П`ятниця, 2017-10-20, 9:02 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Жовтень 2017  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Архів новин
Головна » Архів новин
« 1 2 3 4 ... 154 155 »

Впродовж семи сторіч власної історії Калуш більше чотирьох століть перебував у складі польської держави. Тому ігнорувати внесок поляків, котрі були народжені в Калуші, володіли Калушем чи пов’язували певний етап власного життя з цим містом, в історію України зокрема та розвиток Європи загалом, неможливо.

Отож, пропоную перелік (звісно, невичерпний) видатних «поляків Калуша».

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-12

В Івано-Франківську оголосили конкурс на кращу екскурсію містом. Про це інформує прес-служба міської ради.

"З метою створення нових туристичних маршрутів та підвищення професійної майстерності екскурсоводів і гідів-перекладачів оголошено конкурс на кращу екскурсію вихідного дня Івано-Франківськом, - йдеться в повідомленні. - Бажаючі брати участь у конкурсі повинні подати анкету-заявку у відділ міжн ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-12

Департамент містобудування, архітектури та культурної спадщини оголосив про проведення допорогової закупівлі реставраційних робіт.

Мова йде про реставрацію фасадів будинків по вулиці Леся Курбаса, 5, 7 та 9 у Франківську. Самі ж будівлі відносяться до пам’яток архітектури, повідомили на порталі Побудовано у Франківську.

Наразі торги перебувають на стаді ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-11

Підчас російської офензиви і відвороту в липни 1917.

 

І.

Д. 13. липня утїк я pазoм з родиною, перебувши пекло, з своєї хати на вікарівку коло нової церкви в Калуши. Тут за порадою стоячого на кватирі капітана запасного чеченського полка (Турка, властителя дібр на Кримі) пішов я й жінка з пок. о. coв. Вол ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-10

У центральній бібліотеці імені Тараса Шевченка у Калуші відбулася презентація книжки Степана Лесіва та Петра Ганцюка «Курінь УПА «Промінь»: історія формування та бойовий шлях відділів». У ній ґрунтовно досліджено та висвітлено історію формування куреня «Промінь» Групи «Маґура» ВО4 «Говерля» УПА-Захід та бойовий шлях його відділів.

Під час презентації упорядники Степан Лесів та Петро Ганцюк докладно розповіли про роботу над книжкою та познайомили присутніх із її структурою, інформують "Вікна" з посиланнямна упр ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-09

Станиславів (нині – Івано-Франківськ) з околицями на початку жовтня 110 років тому очима газети Kurjer Stanisławowski та журналу Nowości Illustrowane у блозі Богдана Скаврона на порталі Збруч.

На початку жовтня у містечку Вигоді Долинського повіту (нині – Івано-Франківська область) урочисто зустрічали одного з членів монаршої родини Габсбурґів – архикнязя (ерцгерцога) Леопольда Сальватора. Уже традиційно цей вельможа, пожиттєвий посол до «палати панів» (відповідник британської палати лордів в австрійському парламенті) та генерал-полковник артилерії, ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-09

Дев'ята книга калуського краєзнавця Миколи Когута побачила. Книга «Герої не вмирають...», присвячена вшануванню пам’яті українських повстанців, які загинули у боротьбі за незалежну Українську державу.

Книга складається із двох частин: перша – це біографічні оповіді про долю повстанців, підготовлені на основі спогадів учасників та очевидців подій, а друга – сюжети про урочистості, присвячені вшануванню пам’яті борців за волю України, інформує "Західний вісник".

... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-09

Кожна молода пара мріє про романтичне і казкове весілля, та, на жаль, реальність не завжди виправдовує ці сподівання. Про це свідчать весільні скандали й трафунки, які ввійшли в історію нашого краю.
В 1853 р. в станиславівському 58 полку піхоти служив рядовий Герш Кок родом з Тисмениці. Тоді солдатів за різні порушення нерідко били киями. Але пана Кока було покарано за незвичну провинність, а саме за те, що він… одружився.

Солдат узяв у командування відпустку з метою врегулювання сімейних стосунків. У Тисмениці він убрався в парадний мундир – білий з чорними в ... Читати далі »

Переглядів: 10 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-08

У відділі літератури іноземними мовами Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка відбулась презентація книги Анатоля Реньє «Тоді в Болехові. Гебрейська історія» за участю перекладачки Галини Петросаняк.

Книга «Тоді в Болехові» розповідає про долю єврейської родини Ґрюншлаґів, починаючи від мирних часів й до початку Другої світової війни, від часу, коли сім’ю за російської окупації позбавили власності – до приходу німців, від перших акцій-розстрілів – до моменту, коли герої твору вирішують сховатися в ліс ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-08

5 жовтня розпочалась Міжнародна наукова конференція «Гошівська обитель у духовному і культурно-історичному житті України: феномен українського греко-католицького чернецтва».

Порадитись, як досліджувати історію одного з найдавніших монастирів в області зібрались Митрополит Володимир, представники обласної влади, духовенство, науковці, історики та студенти, інформують Вікна з посиланням на Прес-служба Івано-Франківської Архієпархії УГКЦ.

... Читати далі »

Переглядів: 7 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-07

У Калуші на стіні біля барельєфу письменниці Костянтини Малицької майже не залишилося живого місця. Стіна будинку — обписана та обмальована.

На фоні різноманітних написів барельєф Костянтини Малицької виглядає не надто привабливо, пишуть"Вікна".

Як відомо, Костянтина Іванівна Малицька (30 травня 1872, Кропивник, Калуського району Івано-Франкі ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-07

Грошовий обіг римських монет на території України вивчали такі дослідники, як Михайло Брайчевський «Римська монета на Україні» (Київ, 1959), Сергій Пивоваров та Ярослав Онищук «Римські монети в старожитностях черняхівської культури» (Чернівці, 1999), «Скарб римських республіканських монет із с. Почапи у верхів’ях Західного Бугу» (Львів, 2009), Кирило Мизгін «Наплив римських денаріїів І-ІІ ст. н. е. на територію черняхівської культури...» (Київ, 2014) та ін.
Скарб римських денаріїв (лат. – denarius – старовинна срібна монета вартістю 10 асів, карбування якої почалося у 269 р до. н. е.), випадково виявили біля села Дубовиця Калуського району, інформують "Вікна&quo ... Читати далі »
Переглядів: 7 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-07

Презентація видання відбулася в Івано-Франківській обласній бібліотеці.

Книга про історію Української ґімназії № 1 міста Івано-Франківська охоплює період із 1905 року, коли, попри спротив польської посольської більшости у Крайовому сеймі, автрійська влада все ж відкрила навчальний заклад у Станиславові. І до сьогодення, коли із відновленням державної незалежності, у 1992 році, гімназію було відроджено. Про це розповів і виклав фото із заходу журналіст Ігор Дебенко.

... Читати далі »

Переглядів: 10 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-07

Вашій увазі пропонуємо нову сторінку літопису Станиславова. Дізнайтесь про найважливіші події в історії нашого міста, які сталися у 1908-1909 років.

1908 Бухгалтер магістрату Петро Мосевич закінчив будову модерністської кам’яниці з химерами на вулиці Шопена, 3. Будинок оздобили дивовижними скульптурами птаха, жаби та русалки.

1908 До в’язниці &laq ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-06

Відповідно до структурного поділу 1944 р. на Закарпатті мав існувати Закарпатський край ОУН. Оскільки в роки окупації угорці в області заарештували фактично весь керівний склад ОУН, то Закарпатський край не мав адміністративного поділу, а складався із мережі невеликих підпільних груп. Навесні 1945 р. у зв’язку з реорганізацією підпілля Закарпатський край ОУН переведений у Закарпатський окружний і діяв на території Берегівського, іршавського, Виноградівського і Хустського районів та організаційно підпорядковувався Карпатському краю ОУН. У травні 1947 р. радянські каральні органи фактично ліквідували Закарпатську округу ОУН («Срібна»), проте вже в липні вона відновилася, в тому числі й зусиллями окружного провідника «Булевара» (Олексій Безкоровайний, 1919 р. н., уроджене ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-06

Першу українську історію нашого міста написав Венедикт Площанський у 1868 році – «Галицько-руське місто Станиславів з достовірних джерел». Поміж багатьох цікавих фактів історик наводить там перелік найкращих будинків міста. Отже, які кам’яниці становили архітектурне обличчя старого Станиславова?

Будинок Галавая був найбільшим із чотирьох найкращих на той час

... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-06

Цей будинок має адресу Дністровська, 63а. Однак, ми можемо пройти всю вулицю і не побачити його. Бо він стоїть дещо у глибині – захований у дворі радянської хрущівки з поштовим відділенням на першому поверсі. Будинок нічим не примітний, але він став головним героєм міжвоєнної польської фотопоштівки. За які заслуги?

Якщо уважно роздивитися світлину, то на стіні можна зауважити напис «Заклад імені ксьондза архієпископа Ісаковича». Ісак Миколай Ісакович був вірменином, служив парохом у вірменському костелі. Паралельно проводив активну громадську й бізнесову діяльн ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-06

Дивно, що українські книговидавці досі не перевидали автобіографічний роман Горація Сафріна«Комічні і особливі історії мого життя». У ній він наводить безліч байок і легенд з життя Станиславова першої половини ХХ століття. Ось одна з них.

У 1920-х роках жив у місті старий єврей із довгою бородою – Мойше Йоллес, який торгував сіллю. У Станиславові він мав репутацію дивака і прославився своїми чудернацькими прожектами. Наприклад, одного разу Йоллес поїхав аж до Варшави і пішов до віце-міністра фінансів Яблонського.

... Читати далі »

Переглядів: 10 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-06

У жовтні 1900 р. у Станиславові проїздом був ерцгерцог Отто Франц Йозеф Австрійський (1865—1906), молодший брат наступника трону Франца Фердинанда, чия загибель від замаху стала приводом для Першої світової війни.

Ерцгерцог Отто поспішав до околиць Надвірної на полювання. Високий гість був пристрасним мисливцем, а в тій місцевості завдяки близькості до Карпат можна було зустріти багато дичини. Однак це полювання мало не стало останнім у його житті. Полювати у великому товаристві ерцгерцог не любив, тож узяв із собою лише одного єгеря. Полювання проходило цілком успішно, аж ... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-05

Напередодні 75-річчя з часу створення УПА у галицьких містечках і селах згадують своїх героїв. Бо чи не в кожному є схожі історії, як воювали і як гинули їхні земляки. У селі Гончарів Тлумацького району у 1945 році енкаведисти розстріляли п’ятьох молодих хлопців біля Вірменської каплиці, ще кількох – у жуківському лісі. А у 1947 році чимало родин вивезли на Сибір.

У Гончареві храмове свято на Михайла. Два роки тому у центрі села біля школи освятили статую Архистратига Михаїла. На меморіальній дошці викарбувані слова:
Борцям за волю України
Перед лицем оти ... Читати далі »

Переглядів: 11 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-05

На Тернопільщині знайшли місце розстрілу українських патріотів, яких розстріляли німецькі окупанти 27 листопада 1942 року.

Серед убитих більшість мешканці Івано-Франківщини (Городенківщина та Коломийщина). Про це у мережі Фейсбук повідомив депутат Чортківської районної ради Любомир Хруставка.

Рештки розстірляних знайшли у полі між Ягільницею та Чортковом, як ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-05

Нові докази злочинів радянського режиму – в смт. Єзупіль Тисменицького району у місцевій лікарні знайшли двері від карцеру із написами жертв НКВС.

Раніше на місці шпиталю була розташована в'язниця. Втім, прізвища та тризуби, викарбувані арештованими на дверях, досі ніхто не помічав. У радянські часи їх намагалися ретельно замалювати білою фарбою, йдеться у сюжеті "Каналу 402".

... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-05

Сьогодні, 5 жовтня, в ПНУ ім. Стефаника депутат обласної ради від об’єднання "Самопоміч" Тарас Виноградник передав отцям Василіянам через настоятеля Гошівського монастиря отця Вінкентія старовинний церковний писемник "Ірмологіон".

Вручення видання відбулось в рамках відкриття Міжнародної наукової конференції, присвяченої 400-річчю чину святого Василія Великого, пише БРІЗ.

... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-05

У музеї писанкового розпису відбудеться відкриття виставки творів самобутньої гуцульської письменниці, філософа й художниці Параски Плитки-Горицвіт (1927–1998) з Криворівні, що на Верховинщині.

На виставці буде представлено невеличку частину творчого доробку цієї неординарної жінки: образи, малюнки, портрети, авторські книжки, а також світлини (карпатські краєвиди, гуцульський побут, традиції, портрети місцевих мешканців і гостей Криворівні) з нещодавно знайдених речей, повідомляє Дзеркало Коломиї.

... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-04

Ми вже порушували в газеті тему збереження старовинних дверей у Коломиї,яких залишилося зовсім обмаль. Однак процес руйнації цих безцінних архітектурних витворів триває.

Будинки у середмісті щомісяця міняють власників, переходять з рук у руки, тому відслідкувати, куди зникають ті чи інші двері, надто складно. Та й кому воно потрібно? Хто цим буде займатися? Які міські департаменти?

... Читати далі »

Переглядів: 10 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-04

У неділю, 8 жовтня, в Калуській центральній бібліотеці пройде презентація книжки «Курінь УПА «Промінь». Історія формування та бойовий шлях».

У книзі на основі документальних джерел дослідили історію формування куреня Української повстанської армії та бойового шляху його відділів, інформує КалушФМ.

Авторами книги є дослідник діяльності ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-04

2 жовтня о 16:07 до Служби порятунку «101» надійшло повідомлення що в селі Придністров’я Галицького району виникла пожежа в приміщенні УГКЦ церкви святого Архистратига Михаїла. Церква 1862 року забудови, пам’ятка архітектури місцевого значення. Про це повідомляє прес-служба ДСНС в області.

Прибувши на місце події рятувальники встановили, що в приміщенні церкви горить підлога. Через сильне задимлення вогнеборці ліквідовували загорання в складі ланки газодимозахисної служби. О 16:30 вогнеборці локалізували пожежу, а о 16:46 ліквідували. ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-03

1 жовтня виповнилося 830 років з дня смерті наймогутнішого галицького володаря – князя Ярослава Осмомисла. Ось як про цю подію оповідає літопис від 1 жовтня 1187 р. : « Того ж року преставився галицький князь Ярослав, син Володимирів, місяця жовтня в перший день, а в другий день покладений був у церкві святої Богородиці» . За період правління князя (1153 – 1187) Галицьке князівство досягло найбільшого розквіту, а столиця держави – м. Галич було одним з наймогутніших європейських міст. Галицького князя поважали тогочасні європейські володарі. У 1157 р . князь завершив будівництво величного білокам’яного Успенського собору, який своїми розмірами поступався лише двом київським святиням – Десятинній церкві та Софії Київській. Тоді ж в місті було створено єписко ... Читати далі »

Переглядів: 10 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-03

Управління будівництва та розвитку інфраструктури Калуської міської ради повідомило про благодійну допомогу для реконструйованої криївки у Підгірках.

Осушувач повітря подарувало товариство з обмеженою відповідальністю "Єврокомфорт-1", інформують "Вікна".

Пристрій потрібен для криївки в лісовому масиві мікрорайону "Підгірки", щоб ... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-03

В районному Будинку культури відбулася презентація документального фільму "Одвічні істини", що вмістив у собі весь колорит Калуського району, його неповторні звичаї, традиції та обряди.

Фільм знятий з ініціативи райдержадміністрації, фінансового сприяння компанії "Даноша" та забезпечення відеозйомкою ТРК "Незалежність". У фільмі задіяні понад 600 учасників, інформують "Вісті Калущини".

... Читати далі »

Переглядів: 7 | Долучив: Dnister | Дата: 2017-10-03Пошук на сторінці
 
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзіВідлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 17. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - мгр. історії, член НСКУ Андрій Чемеринський. 
Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю
Copyright MyCorp © 2017