П`ятниця, 2020-04-10, 10:21 PM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2019 » Листопад » 9 » На відзначення Листопадового чину
7:13 PM
На відзначення Листопадового чину

До 101 річниці Листопадового чину та 130-річчя від дня народження і 100-річчя від дня смерті Миколи Євшана 1 листопада 2019 р. в приміщенні Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Микола Євшан і розвиток літературно-критичної та естетичної думки в Галичині на початку ХХ ст.».

Співорганізаторами конференції стали Івано-Франківська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Івано-Франківська обласна організація Національної спілки письменників України, Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника, Івано-Франківський осередок Наукового товариства ім. Шевченка, Дрогобицький державний педагогічний університет ім. І.Франка.

В роботі Всеукраїнської науково-практичної конференції взяли участь науковці з Івано-Франківської, Львівської, Тернопільської, Чернівецької областей.

У рамках конференції було вручено літературно-краєзнавчу премією ім. Миколи Євшана Івано-Франківських обласних організацій Національної спілки письменників України та Національної спілки краєзнавців України.

Цьогорічними лавреатами стали: Дмитро Юсип в номінації «Літературна критика» за більш як півстолітнє служіння українській літературі і повернення імені Миколи Євшана у всеукраїнський культурний контекст; Степан Хороб в номінації «Літературознавство» за дослідження «Сторінки української драматургії кінця ХІХ – початку ХХ століття».

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Біографічна довідка: Микола Євшан (Микола Йосипович Федюшка) народився 19 травня 1889 р. в смт. Войнилів Калуського району Івано-Франківської області у сім’ї рільника. Закінчив Станіславську гімназію, навчався у Львівському університеті. За сприяння Михайла Грушевського Микола Федюшка працював у Науковому Товаристві імені Шевченка, Академічному Домі. Деякий час був особистим секретарем Михайла Грушевського. За активну проукраїнську громадсько-політичну діяльність був змушений продовжувати вищу освіту у Віденському університеті. Найбільш активна літературознавча та громадська діяльність М. Євшана відбивається у журналах «Бджола», «Будучність», «Літературно-науковий вісник», «Українська хата».

За короткий період діяльності (10 років) написав і опублікував понад 170 літературно-критичних та публіцистичних творів, переклав українською мовою цілий ряд філософських та літературознавчих праць німецьких, польських, чеських, італійських авторів.
З початком Першої світової війни працював деякий час в українських виданнях Відня, а потім добровільно подався до війська.

У перші дні виникнення Західно-Української Народної Республіки під керівництвом Миколи Євшана вояки-українці його підрозділу склали присягу на вірність ЗУНР. Пізніше Микола Федюшка служив в Українській Галицькій армії. У роковини проголошення ЗУНР (31 жовтня1919) Микола Євшан виголосив на святі Галицької Армії у Вінниці свою відому промову «Великі роковини України».

Це була вершина його творчості, популярності й останнє патріотичне, громадянське слово. Микола Євшан помер 23 листопада 1919 року від епідемічного висипного тифу у Вінниці, як і 10 тисяч вояків УГА інфікованих унаслідок спецоперації ворогів України.


Переглядів: 30 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 20. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2020