Четвер, 09.05.2024, 19:43:50

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Квітень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
Архів новин
Головна » 2019 » Квітень » 7 » У Музеї історії Галича відкрили експозицію Галицького Євангелія
18:09:26
У Музеї історії Галича відкрили експозицію Галицького Євангелія

5 квітня у Митрополичих палатах на Крилоській горі, де розміщується Музей історії Галича відбулася презентація експозиції факсиміле Галицького Євангелія 1144 року. Захід вітальними словами відкрив генеральний директор Національного заповідника «Давній Галич» Володимир Костишин, наголосивши на значущості й унікальності цієї пам’ятки для Галича, Галицької землі та України загалом.

Боже благословення дійству уділили галицькі парохи отець-декан Ігор Броновський та о. Володимир Кузюк УГКЦ. З історичною довідкою про рукописне Євангеліє присутніх ознайомив завідувач Музею історії Галича Тарас Зіньковський, а роль Галича в історії писемної культури Русі-України розкрив науковий співробітник науково-дослідного відділу заповідника, кандидат історичних наук Ігор Коваль.

Важливо, що першими відвідувачами нової експозиції стали учні Крилоської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів на чолі з директором Василем Фіголем. Варто зазначити, що поява і оформлення нової експозиції стала можлива завдяки івано-франківському меценату Степану Мазуру, за що адміністрація та працівники заповідника висловлюють щиру вдячність.

Отож поспішайте до Крилоса, аби на власні очі побачити цінний рукопис ХІІ ст., адже всього за два місяці Музей історії Галича буде зачинений на реставрацію.

 

Довідка.

Галицьке Євангеліє 1144 року

Найдавніша рукописна пам’ятка кириличного Чотириєвангеліє (Євангеліє-тетр) досі відома з теренів сучасної України. Текст книги створений між 1 жовтня – 9 листопада 1144 року, що засвідчує автограф невідомого переписувача галицького скрипторію. Розмір пергаментного рукопису 230 х 160 мм, відтак кодекс радше використовувався для щоденного вжитку.

У XIV ст. до Євангеліє було додано Синаксарі, Місяцеслов та інші релігійні тексти. 12 червня 1576 року Чотириєвангеліє в Успенській церкві на Крилосі виявив галицький, львівський і кам’янець-подільський єпископ Гедеон Балабан, залишивши пам’ятний запис на сторінках рукопису.

Станом на 12 листопада 1679 року власником Галицького Євангеліє був архієпископ та митрополит Сучавський і всієї Молдови Досифей Баріле, котрий мав намір повернути кодекс до Крилоса. За нез’ясованих причин книга наприкінці XVII ст. опинилась у Москві, де й зберігається дотепер у колекції Державного історичного музею під шифром Син. 404.

5 серпня 2018 року факсиміле Галицького Євангеліє 1144 року Національному заповіднику «Давній Галич» подарував Глава і Отець УГКЦ Блаженнійший Святослав Шевчук.

Андрій Стасюк


Переглядів: 404 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024