Субота, 2020-09-26, 2:55 PM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Вересень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
 
Архів новин
Головна » Архів новин
« 1 2 3 4 ... 210 211 »

Ми ходимо своїм містом щодня, як сто років тому ходили ним інші люди. Декого вже давно немає. Дехто ще пам’ятає, чим жило, куди рухалося, кого приймало, що чуло наше місто, коли воно ще називалося Станіславовом.

Історію довоєнного Станіславова вже кілька років досліджує молодий історик із Торунського університету Ярослав Краснодембський. Він шукає відомості в архівах, приватних колекціях, розмовляє з людьми. Недавно Ярослав поспілкувався із Адамом Єжи Хованцем, багаторічним віцедиректором Дому Книги у Кракові, сином довоєнного президента Станіславова Вацлава Хованця, який керував містом з 1924 по 1935 роки.

... Читати далі »

Переглядів: 4 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-14

Раритетні бойківські предмети побуту, знаряддя праці, історичні документи, церковні речі, національний одяг бойків – такі унікальні пам’ятки своєї батьківщини зібрали у кімнаті-музеї у селі Сваричів Рожнятівського району. Власними зусиллями облаштовували музей викладачі рожнятівської дитячої мистецької школи Василь Яцків та Наталя Волощук.

Причиною для відкриття музею стала зацікавленість школярів до історії та бойківської говірки. На уроках викладачі побачили, що діти не знають, що таке “терлиця”, “дергачка”, “самотічка”… Щоб довго не розказувати,  а вживу показувати, як виглядають ті чи інші речі, заснували музей.

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-14

Продовжуємо фантазувати на тему, чого б не дорахувалося наше місто, якби тут не було залізниці. 

Уявімо, що інженери вирішили зекономити на мостах через Бистриці та проклали колію через Тисменицю. Тож 1 вересня 1866 року перший потяг рейсу Львів-Чернівці прибув саме туди, пише Репортер. 

Союз і спілка

Нема колії – нема і Спілки залізничників. За Польщі вона вважалася чи не найбагатшою серед усіх профоб’єднань. Зарплата у колійовців була велика, ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-14

Оживити Палац Потоцьких: усі три корпуси потребують реставрації.

За словами директора КП “Простір інноваційних Креацій “Палац” Володимира Гайдара, насамперед на пам'ятці виконують протиаварійні роботи, пише Фіртка.

Відновлення пам’ятки архітектури місцевого значення вимагає чимало часу та ресурсів.

"Є вже виконаний проєкт протиаварійних робіт, зараз отримаємо висновок експертизи та можемо далі говорити про дозвіл і початок ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-14

Послання у пляшці. Цікаву знахідку майже столітньої давності виявили на Тисмениччині.

Місцеві будівельники під час проведення ремонтних робіт у Тязівській гімназії відкопали “капсулу часу”, датовану 1929 роком.

Її знайшли в одному з початкових класів під підлогою. У пляшці, яку випадково розбили, знайшли чотири листки. На двох – імена і прізвища тих, хто зводив тоді школу. Це були майстри з Єзуполя, Ямниці і Тязева.

На одному з клаптів паперу, дочиталис ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-14

Цього року минає 140 літ від дня народження Івана ДЕМ’ЯНЧУКА, нашого земляка, відомого мовознавця, літературознавця, перекладача творів античної літератури, члена Українського педагогічного товариства, члена-співробітника філологічної комісії Краківської академії наук, фундатора «Рідної школи» ім. Маркіяна Шашкевича в м. Станиславові. Життя українського вченого з Галичини передчасно обірвалося в сибірській неволі.

Народився він 1880 року в Надвірній. Закінчив філософський факультет Львівського університету. Протягом 1906-1914 рр. викладав латину і грецьку мову в Станиславівській гімназії з руською мовою викладовою.

... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-14

У міжвоєнний період село Пасічна було відомим на цілий Станиславівський повіт високим рівнем злочинності. Саме з Пасічної походив так званий «Довбуш ХХ століття» – грізний бандит Андрій Чайковський, який тримав у страху всю околицю. Звідси також походив Олекса Климчук – убивця, якого за рішенням суду повісили в Станиславові – пише “Західний кур’єр“.

У 1932 році у Пасічній розігралася трагедія, яку широко обговорювали не лише в цілому воєводстві, а й у всій тодішній Польщі. На лаві підсудних опинилася жителька села Паранія Ткачук, яку преса відразу ж охрестила «пасічнянською Мессаліною» на честь надзвичайно хтивої дружини римського імператора. Про красу Паранії ходили легенди, на ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-13

Причин для розлучення може бути багато – від частих конфліктів до подружньої невірності. Проте у 1930 році «яблуком розбрату» для одного станиславівського подружжя стала… кулінарія.
Не секрет, що раніше чоловіки обирали собі дружину значною мірою за величиною посагу. Бідніші єврейські сім’ї, які не могли забезпечити своїх доньок багатим приданим, пропонували женихам вигідну альтернативу – харчування. Новоспечений чолфсовік разом з дружиною міг постійно харчуватися в домі тестя та тещі і не вносити за це жодних коштів.
Двадцятирічний помічник шевця Йоель Бретшнайдер заручився з гарною, але бідною дівчиною Ганною Лібскінд, чиї батьки не могли дати за нею багатого посагу. Але наречений не вагався ні хвилини, бо дівчина йому дуже подобалась, а крім того, теща готувала так, що пальчики оближеш.
Особливо смакували молодико ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-13

Ядвіга Порчук із села Джурів Снятинського району плете вінки й носить на могилу чотирьом невідомим повстанцям. За совітів робила це потайки, а коли повернулася з Сибіру й «настала Україна», то організувала, аби на могилі поставили хрест і відправили молитву. Каже, до того їй часто снилися ті вбиті хлопці.

І нині йде до гори та несе вінок, хоч бабусі уже 91 рік, пише Репортер.

Замість бандерівців дівчат ведуть

У селі Ядвігу Порчук усі кличуть баба Ві ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-13

Чи багато ви знаєте франківських музеїв? Більшість назве краєзнавчий і Музей мистецтв Прикарпаття. Але є ще малі, які менше на слуху.

Звісно, поки Івано-Франківськ у «червоній зоні», у більшість з них не потрапити. Але можна складати плани, які музеї відвідати згодом, пише Репортер.

Хата з професіями

Романа Фабрику франківці знають як журналіста й почесного громадянина міста. А ще 15 років тому він заснував на своєму подвір& ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-12

Коломия – четверте місто в Галичині колишньої Австро-Угорської імперії, де з'явився телефон. Окрім цього, в нас були і телевізори, і телеграфи, і розвинена інфраструктура.
Про ці та інші факти розповів коломийський краєзнавець Микола Савчук у своїй новій книзі під назвою «Технічна історія Коломиї».
Досліджував це питання багато років.

Більше - у сюжеті НТК.

 

 

... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-11

Уперше в світі ґазом освітили великий кам’яний будинок у столиці Франції Парижі. Тобто, 219 років тому. А нашу Коломию освітили ґазом 120 років тому. Був то 1900-й рік, і Коломия вважалася перспективним містом, відомим у Галичині й Австро-Угорській імперії. Тут діяло, працювало й функціонувало вже все те, що могло бути в невеликому європейському місті, повідомляє коломиянин, Почесний краєзнавець України  Микола Савчук.

Місцева газета «Русская Рада» у 1899 р. повідомляла, що в місті вже збудували ґазовню на теперішній вулиці В. Стефаника та укладають рури на вулицях.

У ґазовн ... Читати далі »

Переглядів: 7 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-11

В Івано-Франківську відбулася регіональна науково-практична конференція «Митрополит Андрей ШЕПТИЦЬКИЙ – духовний батько, світоч української нації», присвячена 155-річчю від дня народження цього великого нащадка старовинного боярського роду Шептицьких, який подарував Україні плеяду ієрархів Греко-католицької церкви, серед яких єпископ у Львові Варлаам Шептицький, єпископи львівські, а потім київські митрополити Анатасій і Лев Шептицькі, що були фундаторами-засновниками кафедрального собору Св. Юра у Львові. Ініціювали проведення цього поважного наукового зібрання управління культури, національностей та релігій ОДА, обласний інститут післядипломної педагогічної освіти, міська рада, ПЗВО «Івано-Франківська академія Івана Золотоустого», обласне об’єднання ВУТ «Просвіта» ім. Т. Шевченка та ГО «Громадсько-християн ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-10

9 вересня свій 80-річний ювілей святкує Михайло Ілліч Паньків – один з найкращих дослідників матеріальної і духовної культури Покуття та історії окремих населених пунктів.

Народився він у селі Вербівцях Городенківського району. Закінчив Снятинський культурно-освітній технікум, Івано-Франківський педагогічний інститут. Впродовж багатьох років був директором Івано-Франківського обласного краєзнавчого музею.

Михайло Паньків є заслуженим працівником культури України, лауреатом всеукраїнської премії імені Павла Чубинського, обласних краєзнавчих премій ім. Івана Вагилевича, Володимира Полєка та інших. Ві ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-09

Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності міської ради замовило розробку проєктно-кошторисної документації на консервацію археологічних залишків Тисменицької брами Станіславівської фортеці, виявлених за результатами першої черги археологічних досліджень.

Відповідне рішення 6 серпня прийнято на засіданні міськвиконкому, пише Фіртка з посиланням на Управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності ІФ міської ради.

Заплановано ознакування та встановленням інформаційної стели.

... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-09

Сьогодні в Івано-Франківську визначали переможців премії імені Володимира Полєка в галузі краєзнавства. Співголови комісії з призначення премії - заступник голови облдержадміністрації Євген Фербей та перший заступник голови обласної ради Василь Гладій - провели засідання, на якому за результатами таємного голосування з шести претендентів члени комісії обрали кращих.
У цьому році лауреатами премії імені Володимира Полєка в галузі краєзнавства стали

- поет, краєзнавець, член Національної спілки краєзнавців України, Національної спілки письменників України, голова Яремчанської міської організації Товариства української мови ім. Т. Шевченка Роман Киселюк;

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-09

В Івано-Франківській області Управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій облдержадміністрації за сприяння місцевих громад завершило встановлення чергових туристично-інформаційних стендів.

Зокрема, які інформують в ІФ ОДА, виготовлено і встановлено 10 нових стендів біля туристичних об’єктів і атракцій.

Стенди встановили біля:

- церкви Воскресіння Христового (с. Липівка);      
- костелу святої Ан ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-08

Кушнір Михайло Вінтонюк з села Корнича, що на Коломийщині, реставрує старовинні покутські кептарі і створює нові за давніми зразками.

Цією справою чоловік займається вже 5 років. За цей час відреставрував 20 кептарів і пошив 12 нових. Каже, що кушнірству його вчила знана 85-річна майстриня Марія Антонюк.

“У кептарях ходили чоловіки. Я вивчав, який одяг був у нашому селі. Святкові кептарі називалися до Першої світової війни у нашому селі “біленький кептар”. Був не сильно розшитий, простенький, в ньому ходили до церкви. Коли вже зношувався, то відпорювали з нього деякі орна ... Читати далі »

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-08

Науковець-історик, публіцист, дослідник історії визвольного руху, громадський діяч Володимир В’ятрович виступить у Франківську в Палаці Потоцьких в рамках проєкту “Політичні діалоги”.

Зустріч відбудеться в четвер, 10 вересня. Початок о 17.30.

Проєкт “Політичні діалоги” – це сучасний варіант давнього українського віче, спільний пошук вирішення суспільно-політичних проблем. Адже політика – це мистецтво співжиття, можливість творення такого суспільства, в якому таланти кожної людини будуть давати максимальні результати як для людини особисто, так ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-07

У 1865 році почалось будівництво колії Львів-Чернівці. Найкоротший шлях лежав через Тисменицю, але тамтешні поміщики відмовились продавати землю. А ось влада Станиславова змогла порозумітися з землевласниками, тож залізниця, зробивши невеличкий гак, пролягла через наше місто. Історія не знає умовного способу, але погодьтесь, було б цікаво подивитись, як події розвивалися б іншим шляхом. Науковці навіть придумали спеціальний термін – «якбитологія» – альтернативні історичні сценарії.

Спробуємо уявити, що тисменицькі аграрії виявились більш поступливими, і колію проклали б найкоротшим шляхом – в обхід Станиславова, пише Репортер. Чи багато б ми тоді втратили?

... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-06

4 вересня зустріне своє 65-річчя Михайло КОСИЛО, відомий на Прикарпатті й загалом в Україні як один із найактивніших у регіонах нашої держави організаторів туристсько-краєзнавчої роботи, заслужений працівник освіти України, громадський діяч.  Він уже 37-й рік очолює Івано-Франківський обласний державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді (ОДЦТКУМ), є головою обласної організації Національної спілки краєзнавців України (ОО НСКУ), членом Національної спілки журналістів України, засновником і головним редактором журналу «Краєзнавець Прикарпаття», який ОДЦТКУМ та ОО НСКУ видають з 2003 р., а з 2010-го – ще й «Бібліотеку журналу «Краєзнавець Прикарпаття». Михайло Юрійович добре знаний не лише як практик, а й як теоретик позашкільної освіти – він доктор філософії, кандидат педагогічних наук, автор 15 книжок, понад ... Читати далі »

Переглядів: 10 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-05

У центрі Івано-Франківська руйнується пам’ятка архітектури - будинок на вулиці Січових Стрільців, 24.

Саме тут на зламі ХІХ та ХХ століть жив і творив Іван Франко, пише Фіртка з посиланням на Суспільне.

Будинок, як розповідає начальник відділу охорони культурної спадщини управління архітектури, дизайну та містобудівної діяльності Івано-Франківської міської ради Володимир Ідак, має декількох власників.

“Складно їх докупи звести. Характер руйнува ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-05

Пів століття на Прикарпатті діяла секретна військова база. Це було закрите містечко під Делятином на Надвірнянщині.

Про секретне військове містечко у Делятині досі ходять чутки та легенди. Старше покоління про цей об’єкт згадує з острахом. Місцевий краєзнавець Андрій Мисюк створив макет містечка і документує його історію.

Військовий об’єкт створили на місці села Луги по сусідству з Делятином, інформує НТК. Юрій Черденюк, мешканець Делятина, згадує, що Луги було селом садів і пасік. Мало три з половиною сотні дворів. Усіх людей відселили.

... Читати далі »

Переглядів: 7 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-05

На вулицях міжвоєнного Станиславова часто можна було побачити військових вершників. У місті квартирував 6-й полк уланів Канівських, що мав казарми на теперішній вулиці Національної Гвардії. Здавалося б, усі дівчата Станиславова мали бути закохані у ладних кіннотників, колони яких ставали окрасою будь-якого військового параду.

Втім, місцеві красуні не поспішали знайомитися з уланами, надаючи перевагу піхотинцям чи артилеристам. Чому? Та бо кавалеристи трохи смерділи. Як вони не милися, як не парфумились, а перебити специфічний запах було неможливо, пише Репортер.

Збереглися спогади Юзефа Ватроби ... Читати далі »

Переглядів: 4 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-05

Про те, як легендарна кулінарка Дарія Цвєк пішла “перший раз у перший клас” у мережі розповів журналіст і художник Ігор Роп’яник.

Він опублікував спогади, записані рукою Дарії Цвєк.

“У моїй сім’ї зберігається чималий архів славнозвісної Дарії Цвєк, авторки багатьох кулінарних бестселерів (донька Христина допомагала їй у написанні її головної праці – “Енциклопедії галицької кухні”, яка, однак, не вийшла у світ), – розповів Ігор Роп’яник. – Серед паперів – її спогад про “перший раз у перший клас”. ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-05

4 вересня 2020 р. виповнюється 106 – а річниця з часу першої окупації російською імператорською армією міста Галича (04.09.1914).

В період Першої світової війни військові дії в околицях міста тривали у вересні 1914 р., в лютому і пізніше в червні 1915 р., з осені 1916 і до середини літа 1917 р.

Кожна сторона в боях втратила сотні осіб. Всі полеглі були захоронені на окремих кладовищах – на «старому» (Галич – Гора) та поруч церкви Святого Дмитра (Галич – Заріка). До нашого часу було частково збережене, а згодом відновлене єдине кладовища періоду Першої світової війни на ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-04

Деякі історичні відомості про діяльність калуських правників можна віднайти у працях науковців, зокрема, Ігоря Андрухіва, Петра Арсенича, Володимира Грабовецького, публікаціях краєзнавців Михайла Коломийця, Миколи Когута, Василя Цапіва, Івана Тиміва.
Докладний перелік калуських правників за 1930 рік, який вартий ретельнішого вивчення, подає у своїй розвідці краєзнавець Михайло Коломиєць. Цікаві біографічні відомості про юристів Калущини містить і книга Миколи Когута.

Як відомо, часовий відрізок між 1880 і 1914 рр. у Галичині називали «адвокатською добою», бо саме цей період ознаменувався появою і стрімким збільшенням ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-04

Живе у музеї: мешканка Верховини створила музей в одній із кімнат своєї оселі.

Тут 150 сорочок та сотні стародавніх гуцульських ужиткових речей, пише Фіртка.

Окрім цікавої експозиції відвідувачам Галина Яцентюк пропонує переглянути ще й справжнє театральне дійство у своєму виконанні, а ще навчає охочих зав'язувати хустки.

Чому жінка перетворила оселю на музей та як зав'язувати давню перемітку - дивіться у сюжеті НТК:

... Читати далі »

Переглядів: 5 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-04

За рахунок коштів комплексної регіональної цільової програми розвитку туризму в Івано-Франківській області на 2016-2020 роки цьогоріч створено 14 нових віртуальних турів об’єктами природної та культурної спадщини, які мають туристичну привабливість.

Роботи здійснені авторизованим фотографом Google, тури інтегровані у всі сервіси Google і на головний туристичний портал області www.iftourism.com, повідомляється на сайті Івано-Франківської ОДА.

Ознайомитись з віртуальними турами можна за посиланнями:

... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-04

Сьогодні, 4 вересня, на 86-му році життя помер видатний, багатолітній та активний член Івано-Франківського обласного товариства «Меморіал», один із засновників та член правління цього товариства, судово-медичний експерт, автор понад ста судово-медичних експертиз останків жертв комуністичного терору та вояків УПА – Омелян Левицький.

За 30 років діяльності «Меморіалу» було проведено біля 100 розкопок і знайдено понад 3400 закатованих осіб.

Слід відзначити, що серед експертиз останків жертв комуністичного терору світлої пам’яті Омелян Левицький у 2003 році також ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-04

У Коломиї зносять 130-річну казарму, в якій розміщувалися підрозділи Січових Стрільців та Української Галицької армії.

Про це повідомив у Фейсбук депутат Коломийської міської ради Сергій Лосюк.

“Замість того, щоб зберегти пам’ять про наших предків, чинний голова міста своєю бездіяльністю довів до зруйнування ще одну архітектурну пам’ятку писанкової”, – зауважив пан Сергій.

Він відзначив, що казарма у парку Трильовського була з ... Читати далі »

Переглядів: 6 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-04

Наприкінці серпня 1910 року, коли трапилася ця історія, Станиславів (тепер – Івано-Франківськ) був невеликим містом, поява в якому чужинців відразу впадала у вічі, особливо поліційним агентам, які мали звичку тоді пантрувати на вокзалі, насамперед у час прибуття потягів. Якщо тепер поліцаї довкола вокзалу переважно ганяють різних приблуд ромської національності і місцевих безхатьків, то у той час їхня пильність стосувалася більш поважних гостей міста – заїжджих авантюрників, злодіїв та таємних вивідувачів.

У той час у напруженій політичній атмосфері міжнародних відносин уже пахло великою війною, яку згодом назвуть Першою світовою. Розвідки різних країн у передчутті неминучих воєнних дій передовсім цікавилися дислокацією, чисе ... Читати далі »

Переглядів: 8 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-03

У бібліотеці Івано-Франківської академії Івана Золотоустого зберігають унікальну збірку стародруків, окремим із яких – понад 500 років.

Ці старовинні видання – із колекції Андрея Шептицького. На початку 20-го століття він передав їх духовенству Станиславова, чітко прописавши обов’язки читачів і бібліотекарів, та умови зберігання літератури, йдеться у сюжеті Канал 402.

«Андрей Шептицький подарував Станиславівській єпархії свою власну бібліотеку великої вартості, – говорить Іванна Стрихар директор бібліотеки Івано-Франківської академії Івана Золотоустого. &ndash ... Читати далі »

Переглядів: 9 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-03

У Карпатському регіоні з’явиться новий об’єкт для культурного дозвілля дітей та дорослих.

Інтерактивна експозиція з сучасним обладнанням та ігровими модулями знайомитиме відвідувачів з історією косівської мальованої кераміки, пише сайт музею.

Незвичайну атракцію створять у одному з залів Косівського музею народного мистецтва та побуту Гуцульщини – філії Національного музею НМГП імені Й.Кобринського.

Ідея створення такої виставки перемогла на щорічн ... Читати далі »

Переглядів: 10 | Долучив: Dnister | Дата: 2020-09-02
Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 20. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2020