 1908 – на вул. Липовій (Шевченка, 44). Закрита радянською владою у 1939 р. та була перетворена в середню школу.

В гімназії викладав відомий художник, колишній офіцер УСС Осип Сорохтей.

У гімназії навчались: Олекса Гірник, що в 1978 р. вчинив акт самоспалення на Тарасовій горі на знак протесту проти русифікації України (на фасаді встановлена меморіальна дошка), композитор Анатолій Кос-Анатольський, художники Григорій Смольський, М. Зорій, письменник Святомир Фостун, діячі ОУН-УПА Степан Ленкавський (встановлена меморіальна дошка), Дмитро Клячківський та інші відомі діячі.


Переглядів: 62 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 19. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2019