Неділя, 22.06.2025, 07:08:12

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2025 » Травень » 3 » Місто на плівці. У Палаці Потоцьких збирають негативи та хочуть відродити аналогове фото
08:25:49
Місто на плівці. У Палаці Потоцьких збирають негативи та хочуть відродити аналогове фото

До Дня міста у Франківську збирають старі світлини та негативи – таку ініціативу започаткував «Простір інноваційних креацій «Палац». Тож просять містян переглянути свої домашні архіви, можливо, там є зображення, які просто необхідно показати усім. У підсумку з цих фото має вийти виставка. Але ця затія має ще одну мету – знайти тих, хто зацікавлений в аналоговому фото.

Місто на межі

Місто – це живий організм, який живе, розвивається, міняються люди, архітектура, середовище. І є періоди, які знакові для процесу фіксації. От ми хочемо вловити якраз характер міста на межі між аналоговою епохою і цифровою, – розказує директор КП «Простір інноваційний креацій «Палац» Володимир Гайдар.

Тому просять тих, хто має плівки 20-30-40 річної давності, які проявлені, але з них не зроблені фото, переглянути їх. Вибрати до десяти кадрів і принести. Можливо, є готові фото з тих періодів, які можна оцифрувати, їх теж просять приносити.

Важлива якраз саме думка автора фото чи думка того, хто приносить, чому саме ці ракурси, ці кадри, чому варто їх показати, – тож до кожної світлини варто додати опис, – продовжує Гайдар. – Для прикладу, це можуть бути фото 1991 року, коли ми отримали Незалежність, або ж Ланцюг єднання. Це можуть бути втрачені будівлі і споруди, або ж видозмінені. Чи відомі люди того часу. Чи от мама з дитиною біля «Молочного кафе» чи біля «Казки» на Валах. Сюжети можуть бути найрізноманітніші – як ностальгійні, так і знакові історичні, урбаністичні. Насправді, це не тільки про плівку, це й про людей. Про те, що люди фотографували, як фотографували, які були настрої, атмосфера.

Всі фото з описами та підписами будуть виставлені на сайті КП й на сторінках у соцмережах. А найкращі роздрукують і зроблять виставку на території Палацу.

Проєкт триває місяць, тобто фактично впродовж цілого травня можна буде приносити свої фотографії та плівки.

Конкретно, то їх можна занести у музей «Місто і зброя», там завжди є адміністратор, також є пан Микола Калитчук, який власне відповідає за напрямок фотографії і курує цей проєкт, – пояснює Володимир Гайдар.

Надруковано не все

Микола Калитчук, член спілки фотохудожників Україні, інженер-технолог креативного відділу КП «Палац». Каже, фотоапарат взяв до рук у 1972 році – йому було 12. І це хобі, яке стало справою життя.

Зараз фотографія стала доступна всім, а колись це було надбанням людей технічних, – розказує він. – Це була фізика, оптика, потім хімія. І хороший фотограф – це був фотограф, який все робив сам. Від фотографування до сушіння готового відбитка. Зараз фотограф тільки натискає кнопку, а далі – графічні редактори, друк фотографій в централізованих лабораторіях. І тому в тих фотографіях була якась душа, якась чарівність.

Ми просимо приносити в першу чергу негативи, бо по-любому, люди, які фотографували колись на плівку, друкували не все, – каже він. – Крім того, є вже готові надруковані світлини в альбомах, їх теж можна оцифрувати.

Найстаріші фотографії Франківська, які колись йому доводилося тримати в руках, датуються початком минулого століття, каже фотограф.

Мені якось наш архітектор Ігор Панчишин приніс негатив, який створив невідомий мені художник, – розказує він. – Я взяв той негатив в руки і мені на душі стало трепетно, я доторкався до історії, до епохи. Це було дуже незвичне явище. Це були вуличні фото, я роздрукував ці фотографії для нього, і для себе – зараз вони є у нас в Палаці.

Каже також, що доводилося йому друкувати фото часів Другої світової. Було це ще в 1990-ті, коли почали приїздити багато людей з Канади, з діаспори.

І один чоловік прийшов, він не хотів представлятися, але йому дуже було треба роздрукувати з його плівок фотографії. Це був вхід німецької армії в Івано-Франківськ. Але він стояв біля мене, я друкував фотографії, він усе забрав з собою. Так, щоб то не було розтиражовано.

Отже, він впевнений, що в домашніх архівах можна знайти дуже цікаві речі, які варто показати. До речі, всі негативи та світлини, обов’язково повернуть власникам.

Аналогове фото – буде

Ми зараз у передчутті відкриття в нас на території – в одному з наших корпусів фотостудії – аналогової і цифрової, і майстерні з виготовлення аналогового фото, – ділиться Володимир Гайдар. – Відповідно зараз нам цікаво проявити аудиторію, яка цікавиться тими технологіями.

Структура аналогового фото – хаотична. А на цифровій фотографії ми маємо пікселі, чітко все розкладено, так рівнесенько, що деколи аж противно, чесно кажучи, – посміхається Микола Калитчук. – І от деколи хочеться цієї хаотичності, непередбачуваності. І дуже багато людей почали тягнутися до цього. Ми коли тут проводили майстер-клас з аналогового фото, то прийшло дуже багато людей, багато молоді.

Каже, коли розпитували, що саме їх привабило, то відповідь була у всіх майже одна й та сама – тато з мамою розказували, як то було, і мені дуже цікаво.

Тож у подальшому, коли ми вже відкриємся, можна буде прийти і попрацювати в лабораторії. Чи пройти навчання – у нас буде школа, де будемо вивчати плівкову фотографію. Можна буде придбати матеріали. Бо зараз це проблема, – розповідає Микола Калитчук. – Будуть майстер-класи по альтернативних методах друку, тобто по тих, які були 150 років тому. Це і фото на склі – амбротипи, гуміарабіковий друк, ціанотипія. Різні методи друку, які передбачають саморобне виготовлення емульсії, світлочутливих матеріалів. Є в Україні люди, які володіють цими технологіями, вони з радістю відізвалися і допоможуть нам у цьому.

Женя Ступ’як


Переглядів: 9 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025