Вівторок, 23.04.2024, 14:50:36

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2023  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 
Архів новин
Головна » 2023 » Травень » 18 » У Снятині прибирають з-під ніг і переносять на кладовище 300 єврейських надгробків
21:45:27
У Снятині прибирають з-під ніг і переносять на кладовище 300 єврейських надгробків

В прикарпатському місті Снятині з радянських часів замість тротуарної плитки використовували єврейські надгробки. Зараз частину з них піднімають та переносять на кладовище.

Другий день у Снятині піднімають з-під ніг могильні плити, повідомив операційний директор Об’єднаної єврейської громади України Віталій Камозін.

Надгробними плитами – мацевами – ще з радянських часів було вимощено близько 300 квадратних метрів території біля торгових приміщень. “Новий власник території погодився віддати надгробні камені, щоби їх перевезли на огороджений місцевий єврейський цвинтар”, – інформує Камозін.

Перевезено вже понад 200 каменів. Роботу здійснюють власними силами керівники єврейської спільноти Івано-Франківська – Ігор Перельман та Максим Мурзов. Чоловіки працюють по 14 годин на день.

“Про те, що ця площа вимощена мацевами, знали раніше. Приблизно 5% надгробків були повернуті “лицем” догори – малюнки і написи ідентифікувалися. Але люди так і ходили, напевно, звикли. Ця практика – використовувати надмогильні плити в будівництві – у радянський час була повсюдно поширена в Україні”, – розповів КУРСу Максим Мурзов.

Раніше єврейська громада Франківська не могла прибрати мацеви – власник заїзду був проти, додає Мурзов.

Більшість надгробків роздроблені, під час підняття їх акуратно складають на піддони і у такому ж вигляді розміщують на єврейському кладовищі.

“Це справжня історична знахідка, знайдено мацеви з красивим різьбленням, наразі з тих, що читаються, найстаріші 1803-1827 років”, – розповів Камозін.

Одна з мацев дуже відрізняється від інших. Нагадує найстарший надгробок, знайдений в Україні, він датований 1526 роком.

Довелося зібрати 160 тисяч гривень, щоб прибрати надгробки з площі. Зараз треба знайти ще 30-40 тисяч. “Основна частина витрат, приблизно 80%, – придбання тротуарної плитки та кількох машин щебеню власнику землі, взамін за мацеви, щоби він міг відновити покриття. По факту виявилося, що мацеви займають площу в 350 кв. м, тому кошторис зріс”, – пояснює Максим Мурзов.

Більша частина роботи вже завершена. “Плануємо на цвинтарі вмонтувати знайдені надгробки в бетонну стіну, щоби зберегти історію нашої землі та речі, які мають мистецьку цінність”, – ділиться Максим.

Під час роботи з’ясували, що поряд із цією територією знаходиться ще одне подвір’я, також вистелене мацевами. Максим Мурзов розповідає, що старий єврейський цвинтар, звідки ці й інші знайдені надгробки, розібрали у Снятині в кінці 1940-х – на початку 1950-х років.

“Будемо пробувати домовитися про підняття й тих, інших, плит – на іншому подвір”ї”, – каже Мурзов.


Переглядів: 55 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024