П`ятниця, 26.04.2024, 01:18:11

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Липень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 
Архів новин
Головна » 2020 » Липень » 25 » Творець музичного Станіславова: Іван Недільський
21:05:57
Творець музичного Станіславова: Іван Недільський

25 липня минає 125 років від дня народження українського віолончеліста, педагога, диригента, автора хорових, сольних та інструментальних творів, одиного із засновників Українського Музичного інституту Америки (США) – Івана Недільського.

Іван Недільський народився в 1895 році в м. Золотий Потік на Тернопіллі у сім'ї державного урядовця. В 1914 році закінчив Чернівецьку гімназію. З початком Першої світової війни був мобілізований до австрійської армії, в якій дослужився до звання хорунжого. Потрапив у полон, перебував два роки у таборі Монте-Кассіно (Італія), де написав найвідомішу із своїх пісень «Засяло сонце золоте» на слова Степана Пилипенка.

Після звільнення поїхав до Берліна, де вступив до університету на філологічний факультет та в Консерваторію Штерна, а після його закінчення повернувся в Україну й працював в українській гімназії Підгайців на Тернопільщині. Тут він долучається до мистецького життя міста, керує чоловічим хором «Боян».

У 1928 році митець отримує нову посаду - вчителя німецької мови в Станиславівській польській гімназії, а згодом працює директором філії музичного іституту ім. М. Лисенка й диригентом хору «Боян».

Діяльність Івана Недільського була різнобічною. Він займався музичним просвітництвом, засновував при відділах «Просвіти» хори в цілому повіті, писав для них музику, вів курси для сільських диригентів. Як виконавець виступав у концертах, які влаштовувала філія та громадськість міста Станиславова.        

У роки німецької окупації І. Недільський був диригентом музично-драматичного театру ім. І. Франка. Під його музичним керівництвом пройшли вистави нашої класики, її своєрідний «золотий фонд»: «Запорожець за Дунаєм», «Наталка Полтавка» та «Катерина».

Навесні 1944 року Іван Недільський емігрував до Німеччини (Байройтський український табір для переміщених осіб). Тут він створює хор та викладає німецьку мову в заснованій українськими емігрантами таборовій гімназії. Творчість митця в ці роки спрямована на пластунську пісню та духовну музику.

В кінці 1940-х років Іван Недільський емігрує до США (Нью-Йорк), де організовує  Український музичний інституту (УМІ) та стає його професором і членом дирекції, керує жіночим хором «Боян», для якого робить численні аранжування своїх творів та творів інших композиторів. Як і в Галичині, музика Недільського звучить на українських імпрезах, він виступає як диригент та віолончеліст, активно дописує до газети «Свобода».

Свій життєвий шлях Іван Недільський завершив 5 червня 1970 року. Поховали його на Українському цвинтарі в Баунд-Бруку, де знайшли останній спочинок багато українських митців. На надгробку композитора вигравірувана початкова фраза пісні-візитівки його музики «Засяло сонце золоте».

Всіх, кого зацікавив життєвий та творчий шлях Івана Недільського, щиро запрошуємо опісля карантину до обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка, де ви знайдете чимало цікавої інформації про талановитого митця, чий плідний доробок неабияк збагатив мистецьку скарбницю України.


Переглядів: 270 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024