П`ятниця, 26.04.2024, 05:41:50

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Червень 2023  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930
 
Архів новин
Головна » 2023 » Червень » 1 » Івано-Франківськ – не периферійний: як краєзнавці зберігають у книжках полікультурність європейського міста
21:47:51
Івано-Франківськ – не периферійний: як краєзнавці зберігають у книжках полікультурність європейського міста

Прихильників вивчати історію Івано-Франківська налічується більше тисячі небайдужих містян.

У травні 2007 року краєзнавці, музейники, митці, науковці  обʼєдналися довкола видавництва «Лілея НВ» в історико-краєзнавче об’єднання під назвою «Моє місто», аби почати видавати нову краєзнавчу літературу про історію Івано-Франківська. Серед учасників – краєзнавці Іван Бондарев та Михайло Головатий (нині, на жаль, покійний), історики Зеновій Федунків, Іван Монолатій, видавець Василь Іваночко, колекціонер Зеновій Жеребецький, архітектори і мистецтвознавці Зеновій Соколовський, Ігор Панчишин і Василь Романець.

Видання стали рідкістю

Станом на сьогодні таких книг вийшло уже 49, і готується до друку ювілейна, 50-та книга. А ще у доробку цих заповзятих неформалів – хрестоматія з історії Івано-Франківська «Моє місто» та альбом «Станиславів на давніх поштівках» Зеновія Жеребецького. Обидва видання вже давно стали бібліографічною рідкістю, але їх можна знайти у місцевих бібліотеках.

Як розповідає «Галицькому кореспонденту» Іван Монолатій, історик, науковий редактор серії «Моє місто»,  а також співзасновник (разом із видавцем Василем Іваночком і колекціонером Зеновієм Жеребецьким) об’єднання, ідея зібратися і почати видавати книги полягала у тому, аби продемонструвати франківцям та усім охочим справжню, а не кимось замовчувану чи крадену, полікультурну історію міста.

Показувати тіні міської історії

Що мається на увазі під словом полікультурну? З початку заснування міста, а це з 1662 року, його заселяли українці, поляки, вірмени, євреї, трохи згодом – німці, які й формували історію тодішнього Станіславова. Пам’ять про це, переконаний історик, мусимо не лише зберігати, а й активно пропагувати, показуючи світла і тіні нашої міської історії.

«У нас є щонайменше тисяча прихильників історії Івано-Франківська, це пересічні франківці, яким цікаво дізнатись цю давню історію міста. Ми зберігаємо полікультурний підхід до історії міста, а праці містять переклади тодішніх істориків, написаних німецькою, польською та іншими мовами. І аби описати людям, що відбувалось тоді, ми віднаходили праці тих істориків, вчених, перекладали їх і формували у книгу. Тож головний висновок з нашої 16-літньої діяльності – ми не загублене периферійне містечко. Івано-Франківськ  мав в собі багато європейських мотивів: у культурі, політичній діяльності, повсякденному житті, тощо. До прикладу, європейське самоврядування міста. Станиславів отримав магдебурзьке право 7 травня 1662 р. не просто так, підстави для цього були, фактично, місто вже існувало до цієї дати», – переконаний історик.

Працюють, аби зацікавити

За словами краєзнавця, були видані книги і про загальноісторичні події, такі як діяльність ЗУНР і ЗОУНР, реакцію містян на Голодомор на Наддніпрянщині. Також «Моє місто» видалоокремі книжки про формування Дивізії Галичина у Станіславі 1943 р., про Пласт у Станиславові та Івано-Франківську упродовж ХХ – на поч. ХХІ ст. та багато інших вартісних публікацій.

«Ми не маємо повноцінної історії міста, яка написана цікаво, не нудно. Яка, скажімо, мала б корпус: від початків міста і аж до незалежності. І ми працюємо над цим, аби ознайомлювати і зацікавити все більше франківців з багатою історією міста», – каже Іван Монолатій. Слово за нашими сучасниками – авторами цікавих дописів і краєзнавчих розвідок.

Уляна ПИЛИПЕЦЬ


Переглядів: 81 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024