Четвер, 2020-01-23, 8:38 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Серпень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 
Архів новин
Головна » 2013 » Серпень » 20 » Дослідник «австрійської» Галичини
10:19 AM
Дослідник «австрійської» Галичини
На 80-му році життя в івано-Франківську самотньо помер доктор історичних наук Роман Петрів, який більшу частину свого життя присвятив історичним дослідженням Галичини періоду Австрійської імперії.
Як непересічний історик Роман Петрів став відомим лише в часи незалежної України. Уродженець села Заланова Рогатинського району після студій у Львівському державному університеті ім. і. Франка на факультеті германістики спершу викладав іноземні мови в школах івано-Франківщини. Тільки після того, як у 1972 році здобув другу вищу освіту на історичному факультеті івано-Франківського педагогічного інституту ім. В. Стефаника, Роман Петрів почав займатися історичними дослідженнями та писати кандидатську й докторську дисертації. Перфектне володіння німецькою та польською мовами дозволяли історикові працювати з оригіналами документів, які стосувалися життя на Галичині в період Австрійської імперії. Однак теми, які він обрав для своїх історичних досліджень, не мали прихильності серед його радянських колег. Тож захистити свої наукові роботи йому вдалося лише в незалежній Україні. 
На схилі літ Роман Петрів видав шість книг, серед яких — «Генезис капіталізму у містах Східної Галичини в кінці ХVIII — в першій половині ХIХ ст.», «Проблеми українсько-польських відносин у Східній Галичині (ХIХ — початок ХХ ст.)», «Масони, хто ж ви?», а також опублікував понад 300 статей на історичну та педагогічну тематику.
Широкого розголосу набула видана в 2010 році за сприяння Благодійної фундації імені Короля Юрія книга Романа Петріва «Східна Галичина у складі Австрійської імперії». Ця монографічна праця містить ррунтовне вивчення архівних правових документів XVIII—XIX століть, висвітлює концепцію розвитку Східної Галичини в складі Австрійської імперії, розкриває її адміністративно-територіальний устрій, судоустрій, правове становище населення, роль інтелігенції у державотворенні. Не менший резонанс викликала монографія «Австрійські, австро-угорські і галицькі конституції (кінець XVIII—XIX ст.)». Роман Петрів підкреслював, що в правовій системі Австрійської імперії можна почерпнути багато корисного та застосувати в нинішніх умовах державного розвитку. Це стосується і судової системи, й адміністративної реформи, і структури місцевої влади та місцевого самоврядування.
Цікаво, що своєрідним рецензентом цієї книжки виступив нащадок австрійських цісарів Отто фон Габсбург, який після ознайомлення з дослідженням Романа Петріва зауважив: «Книжка зачіпає аспект, про який часто забувають в Австрії. Йдеться про те, що зробила Австрія для тих областей, які, можливо, були найбільш австрійськими, як, наприклад, Галичина чи Буковина. Тут існувала співпраця, яка слугувала прикладом і яка веде до того, що в обох сторін зростає розуміння нашої співналежності. Наше майбутнє — в новій Європі».
З відходом із життя Романа Петріва історична наука втратила висококваліфікованого дослідника, а українське суспільство — активного громадського діяча. Вічна йому пам’ять!
Богдан Скаврон

Переглядів: 352 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 20. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2020