П`ятниця, 26.04.2024, 13:36:37

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Грудень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2020 » Грудень » 28 » "Старий Калуш" пропонує віртуальну мандрівку найдраматичнішими руїнами міста
14:23:35
"Старий Калуш" пропонує віртуальну мандрівку найдраматичнішими руїнами міста

Минула віртуальна мандрівка Калушем закінчилася біля старого калійного, тобто, до місця, де сходяться вулиці Чорновола, Вітовського та Фабрична. І тут ніяк не випадає пройти мимо найдраматичніших руїн нашого міста.

Територія "старого калійного" — не для легальних екскурсій, йдеться на Facebook-сторінці Old Kalush. Як і багато місцин в Калуші, старий калійний перебуває в незрозумілому статусі та у загадковій власності. Вхід заборонено — от і все. Але просто так піти собі геть від одного з найважливіших пунктів історії та економіки міста — неможливо, інформують на Вікна.

"Професійне мріяння — не справа краєзнавців, та якби отак кожної неділеньки пару десятків людей чемно спацерували та намагались розпитати в охоронців чому не можна, чиє розпорядження не допускати до огляду пам’яток архітектури місцевого значення місцеву і немісцеву людність - може, ситуація почала б змінюватись? Бо якось забагато таємниць на такий мегаполіс", — йдеться в дописі.

Отже, тупцяючи під вежею ратуші старого калійного, яка все ще жива і своїм виглядом нагадує інші дні, спробуємо зробити дуже короткий вступ до історії калуської солі й не тільки. Калуш лежить у "соленосному" поясі Галичини. Ймовірні згадки про найстарші соляні промисли відносять ще до 14 століття. Досить добре ці часи, події та обставини відображені в оновленій статті у Вікіпедії за посиланням.

Варто, мабуть, нагадати, що сіль у давні часи — продукт стратегічний, свою ціну завжди мав. Тому королівські люстрації дбайливо інформують, як і скільки продукується солі. Економічна політика першої Речі Посполитої не надто розвивала калуські землі, а перед поділом Польщі з калуською сіллю трапилась халепа. Вона — "згіркла". Тобто, кількість калійних домішок була достатньо значною, і виробництво солі потроху занепадає. Занепадає і Польща. І ось нові господарі — австрійці — проводять на початку ХІХ століття геологічну розвідку, яка засвідчує наявність каїніту. Та й узагалі, формується корпус інформації про надзвичайну "полімінеральність" родовища. А в 1867 році утворюється підприємство, де, крім виварювальної солі, продукують і перші калійні добрива для розвитку сільського господарства.

Цей момент важливий, адже для новітнього на той час підприємства формується відповідна інфраструктура і рівень фахівців. Перед самісінькою Першою Світовою утворюється ТЕСП, а невдовзі на зміну Австро-Угорщині приходить Польща у формі другої Речі Посполитої.


Переглядів: 157 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024