П`ятниця, 26.04.2024, 23:33:01

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Грудень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2020 » Грудень » 15 » “Княжна з Крилосу”
21:48:20
“Княжна з Крилосу”

Десь у середині 90-х на сторінках якоїсь давно забутої книжки трапилось фото статуетки під назвою «Княжна з Крилосу», авторства Антіна Павлося. Лише цього року на виставці «Керамічний код Івана Левинського» в Музеї етнографії та художнього промислу у Львові вдалося побачити цей твір на власні очі. А тиждень тому, абсолютно випадково, в газеті «Діло» за 14 грудня 1938 року я натрапив на ось це оголошення.

“Княжна з Крилосу”, терракотова фіґурка роботи артиста-різьбара А. Павлося, появилася на днях на нашому ринку. Фіґурка коштує всього 1 зол. і надається дуже добре на Миколаївські та Різдвяні дарунки. Дохід з розпродажі призначений на розкопи “Золотого Току” у Крилосі”.

Автор Антін Павлось вкрай мало знаний скульптор. Біографічні відомості скромні. Якщо зовсім коротко, то він був уродженцем Холмщини, мистецьку освіту здобував у Львові, зокрема у школі Олекси Новаківського. Помер на 50-му році життя на еміграції в США у 1954 р. Улюблений матеріал – теракота.

 

Згаданий «Золотий Тік» у селі Крилосі – це місцевість на Івано-Франківщині, де у 1936 році археологом Ярославом Пастернаком було віднайдено фундаменти Успенського собору, головного храму давньоруського Галича.

Ідея фігурки тісно пов’язана з результатами археологічних досліджень. Найбільш сенсаційною знахідкою був т. зв. «Саркофаг Ярослава Осмомисла» сезону 1937-го року. Поруч із ним було виявлено частину жіночого кістяка з багатого поховання. На черепі «княжни» збереглася ткана золотими нитками прикраса, яку називали «чільцем-златоглавом».

«Галицьку княжну» виготовили на львівській керамічній фабриці «Око», засновником якої був відомий скульптор Сергій Литвиненко – автор надгробка на могилі Івана Франка.

Ось так люди будували логічний ряд: археологічна знахідка – мистецький твір – збір коштів для продовження наукових досліджень.

Підготував Володимир Муравський


Переглядів: 199 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024