П`ятниця, 29.03.2024, 03:49:24

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2018 » Травень » 24 » Легенди Станиславова. Вуйко героя
21:09:56
Легенди Станиславова. Вуйко героя

Пам’ятаєте старий радянський анекдот, як у школу запросили ветерана, що бачив Чапаєва, а потім виявилося, що дідусь спостерігав за ним у приціл кулемета? Свого часу в Івано-Франківську трапилася дуже подібна історія, пише “Репортер”.

За совітів школа № 13 носила ім’я Августина Євчука. Так звали комсомольця, який у вересні 1939 року вивісив на ратуші червоний прапор. Його за це застрелили польські офіцери.

В 1963 році у Княгиніні ще жив його вуйко, брат матері Августина – Василь. На чергову річницю «Золотого вересня» дирекція школи запросила старого, аби той розповів щось про героїчного племінника. І ось, посеред битком набитого актового залу, дідусь повідав таке: «Августик був гарний хлопець, пас гуси по ріниськах, бив футболь, ходив поза школу, за що мама била його прутом. А потім зв’язався з тими комуняками, аж поки його не застрелили на ратуші!».

Про Берла Гундерта

У радянські часи на міській ратуші була меморіальна дошка із таким написом: «На цьому будинку у вересні 1939 року, напередодні вступу Радянської армії в місто, революціонери-підпільники підняли червоний прапор. Охороняючи його, героїчно загинули комсомольці Августин Євчук та Берл Гундерт».

Така сама інформація наводилася в усіх путівниках та історичних книжках про Івано-Франківськ. Але дивна річ – обидва хоробрих комсомольця почали там фігурувати лише із середини 1960‑х років. У сорокових та п’ятдесятих обласна газета «Прикарпатська правда» згадує лише одного оборонця прапору – Августина Євчука. Звідки ж взявся потім той Берл Гундерт?

У шістдесятих роках в редакції «Прикарпатської правди» працював один журналіст. Він був не останньою людиною в газеті. Йому було відомо, що при відступі польські вояки застрелили єврейського підлітка Берла Гундерта, який чи то кинув їм услід камінь, чи то просто косо подивився. Втім, відбулося це далеко від ратуші, і навряд чи Гундерт був комсомольцем.

Але журналіст вважав, що Августин Євчук один не впорається, а єврейського хлопчика все одно не повернеш. І Берл Гундерт уже після смерті став комсомольцем та приєднався до оборони червоного прапора – у путівниках і на меморіальній дошці…

Іван Бондарєв


Переглядів: 372 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024