Вівторок, 19.03.2024, 06:52:22

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Березень 2024  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Архів новин

 

 «МОЄ МІСТО»


М. Грибович «Історія окружного міста Станиславова в Галичині в 1847 р.» (№ 1)

Серія: Моє місто
Рік: 2007
Формат: 60х84/16
Видавництво: "Лілея-НВ"
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 40
ISBN: 978-966-668-147-1 (№ 1)

Перший випуск із запропонованої серії – Історія окружного міста Станиславова в Галичині в 1847 р. – це своєрідний краєзнавчий путівник вузькими вуличками старого міста, позначеного шармом цісарсько-королівських часів.

У цій книзі презентуються краєзнавчі тексти про місто в часи наддержави Габсбургів – цільну епоху творення і формування того духу і образу «старого Станислава», який. на жаль, не дійшов до сьогодення.

Ці особливості – образи багато культурності і толерантності. культурного і мистецького новаторства – наскрізь пронизують внутрішній і зовнішній світ модерного Станислава. Дух цього міста пізньосередньовічної та австрійської епох, а відтак – міжвоєнного періоду, поруч з храмами і кам’яницями, вулицями, надгробними пам’ятниками з написаними русько-українською, німецькою, польською, вірменською, ідиш, живе в етнічній пам’яті станиславівців і в долях кількох поколінь різних національностей, життя яких було у кожного по-своєму якимось чином пов’язане з містом у межиріччі Бистриць.

Австрійський Станислав – русько-український, жидівський, польський, вірменський, - про який йтиметься у першому випуску серії, звісно, вже в засвітах. Однак, його позитивні і негативні сторінки ще сьогодні можемо якнайповніше використати. І лише тоді здійсниться принцип історії як науки, яка може і повинна навчати. Це заклик до усіх, хто не байдужий до власної історії, до власного етнічного коріння.

 

І. Бондарев "Фортеця на Волоському тракті" (№ 2)

Серія: Моє місто

Рік: 2008
Формат: 60х84/16
Видавництво: "Лілея-НВ"
Місто: Івано-Франківськ

Кількість сторінок: 124

ISBN: 978-966-668-148-8 (№ 2)

Що робили голландці в Станіславському концтаборі? Як теща Йосипа Потоцького запобігла російсько-польській війні? Де стояла перша українська церква міста? На ці та інші запитання читач знайде відповіді на сторінках цієї книжки. Вперше під однією обкладинкою зібрані повні авторські версії статей, ілюстровані рідкісними світлинами та ґравюрами.

 

М. Головатий «Етюди старого Станиславова» (№ 3)

Серія: Моє місто

Рік: 2007
Формат: 60х84/16
Видавництво: "Лілея-НВ"
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 149

ISBN: 978-966-668-153-2 (№ 3)

Чи знаєте ви, які важливі події сталися в місті 100 років тому на зламі ХІХ і ХХ століть? Чи знаєте ви, коли сюди прийшли такі новинки, як фотографія, телефон, автомобілі? Прочитавши цю книжку, знатимете.

Книжка містить три розділи. У першому: «Івано-Франківськ 100 років тому» описані будні і свята міського життя за роками від 1896-го до 1907 року. Другий розділ «Впровадження технічних новинок ХІХ століття на Прикарпатті» розповідає, як і коли ці новинки були запроваджені в нашому краї. Третій розділ «Серйозне, ймовірне, неймовірне і курйозне» присвячений саме таким подіям міського життя, які перелічені у його назві. Матеріал поданий нестандартно, часто під несподіваним ракурсом, з гумором, навіть самоіронією.

Книжка адресована історикам, краєзнавцям, усім, хто цікавиться історією адміністративного центру Івано-Франківська. 

 

С. Ґайковський «Станиславів і його пам’ятки з давніх часів» (№ 4)

Серія: Моє місто

Рік: 2007
Формат: 60х84/16
Видавництво: "Лілея-НВ"
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 36

ISBN: 978-966-668-155-6 (№ 4)    

Дослідження поляка Станислава Ґайковського вирізняється яскраво задекларованою і цілком неприхованою моноетнічною орієнтацією автора. Вона викликана польською окупацією нашого краю і відповідним суспільним замовленням – пошуком у не своїй історії власних героїв, нібито реальних «творців» давнього Станиславова. Цей місцевий краєзнавець штибу перших повоєнних років усе ж таки перебільшує роль і місце польських можновладців Потоцьких в історії закладення і функціонування Станиславова, та й загалом поляків у колонізації довколишніх просторів давніх українських сіл і містечок Галичини.

Добротна критика і видання перекладу брошури 1922 року, яка містить цікаву інформацію про міські будівлі та окремі пам’ятки, сьогодні буде по суті корисною наукою для пересічних містян і місто знавців, усіх, хто цікавиться історією багатонаціонального Станиславова.

Брошура доповнена чудовими ілюстраціями, які сприяють кращому розумінню цього тексту.

 

В. Полєк «Майданами і вулицями Івано-Франківська» (№ 5)

Серія: "Моє місто"

Рік: 2007
Формат: 60х84/16
Видавництво: "Лілея-НВ"
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 148

ISBN 978-966-668-163-1 (№ 5)

У загальних рисах історія Івано-Франківська відома, хоч і у ній є чимало «білих» плям, що вимагають їх нового вивчення, вагомого підтвердження, або ж заперечення, взагалі нового погляду на виникнення і розвиток нашого обласного центру.

Менш відома історія Івано-Франківська як міста, тобто історія його окремих площ і вулиць, окремих його будинків, місць перебування у місті відомих діячів історії і культури, письменників, митців різних профілів тощо.

У пропонованому путівнику подається коротка історія походження різних назв і гіпотез про дату заснування Івано-Франківська, що необхідна для розуміння його становлення як міста, а також розкрита історія його вулиць і площ в історичному розрізі, тобто від першої, по можливості, згадки аж до сьогодення, а отже, і через історико-літературні портрети його невідомих мешканців. При написання путівника використано всі відомі на сьогодні подібні праці і видання з історії Івано-Франківська, знайдені нами статті у газетах і журналах, архівні матеріали, які ми знайшли, - українські, польські і німецькі. Враховано також і досвід подібних видань за кордоном.

У книзі використані поштівки та ілюстрації з колекції Зеновія Жеребецького.

 

С.Баронч "Пам’ятки міста Станиславова" (№6)

Обкладинка: м'яка

Серія: Моє місто

Рік: 2080

Формат: 60х84/16

Видавництво: "Лілея-НВ"

Місто: Івано-Франківськ

Кількість сторінок: 171

ISBN: 978-966-668-178-5 (№6)

978-966-668-149-5 (серія "Моє місто")

Сучасне видання студії "Пам’ятки міста Станиславова" (1858 р.) відомого польського письменника та історика Галичини о. Садока Баронча (1814-1892) має подвійну мету: по-перше, публікацію одного з першоджерел історії нашого міста, яке довший час замовчували, а текст нещадно перекручували і трактували як власний і, по друге, грунтовний літературно-науковий виклад чи не найосвітнішої на сьогодні праці з міської історії Станиславова, яка чітко відтворює суттєві фрагменти минувшини станиславівців.

У текстах С.Баронча побачимо не лише приязне ставлення автора до Римо-Католицької Церкви і її ролі у покатоличенні місцевої вірменської спільноти, перебільшення ролі поляків в історії Станиславова XVII-XVIII ст. й перипетії сімейної хроніки родини Потоцького, а й сумлінне дослідження втрачених сьогодні міських цехових статутів, що свідчать про призабуті традиції міського самоврядування у пізньосередньовічному Станиславові.

 

А. Шарловський «Станиславів і Станиславський повіт з погляду історичного та географічно-статистичного» (№ 7)

Серія: "Моє місто"

Рік: 2009
Формат: 60х84/16
Видавництво: "Лілея-НВ"
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 176

ISBN: 978-966-668-218-8 (№ 7)

Алоїз Шарловський (1845-1911) – майже невідома постать в станиславівському краєзнавстві. Це практично забута фіґура педагога, який поєднав у собі риси історика, статистика і природознавця-географа кінця ХІХ ст. А поза тим польське краєзнавство Станиславова габсбурзької доби має ким пишатися.

Праця А. Шарловського – соціоісторична розвідка з домінуючим у ній економічно-господарським чинником. А виходячи з професійного зацікавлення автора, можна вважати його дослідження одночасно й великим уроком для його, польського, народу хай навіть нібито малу і нецікаву для загалу тему. Та саме такі теми, озвучені десятками подібних до А. Шарловського вчителів – будителів польського духу, й спровокували в доброму сенсі потяг до місцевої історії на мікрорівні та до історії так званих кресів – на макрорівні.

Станиславів А. Шарловського – драма в одній дії. Поза нею ми не побачимо національного відродження станиславівський українців, їхнього духовного, культурного і соціального змужніння у ще не власних міських мурах чи середмісті.

Праця нестаниславівця, уродженця далеких литовських земель, поляка А. Шарловського робить виклик багатьом містолюбцям.

 

М. Струмінський «Історія міста Станіслава» (№ 8)

Серія: "Моє місто"

Рік: 2007
Формат: 60х84/16
Видавництво: "Лілея-НВ"
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 56

ISBN 978-966-668-164-8 (№ 8)

Праця Мартина Струмінського «Історія міста Станіслава» свого часу стала викликом офіційній совєтській науці і моральній прострації істориків. Вже самою постановкою проблеми вона промовляла на захист станиславівської традиції, хоча до самих джерел її розвідка, на жаль, не доходила. 

Тексти М. Струмінського обросли риштуванням і густою павутиною хитросплетінь неспілої і несміливої думки історика тоталітарної доби. Автор, здебільшого, підійнявся до більш чи менш прихованої полеміки з його часом, з офіційними стандартами історичної науки, дуже непевно торкаючись українського національного життя Станиславова і зовсім не продовжував тих начал, які превалювали в працях його попередників. Однак М. Струмінський щиро хотів дати нашому місту його історію, але програв офіційній партійно-комуністичній науці про минуле. 

Тому перша, відома сьогодні совєтська краєзнавча розвідка про Станиславів буде цікавою усім, кому небайдужі погляди дослідників минувшини на історію, етнічну структуру, соціальне і господарське життя нашого міста.

Майже 60 років машинопис М. Струмінського зберігався у фондах Івано-Франківського музею, а сьогодні ми пропонуємо його окремою книжкою.

 

Л. Цеклер «Бог чує молитву" (№9)

Серія: "Моє місто"

Рік: 2007
Формат: 60х84/16
Видавництво: "Лілея-НВ"
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 168

ISBN 978-966-668-166-2 (№ 9)

В українському виданні книжки Ліллі Цеклер «Бог чує молитву» про життя і діяльність німецького євангелістського пастора, провідника галицьких євангелістських німців, єпископа д-ра Теодора Цеклера (1867-1949) допитливий читач знайде яскраві сторінки історії німців нашого краю, приклади толерантного і мирного співжиття народів, які створили леґенду пізньоавстрійського Станиславова., - німців, євреїв, українців і почасти поляків.

Ще за життя Т.Цеклер став «живою» леґендою галицьких євангелістів, для яких він був Пророком у їхній діаспорі – Галичині, безстрашним критиком гітлерівського режиму і націонал-соціалізму.

У спогадах «Бог чує молитву» читач побачить надзвичайно глибоку й проникливу людину, яка близько сприймала наш край та її мешканців. До того ж саме українці називали його «Кир Теодор», засвідчуючи велику повагу до людини честі, порядності й провідника миру між народами.

Видання містить розвідки професора Володимира Полєка про Т. Цеклера, вулиці сучасного Івано-Франківська, пов’язані з німецькою громадою, а також реконструкцію родоводу Цеклерів.

 

П. Ісаїв «Історія міста Станиславова» (№ 10)

Назва: П. Ісаїв «Історія міста Станиславова»

Серія: Моє місто

Рік: 2008
Формат: 60х84/16
Видавництво: "Лілея-НВ"
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 96

ISBN 978-966-668-179-2 (№ 10)

Історик і пластун Петро Ісаїв – перший український діаспорний історик Станиславова, з текстів якого довший час черпалася снага до життєвої борні, гоїлися рани душ емігрантів, які таким чином поверталися до Рідної Землі і рідного міста.

Для автора як історика Станиславова більше важать не питання походження назви міста, його виникнення чи перші власники, а ті люди і події, які красномовно свідчать про українськість міста в межиріччі Бистриць.

Місто Станиславів П. Ісаєва – дуже важливе соціоісторичне і культурне середовище функціонування українців як нації містян, уже не нації руських селян із станиславівських оболоней, а саме як творців власної історії кінця ХІХ – перших десятиліть ХХ ст. Адже станиславівські містяни П. Ісаєва усвідомлюють себе частиною великого європейського народу, який насильно роз’єднаний окупаційними режимами.

 

Ч. Хованець «Вірмени у Станиславові в ХVІІ – ХVІІІ століттях» (№ 11)

Серія: "Моє місто"

Рік: 2008
Формат: 60х84/16
Видавництво: "Лілея-НВ"
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 48

ISBN 978-966-668-199-0 (№ 11)

Вірмени, які масово увійшли до станиславівського середовища в ХVІІ ст. краще, ніж самі поляки, використали ситуацію. І загалом самі ж вірмени використали поляків з їхніми непомірними шляхетськими амбіціями, традиціями і звичаями, взісно, поплатившись за це власними мовою і вірою. 

Відтоді останні дві цивілізаційні ознаки станиславівський вірмен стали таким собі непотребом, рудиментом. за лояльність до влади й економічне зростання було сплачено велику ціну, яка компенсувалася виникненням християнсько (поляки, вірмени)-юдейського (жиди) конфлікту. А тому минуле станиславівських етнічних спільнот вже в наступні, ХІХ і ХХ ст. не існувало відокремлено від подій у міській історії, співіснувало в свідомості містян із сучасністю, перепліталося з нею. Звідси й ситуація, коли колишні кривди між народами-сусідами ставали каталізатором міжетнічних спалахів і конфліктів.

 

В. Площанський "Галицько-Руське місто Станиславів з достовірних джерел" (№12)

Серія: Моє місто
Рік: 2009
Формат: 
Видавництво: Лілея-НВ
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 44
ISBN: 978-966-206-5 (№ 12)

Книжечка галицького краєзнавця, а від якогось часу і москвофіла В.Площанського – історичний погляд на польсько-шляхетське місто над Бистрицями, яке колись зупинилося тут у поході Потоцьких на схід. Від решти краєзнавчих видань історія Станиславова a-ля Площанський відрізняється виразним галицько-руським духом, бажанням автора «вписати» у міський контекст автохтонну українську людність. Повсякдення і поведінку останніх він показує через інтеґрованість у «чуже» місто, релігійні практики та поодинокі інституції. Незважаючи на відверто польсько-жидівський характер міста, В. Площанський описує і цілком «руські» місця Станиславова, вплітаючи в історичний контекст передмістян і містян, поодиноких урядників і церковних достойників.

 

З. Федунків "Герби Івано-Франківська (Станиславова)" (№13)

Серія: Моє місто
Рік: 2008
Формат: 
Видавництво: Лілея-НВ
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 80
ISBN: 978-966-206-5 (№ 13)

У запропонованій геральдико-краєзнавчій роботі в основі дослідження лежать герби Станиславова та Івано-Франківська, проблеми їхнього юридичного узаконення, трактування геральдичних фігур, змістовне навантаження символів. Через призму геральдики в зрізі краєзнавства, архітектури, композиції зображення, сфрагістики подано деякі аспекти формування органів самоуправління Станиславова, розвиток планувальної структури міста, формування міста-фортеці.

 

В. Макар "Мій Станиславів" (№14)

Серія: Моє місто
Рік: 2008
Видавництво: Лілея-НВ
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 76
ISBN: 978-966-668-174-7 (№ 14)

Історію Станиславова можна спробувати відтворити на прикладі конкретної людини, того, що вона робила, думала, що її штовхало до дій, чому вона об’єднувалася в якісь групи, тобто на підставі її спогадів, мемуарів. Авторські тексти Володимира Макара переносять нашу уяву в 1920-ті роки, відтворюють тодішню політичну обстановку в Галичині й, зокрема, в Станиславові, дають можливість воскресити із забуття і ближче пізнати справжніх борців за волю Батьківщини. У своїх мемуарах автор доволі широко розповів про роки навчання в Станиславівській гімназії та визначних українських діячів, богословів і професорів, з якими йому довелося зустрічатися. Вартісною з історичного погляду є його оповідь про події часів Західно-Української Народної Республіки. Він подає їх такими, якими бачив очима восьмирічного хлопчика, якими вони вкарбувалися в його пам’ять... Спогади В. Макара з яскравою виразністю відтворюють живі картини та різноманітні подробиці подій національного життя українського Станиславова, подають прикмети биття політичного і соціального пульсу 1910–1920-х років, дозволяють уявити образи багатьох осіб, глибше зрозуміти їхні думки, настрої, мрії, почуття та сподівання.

 

"Свято стрілецької дивізії "Галичина" у Станиславові 11 липня 1943 р." (№15)

Серія: Моє місто
Рік: 2008
Видавництво: Лілея-НВ
Місто: Івано-Франківськ
Кількість сторінок: 72
ISBN: 978-966-668-187-7 (№ 15)

Пропонований увазі читачів випуск із серії «Моє місто» – збірка документальних свідчень і відозв про створення стрілецької дивізії «Галичина» й вербунок до неї 1943 р., газетна інформація і спогад про цю подію у нашому місті, а також публікація досі не опублікованих історичних світлин зі свята дивізійників 1943 р. у Станиславові, 65-річчя якого відзначаємо 11 липня 2008 р. Для розуміння того, як поводилася більшість станиславівців під час останньої світової війни, слід відмовитися від орієнтації на усталені міфи. А для того, щоб зрозуміти причини поведінки тогочасного обивателя, варто зазирнути до історії трохи глибше. Для цього й публікуємо нині історичні факти про маніфестацію майбутніх українських дивізійників в окремо взятому місті – своєрідний бунт, а не мовчазну згоду на подальшу окупацію нашої землі новими господарями, режим яких уже корчився в конвульсіях історії. Адже майбутні дивізійники щиро вірили у кращу долю власного народу, хоча більшість з них знала, що йде на криваву борню і вірну смерть. -->










Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024