Четвер, 25.04.2024, 01:55:49

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 
Архів новин
Головна » 2019 » Травень » 28 » Галицького краєзнавця нагороджено за встановлення прізвищ полеглих в ПСВ та збереження пам’яті про них
21:27:35
Галицького краєзнавця нагороджено за встановлення прізвищ полеглих в ПСВ та збереження пам’яті про них

Більшості галичан, мабуть відомо про історичні об’єкти, які знаходяться в їхньому рідному місті. Разом з тим, певні пам’ятки до останнього часу могли бути тільки локалізованими на місцевості, без наявної історичної довідки чи будь якої іншої інформації про них. Переважно це стосувалося тих об’єктів, які були незаслужено забутими; пам’ять про які відходила в минуле з очевидцями подій. До таких в першу чергу можна віднести військові кладовища періоду Першої світової (1914 – 18) та радянсько – польської (1920) воєн. Все, що було відомо містянам – це тільки те, що на певній території знаходяться ці поховання.

На даний час маємо значний обсяг знань про них, які отримані як шляхом експедиційного обстеження цих місць пам’яті, так і за допомогою первинних джерел – архівних фондів. Проведені дослідження вже тепер дають змогу довідатися про орієнтовну кількість похованих військовиків, встановити їхню національність, ім’я та прізвище, військову частину, дати народження та смерті; виготовити карту поховань. Власне цю кропітку працю проводять краєзнавці та науковці.

В результаті даної праці, зокрема, стало відомо що на кладовищі Галич – гора збережено 329 поховань військовиків Габсбургзької монархії; вдалося віднайти і відновити для сучасності прізвища 127 – ми полеглих. Інформація відшукується щодня – для прикладу, тільки цього тижня стало відомо, що полеглих військовиків Російської імператорської армії в 1916 р. захоронювали поруч церкви Святого Дмитрія (Галич – Заріка) – вже відомо ряд прізвищ загиблих та їхню полкову приналежність…

Незважаючи на те, що з часу завершення Першої світової війни минуло більше 100 – років, європейські держави в особі відповідальних інституцій ведуть бази даних про своїх полеглих. Для кожної держави важливо зберегти історичну пам’ять про своїх громадян. В цьому плані їм стає корисним краєзнавчо – дослідницький напрямок роботи. Краєзнавці беруть участь в міжнародних конференціях, обмінюються інформацією, записують спогади та працюють в архівах...

В травні цього року Міністерство оборони Угорщини нагородило відзнакою «За турботу про військові поховання» (Magyar Hadisírgondozásért Kitüntető Cím) галицького краєзнавця Чемеринського Андрія - «…за визнання самовідданої праці з пошуку військових поховань, складання карт поховань, ідентифікації загиблих, а також збереження пам’яті про тих, хто віддав своє життя, захищаючи Батьківщину». Дослідження військових кладовищ Галича ним розпочато в 2008 р.; в 2011 – 14 рр. було надруковано перші дослідницькі матеріали на місцевому та загальноукраїнському рівні.

Диплом за підписом міністра оборони д-ра Тібора Бенко вручив Парламентський секретар Міністерства оборони Іштван Немет Сілар.
Церемонія відбувалася у м. Будапешті і була дуже урочистою.

Нагородженого привітав аташе з питань оборони, військово-повітряний аташе України в Угорщині полковник Володимир Калітинський.

Роботи попереду ще багато – адже доступ до архівів стає цілком безпроблемним – а це запорука висвітлення більшості «білих плям» нашої спільної історії з європейськими народами.

 

Довідково. Почесний хрест «За турботу про військові поховання» є нагородою міністра оборони Угорщини. Існує в трьох ступенях – золотій, срібній та бронзовій.

Нагорода у формі хреста, діаметром 35 мм. На верхньому рамені напис "PRO CUSTODIA", лівому рамені "TUMULORUM", правому - напис "MILITUM". По центру розташований стилізований вінок з променями. В центрі вінка – хрест з солдатським шоломом.


Переглядів: 275 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024