Неділя, 2018-06-24, 10:27 PM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Червень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930
 
Архів новин
Головна » Архів новин
« 1 2 3 4 ... 177 178 »

З нагоди 135-річчя від дня народження Ольги Дучимінської (Решетилович) – української письменниці, поетеси, літературного критика, перекладачки (з чеської, німецької, російської), журналістки, народної вчительки, культурно-освітньої діячки, однієї з активних організаторок жіночого руху в Галичині, дослідниці фольклору, етнографії та мистецтва Гуцульщини й Бойківщини у відділі краєзнавчої літератури обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка розгорнута книжково-ілюстративна вистака «Ольга Дучимінська: по кременистій дорозі із терновим вінком».

Ольга-Олександра ... Читати далі »

Переглядів: 2 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-11

Івано-Франківськ має славу літературного міста, адже тут багато творчих особистостей і знаних митців. Сто років тому мешканці Станиславова теж активно цікавилися літературою і намагалися творити самі, хай часом і не дуже вдало.
На початку ХХ ст. в місті регулярно проводилися літературні конференції, які збирали досить численну публіку. Як бачимо з оголошення в газеті "Кур’єр станиславівський" від 16 грудня 1906 р., на одній з таких конференцій гімназійний професор пан Ербен читав лекцію про песимізм у німецькій та італійській поезії. Далі присутні слухали розмірковування професора Воловича про те, чи є песимізм безнадійним.

... Читати далі »

Переглядів: 4 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-11

Сьогодні вночі цілком згоріла церква УПЦ КП у селі Новиця на Калущині. Про пожежу в мережі розповіли очевидці.

Спасо-Преображенський храм у Новиці був унікальним за своїми розмірами – це був найбільший дерев'яний храм Західної України. В масштабах України він поступався лише Троїцькому собору міста Новомосковськ. Церкву збудували місцеві будівничі у 1894-1963 роках – роботи велися вручну. Освятили храм у 1938 році. Цього року у серпні храм мав святкувати свій 80-літній ювілей.

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-11

У Калуші до 75-річчя утворення дивізії “Галичина” відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки Юрію Гарасиміву.

Меморіальний горельєф роботи калуського скульптора Ігоря Семака поручнику дивізії “Галичина” Юрію Гарасиміву відкрили заступник голови резерву дивізії «Галичина» Василь Бичко та єдиний живий ветеран дивізії міста, контррозвідник, Почесний громадянин Калуша Василь Наконечний, інформують «Вікна».

... Читати далі »

Переглядів: 3 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-11

В ювілейний рік 1120 – річчя першої письмової згадки про Галич з’явилися кілька нових цікавих видань. До кінця цього року їхня кількість безсумнівно збільшиться.
Серед перших цьогорічних видань книга Івана Драбчука «Зоря «Просвіти» над Галичем», приурочена до 150 – річчя «Просвіти». У книзі відомого галицького краєзнавця розкриваються сторінки історії «Просвіти» у Галичі. На основі архівних і документальних джерел показана широка панорама просвітніх заходів, які відбувалися впродовж першої половини ХХ століття у давньому місті над Дністром. Діяльність товариств, що діяли під егідою «Просвіти» («Сільський господар», «Рідна школа», «Союз Українок» та ін.), зображена крізь призму дія ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-10

В історії міста Станиславова, а точніше у творенні його архітектурного обличчя визначну роль відіграв архітектор Ян Томаш Кудельський (1861 -1937). Він є одним з видатних людей в історії архітектури Галичини (багато будинків за його проектами споруджено у Львові) і водночас архітектором європейського формату. До нашого міста він приїхав у 1893 році і присвятив йому майже двадцять років свого життя і наполегливої творчої праці. З іншого боку місто в особі Яна Томаша Кудельського отримало знаного архітектора, який переселився до Станіславова, зваживши на перспективи його розвитку. Прибув він сюди з дружиною Ольгою Вільчинською і новонародженою донькою Анною.
Працюючи в Станиславові Ян Кудельський спроектував і побудував чимало красивих кам’яниць (зараз навіть дослідники не беруться назват ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-10

У приміському селі Вовчинець взялися реконструювати унікальну дерев’яну церкву ХІХ століття. Всередині її хочуть оббити фальш-брусом. Проти цього виступили архітектори та парафіяни. Натомість священик певен, що робить добру справу, а «мазюкання» на стінах не мають ніякого значення.

 

Так гарніше

... Читати далі »

Переглядів: 4 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-10

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Івано-Франківська/Станиславова, які сталися у 1937-1939 роках.

1939 17 вересня Червона армія перейшла Збруч і розпочала військові дії на території Польщі. Через Станиславів, у бік угорського кордону, пройшли останні польські військові — 10 кавалерійська бригада полковника Станіслава Мачека. У місті утворилося безладдя. На волю вийшли злочинці, почалися розбої. На вулиці для наведення порядку вийшли залізничники, озброєні мисливськими рушницями. Відбулися сутички, але ситуація стабілізувалася.

... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-09

Як люблять наголошувати податківці, податки – це плата за цивілізацію. З цим можна не погоджуватись, але податки людство справно сплачує віддавна. Які ж податки виплачували станиславівці у міжвоєнний період?

Були податки загальні («панствові»), додатки до податків та податки спонтанні. Всі податки можна поділити на державні та місцеві. У бюджеті м. Станиславова на 1938/39 рр. знаходимо перелік цих податків. До загальних податків відносяться прибутковий, промисловий з обороту, від нерухомості (приміщень). До цієї категорії відносилися, ймовірно, також земельний ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-08

Цими днями минає 103-річниця з часу смерті вістуна УСС, публіциста, громадського діяча, одного із засновників часопису «Молода Україна», члена Загальної Української Ради, військового кореспондента Пресової квартири УСС – Теофіла Меленя.

Теофіл Мелень народився у сім’ї вчителя 1879 року. Закінчив Академічну гімназію у Львові, записався на інженерський відділ Львівської Політехніки. Пізніше вивчав філософію у Львівському університеті, студіювати яку завершив у Відні.

... Читати далі »

Переглядів: 7 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-08

У «голубій церкві», що колись була вірменським костелом, збереглося багато старовинних скульп­тур.легенди

Але цього разу нас цікавить статуя праворуч від іконостасу. Це – апостол Петро. Звідки ми знаємо, що це саме він, адже таб­лички з підписом поруч немає? легенди

Святих було багато, і щоб якось їх розрізняти, скульптори та іконопи ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-08

Цікавим і змістовним виявився після полудень 6 червня 2018 року у Національному заповіднику «Давній Галич». Тут відбулося відкриття виставки «Галицькі церковні стародруки ХVІІ - ХХ століття». У виставковій залі картинної галереї представлені стародруки, зібрані у селах галицької околиці, які датуються кількома попередніми століттями. Над виявленням цікавих експонатів працювала спеціально організована експедиція науково-освітнього та відділу фондів цієї установи за підтримки Галицького деканату УГКЦ. Загалом зібрано понад 70 експонатів, найдавніший з яких датується 1639 роком. До речі, саме у цій книзі зберігся текст давньої колядки, яку ми зараз виконуємо трохи по-иншому. Відкриття виставки благословив парох із с. Курипова о. Степан Рипньовський. Вів захід його модератор, за ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-07

Сьогодні відкриємо маловідому сторінку відносин влади ЗО УНР в Станиславові у 1919 р. Це був час не тільки українсько-польської чи українсько-більшовицької воєн, а й внутрішніх конфліктів та боротьби за владу і авторитет. Отож, поговоримо про легендарну постать полковника Петра Болбочана, який прожив кілька місяців у нашому місті, та про причини його перебування тут.

В історії українських національно-визвольних змагань 1917-1921 рр. є видатні постаті, які неоднозначно оцінювалися сучасниками, а суперечки щодо них тривають і до сьогодні. До таких належить і постать полковника Пет ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-07

За сприяння благодійного фонду Олександра Шевченка «Новий Івано-Франківськ» обласний музей визвольної боротьби імені Степана Бандери поповнився унікальними артефактами. Відтепер тут зберігатиметься Галицький хрест – нагорода комбатантів УГА, яка була запроваджена у 1928 році. .

Також закладові подарували відзнаку, якою нагороджували у спортивному товаристві «Сокіл». А згодом брошку в формі лева, який опирається на скелю, запозичив і Легіон Січових Стрільців, інформують "Вікна".

... Читати далі »

Переглядів: 4 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-06

Прикарпаття не може похвалитися розвиненим замковим туризмом. І недорозвиненим також. Ми ніяк не переплюнемо Кам’янець-Подільську фортецю, замки Тернопілля чи Львівщини. Втім, наша справа не така вже й безнадійна, щось таки маємо.

Сьогодні познайомимось із найбільшою твердинею Покуття – Пнівським замком. Тобто, тим, що від замку лишилось, пише “Репортер”.

 

... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-03

На торцевій стіні військової поліклініки, що на Шпитальній, є монументальне панно у техніці сграфіто, тобто зображення, вирізьблене у штукатурці. Його створили у 1987 році, коли відкрили нову будівлю Івано-Франківського обкому (теперішня Біла хата).

А під час впорядкування навколишньої території вирішили прикрасити похмуру стіну сусіднього будинку малюнком, який мав символізувати обласний центр, пише “Репортер”.

... Читати далі »

Переглядів: 10 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-03

Дізнайтеся про найважливіші події в історії Івано-Франківська/Станиславова, які сталися у 1937-1939 роках. Літопис

1939 Протягом весни-літа у в’язниці на теперішній вулиці Сахарова перебував Михайло Дяченко — майбутній повстанський поет Марко Боєслав, він же крайовий референт пропаганди на псевдо Гомін.

1939 У місті функціонують шість кінотеатрів: ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-03

Краєзнавці Калуша продовжують проливати світло на відомих особистостей, похованих на калуському Личакові — старому цвинтарі міста.

Василь Фіцак та Олександр Коваль, які взялися впорядковувати старе кладовище, ще минулого року відкопали гранітний обеліск пам'ятника відомому лікареві Фридрику Дзіковському, інформують "Вікна".

Цими днями досл ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-03

Сьогодні в Івано-Франківську аж ніяк не бракує реклами, але вона рідко тримається в пам’яті потенційних клієнтів. Натомість реклама сторічної давності, хоч і позбавлена яскравих барв, завдяки креативності цілком може суперничати з найбільш вдалими взірцями теперішньої.
Цікаву рекламну акцію в січні 1908 р вигадали відомі станиславівські багатії – брати Іґнацій і Давид Гартенберґи. Вони організували лотерею, переможець якої міг виграти… будівлю пасажу. Один лотерейний білет мав коштувати 5 корон, а вартість пасажу за тодішньою оцінкою складала близько півтора мільйона. Ця затія жваво обговорювалася в місті, але головний приз ніхто так і не виграв.

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-03

Туристичний потенціал Дністровського каньйону почали активно використовувати ще в часи Австро-Угорщини, на початку ХХ століття.

Різноманітні товариства, до яких у той час належали мешканці Станиславова (тепер – Івано-Франківськ), організовували сплави по ріці, під час яких мандрівники милувалися довколишніми краєвидами та відпочивали на природі, інформують "Вікна" з посиланням на "Правду.іф". У планах австрійської влади було поглибити русло ріки, засадити схили берегів, щоб вони не обсипалися, і навіть збудувати два порти у Галичі та Заліщиках, щоб пере ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-02

У Заболотові Снятинського району на Івано-Франківщині працівники комунального підприємства обласної ради «Пам'ять» разом зі Снятинським районним осередком товариства «Меморіал» продовжують обстежувати будівлю Заболотівської стоматологічної поліклініки, підвальні приміщення якої у 40-50-ті роки минулого століття використовували органи НКВС як місця утримання в'язнів.

Під час першої поїздки дослідники виявили на стінах колишніх в'язничних камер замурований вхід та декілька вцілілих надписів, під час другої поїздки – відкрили один зі замурованих ходів, передає Бліц-Інфо.

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-02

Ретро-новини та кримінальні історії із давнини, а також цікаві дослідження про життя Станиславова за часів австро-угорського чи польського періоду вже стали доброю традицією для нашого видання. Читачі «Західного кур’єра» залюбки читають ці історії від знаної авторки, дослідниці старовини Олени Бучик.

Минулого тижня вона презентувала в Івано-Франківську свою книжку «Станиславів буденний і святковий». Як стверджують краєзнавці, це перше таке видання про наше місто, в котрому доступною мовою розповідається про різноманітні події із життя містян на поча ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-01

В історії Станиславова було кілька гучних спроб пограбування банків. Одна з них трапиласяу вересні 1918 р. В колишній кам’яниці Міщанського банку (тепер вул. Незалежності, 15) після його банкрутства розмістилась інша установа –Крайовий банк.

Вночі патрульний поліцейський Бурдин, який ніс службу на вул. Сапєжинській, повідомив поліцію, що в приміщенні банку злодії. Було вислано ще семеро поліцейських, які оточили споруду. Злодії помітили, що їх викрили, намагалися втекти через задню браму, але коло неї теж чатувала поліція, і поліцейський легко поранив одного зі злоді ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-01

Мабуть, усім відомо, що на місці сучасного Меморіального скверу колись знаходився міський християнський цвинтар.

У давній пресі знаходимо опис, як він виглядав у далекому 1890 р. «Цвинтар у Станиславові розміщений близько від середмістя, всюди милує око буйна рослинність і вікові дерева, які є прихистком для численних птахів. Зразу біля виходу, зліва під самим муром бачимо скромний пам’ятник на могилі Стефана Гошовського, який у 1848 р. упав під багнетами розшаленілої солдатні. Високохудожнім є пам’ятник Маврицію Ґославському, поету і воїну, що помер у станисла ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-06-01

Відбулося нагородження дипломами лауреатів премії «Краща краєзнавча книжка року» Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України за підсумками 2017 року.

Лауреатами в номінації «науково-популярне видання» стали:

- головний історик Івано-Франківська Богдан Гаврилів, отець Іван Репела, голова територіального комітету мікрорайону Опришівці Василь Ревчук за книгу «Істор ... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-05-31

Обласна премія ім. Володимира Полєка в галузі краєзнавства присуджується щорічно окремим краєзнавцям, колективам краєзнавців або краєзнавчим організаціям і установам за вагомий внесок у справу вивчення, збереження і популяризації історико-культурної спадщини рідного краю Прикарпаття, особливий вклад у розвиток різних напрямків краєзнавчих досліджень.

Пленум правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України розглянув та затвердив кандидатури для подання на обласну премію ім. В. Полєка в галузі краєзнавства.

... Читати далі »
Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-05-31

Пленум правління Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України визначив лауреатів премії ім. Євгена Паранюка.

Відповідно до Положення премія імені Євгена Паранюка Івано-Франківської ОО НСКУ присуджується найстаршим членам НСКУ, що протягом довгих років проявили себе в справі вивчення, збереження і популяризації історико-культурної спадщини та мають у своєму творчому доробку дослідження з історії міст і сіл Прикарпаття, зробили особливий внесок у розвиток різних напрямків краєзнавства.

... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-05-31

Днями, в читальному залі бібліотеки Івано-Франківського національного медичного університету в рамках відзначення Дня героїв відбулася презентація нових видань про національно-визвольний рух на Прикарпатті відомого краєзнавця, завідувача історико-меморіального музею Степана Баддери у селі Старий Угринів Степана Лесіва.

Подія відбулася за ініціативи осередку Наукового товариства імені Т.Шевченка в ІФНМУ та його голови доцента Миколи Сулятицького, Івано-Франківського обласного «Меморіалу» голова Василь Тимків, Івано-Франківського обласного музею визвольної боротьби ім. ... Читати далі »

Переглядів: 10 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-05-30

28 травня відзначається Всеукраїнський день краєзнавства – щорічне свято, започатковане Національною спілкою краєзнавців України у 2017 р.

Його метою є поглиблення дослідження та популяризація історії, культури, мови, звичаїв і традицій українського народу, репрезентація практичних здобутків у цьому напрямку; залучення до вивчення та пізнання рідного краю широких верств населення; підвищення суспільної уваги до діяльності краєзнавців; поглиблення співпраці з державними органами влади, закладами культури та освіти, науковими установами, громадськими організаціями зацікавлен ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-05-28

Свято Трійці – єдиний день у році, коли рогатинська Святодухівська церква 16 століття знову перетворюється з музею на храм.

Рогатинська церква Зішестя Святого Духа (Святодухівська), що на Прикарпатті, належить до числа найдавніших в Україні. Вона зведена понад 500 років тому з дубових дощок і без жодного цвяха. З 2013 року Святодухівська церква внесена до списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО, пише Укрінформ.

... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 2018-05-27
Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 18. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2018