Четвер, 25.04.2024, 14:00:04

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Серпень 2019  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
 
Архів новин
Головна » 2019 » Серпень » 12 » З приватної колекції. У Калуші демонструють старожитності Київської Русі
17:15:15
З приватної колекції. У Калуші демонструють старожитності Київської Русі

У краєзнавчому музеї Калущини відбулося відкриття виставки старожитностей часів Київської Русі.

Експозиція налічує близько трьохсот предметів, які передав на тимчасове зберігання закладу приватний колекціонер, який вирішив залишитися інкогніто, інформують "Вікна".

За словами наукового співробітника «Музейно-виставкового центру» Галини Федюри, виставка унікальна і не кожен навіть обласний музей може похвалитися такими експонатами:

"Предметам більше 1000 років, які різнопланові і практично не повторюються. Всі вони у чудовому стані, адже добре відреставровані. Схожу експозицію я бачила в Україні хіба що у одному із київських музеїв".

Предмети не становлять матеріальної цінності як матеріал, адже виготовлені зі звичайного сплаву міді. Їх умовно можна поділити на язичницькі (амулети і обереги) і християнські (натільні хрестики, нагрудні іконки та хрести-енколпіони).

Серед язичницьких оберегів і амулетів Галина Федюра зосередила увагу лунницях, які зображають місяць і символізують жіночий початок. За її словами стародавні слов’яни особливо шанували це небесне світило, вважаючи його відповідальним за родючість і дітородіння. Саме з цієї причини, прикраса мала форму неповного місяця, що його наші пращури ототожнювали з місяцем, а також з дією зародження нового життя.

Цікавими були й лунниці із зображенням Божої Матері і хреста, які набули популярності у так званий період двоєвір’я, тобто, коли офіційно було прийнято християнство, але язичництво все ж займало сильні позиції.

Серед язичницьких прикрас були представлені й так звані Сокирки Перуна, які носили чоловіки. Це був найпоширенішим видом амулетів XI-XII cт, який ототожнювали із богом грози і блискавки Перуном, адже саме сокира була його основним атрибутом. Також це була невід’ємна частина озброєння під час походу.

За словами Галини Федюри, серед християнських експонатів кістяк виставки становлять хрести-енколпіони, які складаються із двох частин — спідньої й верхньої. Всередину до них вкладали предмети, які мали їх охороняти, наприклад освячений просфор, землю, клаптик тканини від святого. Зображені сюжети на хресті були практично всюди однакові, які запозичені із візантійської культури.

"Традиційний хрест складався із розіп’ятого Ісуса Христа з однієї сторони, з іншої — Діва Марія зображена із чотирма євангелістами", — каже науковий співробітник музейно-виставкового центру.

Якщо уважно придивитися до зображення Ісуса Христа, то можна помітити цікаві деталі, зауважила Галина Федюра:

"На деяких хрестах у Ісуса Христа дуже схилена голова на один бік або ж неприродньо довгі руки, або ж надто довга набедренна пов’язка".

На нагрудних іконах своєрідно зображали й Матір Божу, яка була з переважно з дитям на руках, каже науковий співробітник:

"Діву Марію зображали як Одигітрію, Оранту і Знамення. Часто руки в неї були підняті молитвовно вверх, наче крила".

Виставка старожитностей діятиме до 22 серпня. Проте ймовірно, що її продовжать на довший період для ознайомлення школярів та студентів.


Переглядів: 241 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024