П`ятниця, 26.04.2024, 23:40:40

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Квітень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930
 
Архів новин
Головна » 2019 » Квітень » 13 » Військове кладовище ПСВ у Галичі отримає статус нововиявленої пам’ятки історії
19:56:09
Військове кладовище ПСВ у Галичі отримає статус нововиявленої пам’ятки історії

В період Першої світової війни, зокрема в 1914 – 17 рр. місто Галич і його околиці були одним з бойових плацдармів, де відбувалися бої між російською армією та силами союзників: австро – угорською та німецькою армією. Свідченням тих боїв є старе військове кладовище на Галич – Горі, яке впродовж останнього часу впорядковувалося волонтерами та окремими особами. В минулому 2018 р. благоустрій було здійснено за підтримки міської влади Галича.

На початку весни 2019 р. командир Інституту і музею військової історії Міністерства оборони Угорщини, полковник, д-р Вілмош Ковач, на підставі Угоди між Урядом України та Урядом Угорської Республіки про збереження та увічнення місць пам’яті загиблих військовослужбовців та цивільних жертв воєн та про статус поховань (Київ, 16 листопада 1996 р.), звернувся до міської влади Галича та адміністрації Національного заповідника «Давній Галич» з листом. В ньому висловлювалася подяка міському голові О.Трачику і працівникам заповідника за участь в попередніх роботах та пропонувалися подальші кроки щодо вирішення проблемних питань об’єкта.

З метою обговорення цих питань, Галич відвідала делегація Інституту і музею військової історії Міністерства оборони Угорщини, яку очолював д – р Андор Біро, радник радник департаменту з військово-меморіальної роботи. Слід зауважити, що А.Біро вже перебував у Галичі в 2015 р. і безпосередньо міг бачити стан військового кладовища тоді і порівняти його з сучасним, після проведених робіт з початкового благоустрою.

Представники угорської сторони відвідали кладовище на якому спочиває багато угорців, які були військовослужбовцями цісарського війська і вшанувала їхню пам’ять; поклали вінок в угорських національних барвах з написами «Від Міністерство оборони», «Від військового музею».

В подальшому угорці відбули зустрічі з міським головою Галича п. Орестом Трачиком та заступником генерального директора Національного заповідника «Давній Галич» з наукової роботи п. Семеном Побуцьким.

Міський голова розповів гостям про пошуки шляхів благоустрою кладовища, багаторазові звернення до громадських організацій та урядових інституцій Угорщини та Австрії, вклад місцевого самоврядування у відновлення військового меморіалу.

З представниками наукової інституції угорці обговорили питання встановлення пам’ятного знаку та інформаційної таблиці на кількох мовах – з можливим фінансуванням робіт угорською стороною; надання об’єкту статусу пам’ятки історії та продовження облаштування пам’ятного місця. Інформаційна таблиця буде присвячена всім полеглим, без наголосу на якийсь певній національності.

За словами представників Національного заповідника «Давній Галич», в найближчому часі буде підготовано всю необхідну облікову документацію для надання меморіалу статусу нововиявленої пам’ятки історії.

Угорські гості висловили очільнику міського самоврядування подяку за прибирання кладовища від поламаних дерев – які були знищені під час сильних весняних вітрів і при падінні частково пошкодили поховання. На думку представників угорської сторони, відновлене військове кладовище в м. Галичі може стати одним з тих меморіальних місць, які туристи відвідуватимуть в майбутньому.

Слід зауважити, що вцілілий військовий меморіал Першої світової війни в Галичі, є одним з найбільших на Прикарпатті. Тут збережено щонайменше 329 поховань військовиків цісарського війська (українців, угорців, чехів, поляків, німців, євреїв та ін.). На даний час, завдяки наполегливій роботі дослідників в архіві, вдалося встановити прізвища 127 полеглих, в тому числі 2 легіонерів Українського Січового Стрілецтва.

А.Чемеринський,

Почесний краєзнавець України,

старший науковий співробітник

відділу охорони культурної спадщини НЗ «Давній Галич»


Переглядів: 333 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024