З метою пошуку та фіксації військових поховань угорських солдатів Першої світової війни (1914 – 18 рр.) м. Галич відвідали представники Міністерства оборони Угорщини та науковці, які співпрацюють з ними і є представниками музейних та вищих навчальних закладів України.
Зокрема, у складі робочої групи працювали представники департаменту зв’язків з громадськістю та військово-меморіальної роботи Міністерства оборони Угорщини (начальник департаменту полковник, доктор Ласло Телл): начальник відділу військово-меморіальної роботи підполковник Роланд Маруж, головний радник департаменту доктор Андор Біро, працівник департаменту Н.Габор, завідувач музею «Герої Дніпра» Національного військово-історичного музею України Ярема Кваснюк (Івано-Франківськ), старший викладач кафедри етнології і археології Інституту історії, політології і міжнародних відносин Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, археолог Ігор Кочкін.
Інформаційно-екскурсійний супровід роботі делегації надавали наукові працівники відділів охорони культурної спадщини та археології Національного заповідника «Давній Галич» - Андрій Чемеринський та Ігор Креховецький.
Виїзд до Галича здійснювався в рамках роботи українсько-угорської міжурядової комісії з військових поховань. Робоча група оглянула залишки оборонних фортифікаційних споруд в околицях м. Галича, а також відвідала поховання австро-угорських військовиків на кладовищах двох дільниць міста: Галич – гора та Галич – Заріка. Було здійснено попередню фотофіксацію місць захоронень, обговорено можливі кроки щодо їхнього подальшого благоустрою.
Окрім Галича, робоча група відвідала на Прикарпатті близько двох десятків населених пунктів в яких знаходяться поховання угорських військовослужбовців Першої та Другої світових війн. На робочій нараді в м. Будапешт (Угорська Республіка) після звіту представників відділу військово-меморіальної роботи Міністерства оборони Угорщини буде прийнято рішення щодо можливої участі угорської сторони у роботах відносно благоустрою військових поховань на Прикарпатті, визначено об’єкти для відновлення.



Для довідки. У 1914 – 1917 рр. місто Галич та його околиці були ареною боїв між австро – угорськими та російськими військами. Важливості місту додавала наявність переправ через річку Дністер.
Тут полягла значна кількість воїнів австро-угорської цісарсько-королівської армії. Їхні поховання знаходяться у занедбаному стані, без будь-якого догляду впродовж багатьох десятиліть. На кладовищі серед інших поховані угорці - уродженці Будапешта, Геделле, Балатону, Зала Егершегу та інших місцевостей.
На даний час збережено щонайменше 314 поховань військовиків, хоча первинно їх було набагато більше, ймовірно 500.
Потребою сьогодення є облаштування кладовища, очищення його від дикорослих кущів, старих дерев та трави; відновлення огорожі – для розмежування з цивільними похованнями; по – можливості встановлення пам’ятного знака – обеліска. Слід забезпечити постійний догляд і прибирання поховань.
Андрій Чемеринський |