П`ятниця, 26.04.2024, 05:58:10

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Січень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 
Архів новин
Головна » 2014 » Січень » 7 » А на ялинці… різдвяні писанки
11:42:29
А на ялинці… різдвяні писанки
Перед Новим роком та Різдвом у Коломиї на Івано-Франківщині пишуть… писанки. Скажете, там майстри святом помилился, бо ж писанка атрибут Великодня? А ось і не помилился! Бо це ще праукраїнська традиція. Тому перед Новим роком та Різдвом у Коломиї і дарують писанки, ще й ялинку ними прикрашають, різні святкові композиції роблять, численним туристам пропонують. А гості не можуть надивуватися.
— Наші предки прикрашали різнокольоровими яйцями власне помешкання не лише навесні. Адже яйце завжди було символом початку життя, — розповідає  методист з питань фольклору коломийського районного управління культури Микола Кавацюк. — І отой початок, що символізує яйце та народженням нового, люди приносили в оселю перед великими святами та клали на почесному місці. Нині цей звичай поховано у товщі віків, і навіть фольклористи та етнографи достеменно тепер нічого не можуть сказати про різдвяні писанки.
Проте на Гуцульщині в окремих високогірних селах, де ще не все полонила цивілізація, писанки за різдвяним столом – звична річ. Про первісне значення мальованих яєць уже ніхто не згадує, бо з приходом християнства вони перестали виконувати роль родових оберегів.
— Розписують яйця  писачком — металевою конусоподібною трубочкою з дерев’яним держачком, — продовжує пан Кавацюк. — Фарбують яйця воском, аніліновими фарбами або витравлюють оцтом. Візерунки наносять не лише  писачками, але й булавками, голками, шпильками та навіть маленькими цвяшками. Які візерунки будуть на яйці, залежить від його… форми. Так на подовгуваті  майстрині наносять такі  візерунки: «сакви», «жабки», «косиці», на круглі — «зірку», «рожу» та «хрести в колі». Словом, що більше підходить до форми.
Аби написати одну писанку, майстриням треба десь годину-півтори часу. Не відступаючи від традицій, коломиянки додають і щось своє. Зокрема пишуть на яйцях привітання зі всіма зимовими святами та побажаннями миру і процвітання кожній родині, яка отримає цей оберіг. А бувають і цілком сучасні писанки із зображенням ялинки, святого Миколая, Вифлиємської зірки, церкви, навіть карпатських гір. Здавна вважають, що ручний розпис яєць вбирає енергетику людини,  тому до роботи не можна братися з поганим настроєм. А найкраще за давньою традицією помолитися. Тоді й писанки виходять не по-зимовому сонячні. Їх можна дарувати друзям на свята, прикрасити різдвяний стіл, інтер’єр і навіть ялинку.
До речі, коломийська традиція навіть перейшла й на Схід України. І тепер на Донеччині так само перед Новим роком та Різдвом розписують писанки. За словами писанкарки Ольги Бойко із міста Сіверська, зображають на них пташок, сніжинки, зимові пейзажі, калину в снігу, ангелят, колядників. А ще східноукраїнські писанки є основою для створення інших атрибутів свята — пташок. На писанку наклеюють крила та дзьоб і виходять різдвяні пташки. Також їх прикрашають як ялинкові іграшки блискітками, лелітками, бісером, навіть побитими новорічними іграшками.
— Важливо, аби не зіпсувати свята розбитою писанкою, брати не звичайні, а дерев’яні чи глиняні яйця. Бо ж розбита писанка  віщує нещастя. А так ви усе збережете, — радить Микола Кавацюк. — І коли буде на Новий рік та Різдво писанка в господі, тоді й свято вдасться, а рік буде щасливим і багатим. Подароване розмальоване яйце  принесе в дім злагоду та любов, а також оберігатиме родину від усього лихого.
Анна-Сабіна РУЖИЦЬКА, журналіст 

Переглядів: 1011 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024