Середа, 24.04.2024, 21:49:25

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Грудень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 
Архів новин
Головна » 2014 » Грудень » 1 » Виставка стародруків
21:43:24
Виставка стародруків

«В книгах криється істина, яку ми прагнемо пізнати». Ці слова, сказані о. Володимиром Кузюком із галицької церкви Різдва Христового, стали епіграфом до події, яка відбулася в Національному заповіднику «Давній Галич». Тут, у картинній галереї, відкрилася виставка стародруків ХVІІ – початку ХХ століття із фондів установи. Таке розмаїття давніх книг рідко можна побачити навіть в історичних музеях. І це ще не всі видання, що зберігаються у фондосховищі. Свого часу частина з них була відібрана для музейної експозиції у Крилосі, де було відрито «Музей історії церкви в Галичині». 
За тим працівники заповідника звернулися до священиків греко-католицької церкви у районі, щоб ті передали заповіднику збережені у церквах старі книги. На їх пропозицію відгукнулись парохи Галича,Брині,Комарова, Крилоса, Сапогова. Передані книги – це направду цінні експонати, що нарешті знайшли своє місце зберігання. Всі вони демонструють, на якому рівні стояло у нас книгодрукування і з яким трепетом та бережливістю наші краяни ставилися до книг.
Ця традиція у Галичині є дуже давньою. Адже ще за часів Ярослава Осмомисла у княжому Галичі була майстерня для переписування книг та знаменита бібліотека. Історичні джерела яскраво засвідчують, що наші пращури прагнули бути освіченими. Пізніше традиції своїх попередників продовжили Іван Федорів та Памво Беринда. Саме тому про поширення писемності у Галичині на відкритті виставки виступив Андрій Фіголь, а про значення та характеристику запропонованих на виставці книг - Леся Сохан. «Апостол», «Часослов», «Анфологіон», «Восьмигласник», «Тріодь», «Типікон» - ось неповний перелік старих, в основному церковних книг, що мали своє призначення і застосування. Найбільшою книгою, представленою на виставці, є Євангеліє другої половини ХVІІІ століття, яке, найімовірніше, належало польському королю Станіславу Августу.
Слід зауважити, що крім експонатів з відділу фондів, на виставці були представлені окремі раритетні видання із полиць наукової бібліотеки заповідника. Їх підбір зробила завідувач книгозбірні Любов Ониськів. 
Книги, що представлені на виставці – це не тільки наша минувшина, це основа майбутнього. Підсумки виставки зробив Ярослав Поташник. Він закликав усіх присутніх, серед яких були й учні Галицької школи №1, оглянути стародруки і видання. У найближчі тижні її можуть оглянути усі бажаючі. 

Іван ДРАБЧУК


Переглядів: 477 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024