Четвер, 25.04.2024, 14:18:17

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Серпень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 
Архів новин
Головна » 2019 » Серпень » 27 » Вишита історія Галицької землі
14:36:49
Вишита історія Галицької землі
В Картинній галереї Національного заповідника «Давній Галич» відбулося відкриття виставки «Вишита історія Галицької землі» з фондів установи.
Вишивка, як і пісня, супроводжує українців від народження і впродовж усього життя, – зазначив, відкриваючи виставку, завідувач науково-освітнього відділу Національного заповідника «Давній Галич», кандидат історичних наук Андрій Стасюк. Він запросив священника церкви Різдва Христового в Галичі о. Володимира Палія уділити благословення усім присутнім.
– Це не просто елементи одягу чи побутові речі – це наша історія, –сказав отець Володимир. – Наша національна самобутність, ментальність має камені, на яких вона ґрунтується, – це історія, мова, культура. І вони сягають сивої давнини.
З вітальним словом до присутніх звернулася заступниця голови Галицької районної ради Любов Гордійчук. Вона зауважила, що українська вишивка – це не просто якісь знаки і символи, це код нації, душа нашого народу. Кожен знайде серед речей, представлених на виставці, ті, котрі бачив у дитинстві на стіні у світлиці чи у скрині своєї бабусі, а найкращим вбранням є вишиванка.
Детальніше про те, як формувалася колекція вишитих речей у фондах, розповіла провідна наукова співробітниця сектора фондів Національного заповідника «Давній Галич», кандидатка історичних наук Маріанна Бацвін. Науковці заповідника не один рік працювали в етнографічних експедиціях, об'їздили понад 80 сіл Галицького, Рогатинського, Тисменицького, Калуського районів Івано-Франківщини, зібрали близько тисячі експонатів, котрі зараз зберігаються в фондах, а частина з них представлена на виставці. Це вишиті рушники, обруси, верети, сорочки, вигаптувані ґорсики, жупани, спідниці, запаски… Колись кожна ґаздиня мала скриню, в якій зберігався одяг на різні випадки життя, у т. ч. на весілля і на смерть. Власне, коли ви не знаєте, що робити зі старими вишивками – вони не пасують до вашої нової оселі, а палити шкода – подаруйте їх Національному заповіднику «Давній Галич». Тут вони дбайливо зберігатимуться у фондах, збагачуючи національне надбання, ними ще довго будуть милуватися люди.
 
 
Молодша наукова співробітниця науково-освітнього відділу Національного заповідника «Давній Галич» Дана Труханівська, котра цікавиться старовинною вишивкою, поділилася своїми знаннями про те, що закодовано на полотні, які були техніки вишивання. Зокрема, дівчата, вишиваючи на самоті весільний рушник чи сорочку, мріяли про щасливу долю. Заміжні жінки сподівались, що вишиття створить сімейний затишок, оберігатиме їх родинне вогнище від усього злого… Як свідчать археологічні дослідження, традиція прикрашати побутові речі, зокрема посуд і одяг вишивкою, існувала на наших теренах ще в сиву давнину. Кожен символ мав певне значення, ніс інформацію про життя людини – її добробут, соціальний статус тощо. Що цікаво, раніше існувало близько ста технік вишивання, популярна вишивка хрестиком належить до наймолодших…
Якщо ви цікавитеся старовинною вишивкою, завітайте в Картинну галерею Національного заповідника «Давній Галич». Виставка «Вишита історія Галицької землі» діятиме до 1 жовтня 2019 р.
Любов Бойко

Переглядів: 288 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024