Четвер, 03.07.2025, 06:47:45

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Липень 2025  »
Пн Вт Ср Чт Пт Сб Нд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » Архів новин
1 2 3 ... 298 299 »

Івано-Франківській обласній організації Національної Спілки Краєзнавців України у 2025 році виповнилося 34 - и роки.

Організація об’єднує навколо себе науковців, вчителів, культосвітніх працівників, всіх тих, хто не тільки любить свій край, але й активно займається йог ... Читати далі »

Переглядів: 2786 | Додав: Dnister | Дата: 19.10.2010

26 червня, зранку на вулиці Січових Стрільців в будинку за адресою вул. Бачинського, 4 сталось відшарування частини зовнішнього тиньку фасаду будинку на рівні третього поверху.

Поширювалась інформація про «падіння балкону» проте це не відповідає дійсності, обвалилась частина тиньку (штукатурки). Також поширювалась інформація і про постраждалих, проте це не підтвердилось.

Зазначимо, що будинок перебуває повністю у приватній власності власників квартир та нежитлових приміщень і, станом на сьогодні, співвласники будинку не організувались ані в ОСББ ані в іншу самоврядну структуру, а також не укл ... Читати далі »

Переглядів: 2 | Додав: Dnister | Дата: Вчора

В 2024 р. виповнилася 110 – та річниця з початку Першої світової війни, а в цьому році 110 – та річниця звільнення Галича з під московської окупації. Впродовж 1914 – 1917 рр. Галич перебував в епіцентрі бойових дій, з ним як стратегічним пунктом річкових переправ були пов’язані військові плани обох воюючих сторін.

В призмі дослідження один з забутих та недосліджених епізодів міської історії Галича під час війни – відвідання міста Карлом Габсбургом. Подається наявна інформація щодо його візитів, згадки про дані факти в тогочасній пресі. На основі зібраної інформації, максимально здійснено опис кожного візиту архикнязя, а згодом цісаря до Галича; характеризуються їх особливості, вказуються локації пов’я ... Читати далі »

Переглядів: 1 | Додав: Dnister | Дата: Вчора

Відійшов у засвіти відомий український скульптор Михайло Дмитрів, автор пам’ятника Василю Стефанику в Коломиї.

Син сотника УПА, закатованого у Львові в тюрмі на Лонського. Мати – учасниця національно-визвольних змагань, репресована. Тавро сина «ворогів народу» переслідувало його багато років аж до відновлення незалежності України. Його проекти збирали пилюку в шухлядах, йому відмовляли у фінансуванні робіт, а пам’ятник Стефанику в селі Ясенові Бродівського району він виготовив за власні кошти. Монумент був виготовлений на замовлення Кирила Стефаника, однак тодішній режим не дозволив встановити його в Русові, оскільки автор – син бандерівців. Так шедевр опинився в колгоспі імені Стефаника Бродівського р ... Читати далі »

Переглядів: 1 | Додав: Dnister | Дата: Вчора

У Косівському музеї народного мистецтва та побуту Гуцульщини облаштують інтерактивний освітній простір з сучасним обладнанням, ігровим наповненням та тактильними елементами. Атракцію створять у залі, присвяченому художній обробці дерева на Гуцульщині, пише КУРС.

Реалізують ініціативу за підтримки Українського культурного фонду та Благодійного фонду МХП – громади в межах програми «Культура. Регіони».

Презентацію старту Проєкту організували у Косівському музеї Гу ... Читати далі »

Переглядів: 1 | Додав: Dnister | Дата: Вчора

Довший час карний суд і міська тюрма Станиславова знаходилися у колишньому монастирі тринітаріїв, який австрійці закрили у 1783 році. Його будівля збереглася донині – вул. Старозамкова, 2.

В 1883 році в місті відкрилася тюрма «Діброва», але колишній монастир усе ще приймав «гостей», які не дуже шанували закон. Тут розміщали злочинців, які були ув’язнені на короткий строк чи все ще чекали на вирок, пише Західний кур’єр.

Проте приміщення монастиря було не дуже добре пристосованим для карного закладу, про що свідчать повідомл ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 01.07.2025

Горельєф митрополиту Андрею Шептицькому буде встановлений в ніші цегляної декоративної стінки біля церкви святого Архистратига Михаїла у місті Калуш на Івано-Франківщині.

18 червня на Прозорро управління житлово-комунального господарства Калуської міської ради оголосило закупівлю послуги з поточного ремонту декоративної стінки та благоустрою території, призначеної для встановлення горельєфу митрополиту Андрею Шептицькому на майдані Шептицького, 9 у місті Калуші. Бюджет закупівлі становить 195 833 гривень.

Термін подання тендерних пропозицій завершується 26 червня. Переможець закупівлі має виконати з ... Читати далі »

Переглядів: 3 | Додав: Dnister | Дата: 01.07.2025

Сьогодні, 30 червня, у Калуші на Івано-Франківщині біля пам’ятника Романові Шухевичу відбудеться пам’ятний захід "Провідник нескореної України".

Захід присвячений 118-й річниці з дня народження генерал-хорунжого УПА, Героя України Романа Шухевича та 84-й річниці проголошення Акту відновлення Української держави, інформують "Вікна".

Початок пам’ятного заходу — об 11:00. 

Організатори запрошують вшанувати постать легендарного борця за волю і незалежність України.

... Читати далі »

Переглядів: 3 | Додав: Dnister | Дата: 30.06.2025

29 червня у родинному селі Тишківці, напередодні 118 річниці від дня народження головнокомандувача УПА та Романа Шухевича вшанували пам’ять генерал-хорунжого .

«Біля пам'ятника Борцю за Незалежність відбулася поминальна панахида. У спільній молитві присутні схилили голови перед пам'яттю усіх українських Героїв, які боролися за Незалежність України, за Героїв сьогоднішньої російсько-української війни з московською ордою», - повідомили в Городенківській міській раді.

Разом із присутніми віддав шану генерал-хорунжому й міський голова Богдан Кобилянський.< ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 30.06.2025

24 червня 2025 року у мистецькій залі Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка відбулася презентація книги «Модест Сосенко» відомого краєзнавця Василя Бабія.

Захід, що зібрав   поціновувачів українського мистецтва та літератури, розпочався з хвилини глибокої тиші, вшановуючи пам'ять тих, хто віддав своє життя за Україну.

Модерував зустріч сам автор, Василь Бабій   український письменник, краєзнавець. Він  ділився власними враженнями від процесу написання книги, занурюючи присутніх у світ дослідницької роботи, розповів п ... Читати далі »

Переглядів: 3 | Додав: Dnister | Дата: 30.06.2025

В давній станиславівській пресі час від часу з’являлася реклама від місцевого ресторатора Анджея Ліґензи.

Він публікував денні меню, в яких перераховував різні апетитні страви, щоб викликати апетит у читачів. Більшість цих страв добре знайома кожному іванофранківцю, але були в меню й смаколики, про які варто розповісти докладніше, пише Західний кур’єр.

Кухар із Кракова

Краківський кухар Анджей Ліґенза відкрив свій ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 29.06.2025

В сучасному Івано-Франківську діє багато волонтерів, але така діяльність досить нелегка і не завжди знаходить належну підтримку. На початку ХХ століття в Станиславові теж було немало активістів, які збирали пожертви, і їхня діяльність також не завжди знаходила розуміння у суспільства.

 

Про це зокрема свідчить допис у газеті «Кур’єр станиславівський» за квітень 1911 року, пише Західний кур’єр:

«До однієї з кав’ярень міста Ревери заходить активіст Товариства народної школи і, ... Читати далі »

Переглядів: 3 | Додав: Dnister | Дата: 28.06.2025

Будинок Ігоря Міліченка всередині схожий на галерею: картини, ікони, старі фото. В його родині переплелося все: зв’язки з Андреєм Шептицьким, з ОУН-УПА, навіть з номінантом на Нобелівську премію.

 

Крім того, сім’я Міліченків по дідовій лінії (Ярослав Левицький) має власний герб. Батько Ярослава Юстим Левицький був одним із найбагатших людей Львова. Він мав свою юридичну компанію і хотів, щоб сини теж стали на юридичну стезю. Але склалося інакше: Ярослав став художником, а його брат-близнюк Богдан – композитором. Бабуся Ірина на початку 1930-х здобула вищу освіту, що колись було нечувано для жінок. Вступила до Львівського університету, пізніше очолила Львівську жіночу гімназію.< ... Читати далі »

Переглядів: 3 | Додав: Dnister | Дата: 28.06.2025

Біля книгарні видавництва «Лілея-НВ», що на вулиці Незалежності, 18 в Івано-Франківську, з’явився новий мурал. Про це повідомили на Facebook-сторінці книгарні, пише КУРС.

На стінописі зображений пластун-новак, який впевнено підіймається вгору, — як символ руху, пошуку, зростання.

«Цей образ обраний не випадково, він близький нам і за духом, і за сенсом. Адже навіть назва нашого видавництв ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 27.06.2025

Проєкт «Бойківське минуле: віртуальна подорож вузькоколійкою» став переможцем у програмі «Культурна спадщина» 2025 року. Це четвертий грант Українського культурного фонду, який виграло комунальне підприємство Вигодської селищної ради «Центр спадщини Вигодської вузькоколійки».

Метою проєкту є збереження та популяризація бойківської культури через створення інтерактивного віртуального туру Вигодською вузькоколійкою, повідомляють у Департаменті міжнародного співробітництва та євроінтеграції громад Івано-Франківської ОДА.

... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 26.06.2025

Незважаючи на популярність різних ґаджетів, звичайні паперові календарі все ще прикрашають стіни у багатьох помешканнях та офісах. У давні часи календар був більше схожий на журнал чи книжку і слугував універсальним довідником.

Крім довідкової інформації, там публікувалися також оповідання, жарти, вірші й крилаті вирази. Нерідко такі календарі ставали настільною книгою мешканців міста і важливим виразом національного духу, пише Західний кур’єр.

Календарі товариства «Просвіта»

... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 25.06.2025

25 червня 2025 року відбудеться презентація результатів проєкту “Жіночі голоси Другої світової війни”, що реалізується завдяки фінансовій підтримці House of Europe, пише КУРС.

Проєкт має на меті забезпечити вільний онлайн-доступ до оцифрованого архіву свідчень про жіночий досвід та способи виживання в умовах війни.

Автори проєкту зібрали 30 свідчень жінок, у яких відображені початок війни, депортації родин, репресії, ув’язнення, співпраця з ОУН, голод, переслідування церкви, допити, окупація та насильство у ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 25.06.2025

У селі Рудники Заболотівської територіальної громади в храмі Покрови Пресвятої Богородиці у підвальному приміщенні замість гробниці жителі села облаштували сховище на час повітряних тривог, пише КУРС з посиланням на “НТК”. 

Перше богослужіння у цій церкві відбулося ще у 1902 році. Про давню історію будівництва церкви та гробниці розповів настоятель рудниківського храму отець Степан.

... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 24.06.2025

24 червня о 15.00 год. в ІФ ОУНБ ім. І. Франка відбудеться презентація книги "Модест Сосенко" відомого краєзнавця Василя Бабія. Запрошуємо всіх охочих! Відділ літератури з питань мистецтва (4 поверх).

 

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 24.06.2025

За результатами участі в 2025 році представників Івано-Франківської області в конкурсній грантовій програмі Українського культурного фонду (УКФ) «Культура. Регіони» перемогу здобув проєкт «Інтерактивний музей Гуцульщини – популяризація традицій художньої обробки дерева шляхом модернізації частини експозиції Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини».

«Заявником виступила Косівська міська рада в партнерстві з Національним музеєм народного мистецтва Гуцульщини та Покуття імені Йосафата Кобринського, філією якого є Косівський музей народного мистецтва та побуту Гуцульщини. Основна мета проєкту – репрезентація, збереження, розвиток та ефективна популяризація локальних тр ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 23.06.2025

У рамках співпраці до краєзнавчого музею Калущини на Івано-Франківщині завітали працівники архівного відділу.

На початку зустрічі директор комуеального закладу «Музейно-виставковий центр Калуської міської ради» Олег Відливаний представив мультимедійну презентацію про діяльність центру, зокрема, про музейні заклади та виставкову залу, криївку «Черемоша».

На зустрічі йшлося, що музейники Калуша організовують культурно-мистецьких події, щаймаються адміністративно-господарською, фондовою, науково-дослідницькою, експозиційною, екскурсійною, просвітницька та проєктною роботою, ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 22.06.2025

На Прикарпатті відбувся обласний етап Всеукраїнського зльоту юних туристів-краєзнавців. Про це повідомила голова обласної державної адміністрації – начальниця обласної військової адміністрації Світлана Онищук. За першість змагались 40 учасників. Програма включала «Візитку команди», туристсько-краєзнавчу вікторину, захист дослідницьких робіт про весняні звичаї та обряди, проходження експедиційного маршруту та роботу творчих майстерень.

Результати:

  • І місце – Старунський ліцей Богородчанської селищної ради
  • ... Читати далі »
Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 22.06.2025

Ще з 1900 року в Станиславові діяла цукерня Яна Новорольського і Владислава Кровіцького, яка славилася своєю якісною і смачною продукцією. Заклад ще й проводив різноманітні рекламні акції та благодійні розіграші з призами і ніколи не скаржився на нестачу клієнтури. 

Спочатку цукерня розміщалася у кам’яниці Міщанського банку (тепер вул. Незалежності, 15), а в 1913 році переїхала до кам’яниці Хованців (тепер вул. Незалежності, 4). Проте у всі часи бували люди, яким чужий успіх – як більмо на оці. Особливо заздрили успіхові цукерні конкуренти і всіляко намагалися очорнити заклад та зіпсувати його репутацію, пише Західний кур’єр.

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 21.06.2025

У скелі в урочищі Дора Яремчанської міськради була захована одна з останніх криївок Української повстанської армії. Тут у грудні 1952 року загинули троє повстанців: Василь Орфенюк (Чорноморець), Юрко Струк (Гора) та Микола Дудзяний (Чорноус), коли їхній сховок оточили війська НКВС. У 2021 році, неподалік від того місця, де була справжня криївка, створили музей-криївку, пише КУРС.

Головна спеціалістка відділу туризму та зовнішніх зв’язків міськвиконкому Яремчанської міськради Марія Андрійків розповідає, що відновлена криївка майже удвічі більша від справжньої, але повністю передає побут упівців.

... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 21.06.2025

На початку ХХ століття у Галичині добре відомою була банда Едмунда Васінського, якого називали королем зломщиків. Хоч сам він і не був галичанином, адже народився у 1877 році на польських територіях, окупованих Російською імперією. Свою кар’єру він починав … пекарем, але випікати хліб і булки йому швидко набридло, тож він ступив на злочинний шлях.

Васінський інколи називав себе ще й Вашневським і був відомий перш за все як «ведмежатник», тобто злодій, що спеціалізувався на розкритті сейфів. Коли в 1908 році Васінського заарештували у Львові, йому на знак підтримки з Берліна вислали подарунок від тамтешніх злодіїв, пише Західний кур’єр.

... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 20.06.2025

Лемкиню Катерину Цюпик разом з батьками, трьома братами й двома сестрами депортували з рідного села Кальниця Ліського повіту (Польща) в 1946 році. Сім’ю привезли у присілок Ворониця тоді Станіславської, а тепер Івано-Франківської області, й поселили у старій хаті неподалік лісу.

Коли Катерині було вісім, на її подвір’я прийшли енкаведисти, щоб відмити руки й переодягтися після бою з повстанцями. Жінка досі пам’ятає звуки пострілів, що долинали з обійстя односельців Костишинів, на якому вояки УПА облаштували криївку.

... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 19.06.2025

До селища Войнилова поблизу Калуша прибув письменницько-науковий «десант». У гостях земляків видатного українського літературного критика, а також публіциста й перекладача Миколи ЄВШАНА (Федюшки) з нагоди 135-річчя з дня його народження побували голови Івано-Франківської та Херсонської обласних організацій Національної спілки письменників України – літературознавець, критик та есеїст Євген Баран і поет Василь Загороднюк, заступник голови Товариства письменників і журналістів ім. І. Франка Василь Бабій, доценти кафедри української літератури та теорії літератури Дрогобицького державного педагогічного університету ім. І. Франка – член НСПУ Олег Баган і директор наукової бібліотеки вишу Ігор Розлуцький та автор цієї розповіді.

... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 18.06.2025

Департамент інвестиційної політики, проєктів, міжнародних зв’язків, туризму та промоції міста Івано-Франківської міської ради визначив виконавця реставрації пам’ятки архітектури 1672-82 рр. "Комплексу колишнього палацу Станіслава Потоцького з брамами на вул. Шпитальній, 5 у м. Івано-Франківську (гарнізонна лікарня) зовнішні санітарно-технічні мережі, модульна транспортабельна котельня. Коригування. Перша черга будівництва. (додаткові роботи).

Договір підписали з ПП «Фірма Діко».

Вартість робіт становить 16,175 млн. гривень.

< ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Додав: Dnister | Дата: 18.06.2025

Розпочато будівельні роботи в межах міжнародного проєкту «Карпатські вузькоколійки – подорож слідами Карпатських лісових залізниць», який спрямований на розвиток культурно-туристичної інфраструктури селища.

«Цей проєкт був ініційований попереднім керівництвом громади, і завдяки їхній підготовчій роботі він був включений до програми Interreg NEXT Poland-Ukraine 2021–2027 як пріоритетний. Теперішнє керівництво громади продовжило його реалізацію, щоб втілити задум у життя», - повідомили у Вигодській громаді.

Основний об’єкт проєкту — ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Додав: Dnister | Дата: 17.06.2025

Івано-Франківська обласна рада планує розглянути питання «Про припинення діяльності шляхом ліквідації обласного закладу оздоровлення та відпочинку «Карпатські мрії» Івано-Франківської обласної ради.

Відповідний проєкт рішення внесений на розгляд сесії.

Нагадаємо, що 11 квітня на сесії Івано-Франківської обласної ради депутати підтримали рішення про часткову передачу майна санаторію «Карпатські мрії» в селі Микуличині сестрам-служебницям Непорочної Діви Марії. Як зазначив голова обласної ради Олександр Сич, йдеться про приміщення та землю, які історично належали монастирю, ал ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 16.06.2025

На двогодинній виставці колекції монет Бориса Первака у Калуші на Івано-Франківщині вдалося зібрати 7870 гривень для потреб військових 79 батальйону 102 окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ та реабілітації захисників у місцевій лікарні. Свою виставку колекціонер присвятив загиблому сину Ярославу.

У виставковій залі Калуша дві години тривала перша виставка монет колекціонера  Бориса Первака, батька загиблого Героя Ярослава.

Після звернення колекціонера головна зберігачка музейно-виставкового центру Уляна Закасовська займалась організацією виставки: вивчала експонати, разом із ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Додав: Dnister | Дата: 16.06.2025

У суботу, 14 червня, у Калуській громаді на Івано-Франківщині вшанували засновника Української військової організації, голову Організації українських націоналістів, борця за незалежність України Євгена Коновальця.

Біля пам'ятної дошки Євгену Коновальцю на вулиці його імені відбувся пам’ятний захід. Присутні зібралися з нагоди 134-ї річниці з дня народження видатного українця, творця і командира найбоєздатнішої військової частини Армії Української народної республіки — корпусу Січових стрільців.

Присутні згадували життєвий шлях героя, який став символом незламної боротьби за волю ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 15.06.2025

13 червня в Івано-Франківську біля пам’ятника українському націоналісту, засновнику та першому голові Організації українських націоналістів Євгену Коновальцю відбувся пам’ятний захід з нагоди 134-ї річниці від дня його народження.

Присутні вшанували пам’ять борця за незалежність України панахидою.

«Минають роки, але постать Євгена Коновальця залишається символом незламної боротьби за вільну українську державу. Його ідеї й сьогодні надихають нові покоління українців. У час, коли наша країна знову виборює свободу, постаті таких провідників нагадують нам, наскільки важли ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Додав: Dnister | Дата: 15.06.2025

Збір о 12:00 біля ратуші.

15 червня, в Івано-Франківську відбудеться екскурсія вулицею Шевченка, яка є однією з найстаріших та найкрасивіших вулиць міста.

Про це на своїй сторінці у фейсбуці повідомляє очільник міста Руслан Марцінків, передає “Галицький кореспондент“.

“Ч ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Додав: Dnister | Дата: 14.06.2025










Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі





Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 25. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2025