Субота, 2019-09-21, 8:06 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Червень 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
 
Архів новин
Головна » 2014 » Червень » 27 » Перша світова війна і Прикарпаття
3:09 PM
Перша світова війна і Прикарпаття

Під такою назвою 25 червня в обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка з ініціативи історико-краєзнавчого об’єднання „Моє місто” відбувся круглий стіл, присвячений 100-літтю від початку Великої війни.
Прикарпаття – один з небагатьох регіонів України, на території якого пройшли масові, жорстокі і криваві бойові дії під час Першої світової війни. Війни, участь у якій взяли 38 країн світу, мобілізувавши до своїх армій 73 мільйони солдатів, 10 мільйонів з яких – загинули, а 20 мільйонів були поранені. Приводом до війни стало вбивство 28 червня 1914 р. у Сараєво наступника австрійського престолу Франца Фердинанда. 
Дослідження історії Прикарпаття в роки Великої війни має важливе значення  передусім тому, що між двох військових блоків – Троїстого союзу (Німеччина, Австро-Угорщина й Італія) та Антанти (Англія, Франція та Росія) опинилося цивільне населення краю, на яке припав основний тягар війни – господарська розруха, злидні, бідування, біженці, заручники тощо.
Саме Перша світова війна зі своїми масовими жертвами, жахливими потрясіннями істотно вплинула та докорінно змінила стан соціально-економічного та культурно-духовного життя Прикарпаття, який досяг свого найбільшого розквіту перед її початком. Водночас вона засвідчила марність сподівань імперських кіл установити тотальний контроль на західноукраїнських землях, а поширення ідей національної державності й соборності в Галичині наприкінці ХІХ – початку ХХ ст. створило необхідні передумови для збройної боротьби за Українську державу в 1918 р.
За словами модератора заходу, доктора політичних наук, доктора філософії, професора ПНУ ім. В. Стефаника та члена історико-краєзнавчого об’єднання „Моє місто” Івана Монолатія, тема воєнних конфліктів сьогодні є надзвичайно актуальною, оскільки наша держава перебуває в стані неоголошеної війни з Росією, а організована зустріч великою мірою спонукатиме небайдужих містян до роздумів про трагічні події в історії України як 100-літньої давності, так і сьогодення. Науковець окреслив присутнім передумови виникнення Великої війни, її психологічні аспекти, особливості становлення окупаційних режимів на західноукраїнських землях тощо.
Аналогію між подіями Першої світової війни та нинішньою ситуацією у Східному регіоні країни провів у своєму виступі доктор історичних наук, професор ПНУ ім. В. Стефаника, заступник голови обласної державної адміністрації Сергій Адамович. Дослідник, у науковому доробку якого є книга „Станиславів у часи лихоліть Великої війни (1914-1918 рр.)”, зосередився на ознайомленні учасників круглого столу із життям обласного центру зазначеного періоду.
Своїми роздумами про причини вйни, її трагічний слід в історії Прикарпаття поділилися кнандидат історичних наук, доцент ПНУ ім. В. Стефаника Юрій Довган та відомий краєзнавець Петро Арсенич.
Під час круглого столу всі його учасники, серед яких – історики та краєзнавці Ростислав Гандзюк, Василь Кардащук, Тарас Маланюк, Ігор Дрогобицький, Петро  Ганцюк, Роман Чорненький, член об’єднання „Моє місто” архітектор Ігор Панчишин мали змогу висловити свої міркування з приводу місця і ролі Першої світової війни в історії Галичини, її впливу на суспільно-політичне та культурне життя краю тих років.
Доречним доповненням круглого столу стали зачитані Іваном Монолатієм із  книги „Цісарська Коломия. 1772-1918” його авторства та хрестоматії з історії Івано-Франківська „Моє місто” уривки спогадів про Першу світову війну її учасників та свідків. Ці та багато інших цікавих досліджень вітчизняних та прикарпатських науковців пропонувала присутнім організована у відділі краєзнавчої літератури книжкова виставка „Перша світова війна і Прикарпаття”.
Своєрідною „родзинкою” дійства виявився показ слайдів давніх поштівок із зображеннями Станиславова часів війни з колекції Зеновія Жеребецького, афіш, відозв, звернень до мешканців м. Коломиї, а також досі невідомих для істориків кіно- та фотодокументів з генерального архіву Німеччини та Австрійської національної бібліотеки, що дозволили учасникам заходу отримати нові знання про наш край часів Першої світової війни та наочно побачити західноукраїнські землі у той нелегкий  період їхньої історії. 
Професор Іван Монолатій запросив учасників заходу та усіх бажаючих відвідати наступні зустрічі, присвячені даній тематиці, які відбудуться у стінах обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка.


Переглядів: 326 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 19. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2019