П`ятниця, 26.04.2024, 13:45:31

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Квітень 2023  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
 
Архів новин
Головна » 2023 » Квітень » 29 » Коломийські скарби: цікавинки з минулого
21:10:01
Коломийські скарби: цікавинки з минулого

Статистичного дослідження заможності коломиян в минулому, мабуть, не проводилося, але й без статистики відомо, що серед містян були дуже багаті люди. Дехто з них, як, наприклад, Герш Рамлер, володіли численними будинками, граф Едмунд Стаженський – унікальною колекцією археології, нумізматики, стародруків тощо, а були, звичайно, й палкі поціновувачі коштовностей. А такий скарб аж «проситься», щоб його показали, продемонстрували іншим. І от з одним коломиянином чи коломиянкою під час такої «демонстрації» сталася неприємність, про яку повідомлено було в коломийській газеті «Glos Pokucki» за 1899 рік: у неділю по обіді десь на вул. Т. Шевченка, чи біля Дирекції скарбової (тепер – ліцей № 9), біля пошти або на вул. Франца Йосифа (тепер – бульвар Лесі Українки) загублено шпильку з діамантом. З цього оголошення стає зрозуміло, за яким маршрутом відбувалася така нещаслива «демонстрація» коштовної шпильки. За віднайдення згуби майор кавалерії Теуфель (ймовірно, власник) обіцяв належну винагороду. Та чи могла зрівнятися винагорода з вартістю самого діаманта?! А з іншого боку – чесній людині й винагорода не потрібна.

 

Наприкінці ХІХ сторіччя в Коломиї перебував тимчасово чи мешкав і власник іншого, значно ціннішого, скарбу – скрипок найвеличніших майстрів ХVII – ХVIII сторіч Антоніо Страдіварі та Якоба Штайнера! Оголошення про продаж цих унікальних інструментів подано в коломийському часописі «O wlasnych silach» за 1891 рік. В оголошенні зазначалося, що скрипки в доброму стані, а детальніші відомості можна отримати за адресою: вул. Франца Йосифа, 320 (тоді нумерація була загальноміською). Після прочитання повідомлення одразу ж виникають сумніви щодо оригінальності скрипок, адже факт перебування таких раритетів в Коломиї видається неймовірним. Згідно з оголошенням, скрипка Я. Штайнера й справді не була витвором його рук, а мануфактурною, тобто виготовленою «під Штайнера» копією. А от до скрипки Страдіварі в оголошенні такого уточнення немає. Тож, чи міг це бути оригінал і ким був той, хто намагався її продати й помістив про це повідомлення в коломийській газеті? Запитання, на які відповідей немає. Невідомо також, чи придбав хтось ці скрипки, але оголошення вміщено лише в трьох числах часопису.

Наукова співробітниця 

Музею історії міста Коломиї 

Мирослава Кочержук


Переглядів: 64 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024