Наприкінці ХІХ століття в Канаді відкрили велике родовище золота. Сюди одразу хлинули тисячі охочих легко збагатитись, спалахнула «золота лихоманка». Золото мили на річці Клондайк, через що вона прославилась на весь світ.
В околицях Івано-Франківська золота нема. У 1944 році роль прикарпатського Клондайку виконувала місцева річка Млинівка, що протікає крізь дачний масив у районі міського озера.
Тоді німці зрозуміли, що скоро Станіслав доведеться залишити. Аби приховати свої злочини, вони огородили єврейський цвинтар за озером високим парканом і розпочали бурхливу діяльність.
Руками 105 в’язнів Янівського концтабору гестапівці розкопували єврейські могили, викладали з трупів штабелі по три метри заввишки, обливали мазутом і підпалювали.
Треба сказати, що перед тим розстрілом нещасних євреїв ретельно обшукували й забирали коштовності. Втім багато хто просто ковтав золоті монети чи прикраси. Тож для остаточного пошуку благородного металу німці створили спеціальний загін золотошукачів.
Кілька в’язнів з ранку до вечора збирали попіл, який залишався після спалювання тіл. Потім вони просіювали його крізь сита у потічку Млинівка. Роботи в’язням вистачало, оскільки з 5 січня до 25 березня німці встигли спалити понад 10 тисяч трупів.
Микола Волков |