Четвер, 2020-09-24, 3:36 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Вересень 2015  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
Архів новин
Головна » 2015 » Вересень » 23 » Тлумач пам’ятає Івана Макуха
8:31 PM
Тлумач пам’ятає Івана Макуха

Боротьба наших краян у ХХ ст. за власну державність вивела на історичну авансцену цілу плеяду непересічних постатей, які своїм життям творили Україну. Однією з таких був видатний тлумачанин державотворець, доктор права, галицький адвокат, просвітянин, посол Галицького сейму та Польського сенату, голова Української радикальної партії, міністр ЗУНР Іван Макух. 17 вересня відзначили його 143-тю річницю від дня народження.
Іван Макух — людина складної долі, сповненої злетів та падінь, яка залишила помітний слід в історії нашого краю й України. Нагадаємо, що він відкрив власну адвокатську канцелярію в Товмачі 1 січня 1907 р. На той час у Галичині було доволі мало адвокатів, які б відстоювали українські інтереси в судах. За короткий період Макух здобуває авторитет серед місцевого населення й розширює свою правничу діяльність. А ще його оселя також стає місцем зборів громадсько-політичного, освітнього і економічного характеру для українців Тлумацького повіту. Окрім цього, з перших днів перебування в місті і. Макух разом із М. Терлецьким, Г. Луциком та іншими розпочав активну роботу з розбудови народних читалень «Просвіти». І невдовзі на Тлумаччині постало 29 нових читалень. За свідченням одного з очевидців, «іван Макух був людиною енергії. Він їздив по селах на селянських возах, відбував різні збори, партійні, просвітянські й інші», жив проблемами і клопотами простого люду»ѕ А загалом товмацький період життя й діяльності івана Макуха з перервами тривав 35 років (1907—1942 рр.).
Не забуває його Тлумач і нині. Вдячні земляки щороку вшановують івана Макуха: проводять науково-практичні конференції, презентації книжок, культурно-освітянські й просвітницькі акції та ініціативи. Серед активних промоутерів і популяризаторів івана Макуха виокремлюється тлумацький краєзнавець Михайло Дземан, який чи не найбільше доклався до дослідження його життєпису і по-доброму одержимий ідеєю увіковічення його постаті. У 2010 році вийшла книжка М. Дземана «Іван Макух, адвокат з Товмача — міністр ЗУНР». У 2014 році М. Дземан у співавторстві з молодим краєзнавцем Романом Рибчином випускають нову книжку — «Іван Макух. Повернення із забуття». Безсумнівно, поява цих видань сприяла ширшому висвітленню історичного портрета великого українського державника та його доби. Зауважимо, що останніми роками до життя і трудів І. Макуха все частіше звертаються науковці, краєзнавці, влада, освітяни, широка громадськість міста. Тут тільки згадаємо, що особливу увагу і. Макуху приділили учасники всеукраїнської науково-практичної конференції «Тлумач: історія та сучасність» в жовтні 2013 р., де в наукових розвідках доповідачі висвітлювали питання урядової праці і. Макуха в ЗУНР (І. Купчак), основні напрями сенаторської діяльності в 1928—1930 рр. (Р. Кульчицький, який захистив кандидатську дисертацію на тему «Громадсько-політична діяльність Івана Макуха»), історіографічні напрацювання українських дослідників про Івана Макуха (Н. Винник).


Переглядів: 302 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 20. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2020