Середа, 01.05.2024, 23:42:14

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Березень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Архів новин
Головна » 2013 » Березень » 21 » У піст на Прикарпатті зберегли традицію: вишивати весільні рушники
23:57:14
У піст на Прикарпатті зберегли традицію: вишивати весільні рушники
У перший тиждень Великого посту дівчата які сподіваються після Великодня вийти заміж, беруться вишивати весільні рушники.
— Чому у нас вибирали саме цей час, цілком зрозуміло, адже весільний рушник — це річ майже  сакральна, — говорить етнограф Леся Сушник. — А якраз перед Великим постом, усі стараються піти до сповіді, отже беруться за роботу з чистим серцем та думками, без жодних затаєних образ у душі. А це впливає на ту закодовану у рушниках інформацію, яка супроводжуватиме молоду родину упродовж усього їхнього життя. Окрім того, у нас із весільних рушників згодом робили крижми для хрещення первістків у молодих родинах, тому оце вишиття має бути дуже чисте.
Полотно для вишивки беруть ткане, не зарублене по боках. Обов’язково єдиним куском, а не зшитим з двох частин. Тому перед тим, як братися за роботу, дівчина одягає чистий одяг, миє руки та молиться. Після закінчення роботи також варто помолитися «Отче наш» та подякувати святій Варварі, яку вважають покровителькою вишивання, та святій Параскеві, покровительці доброї жіночої долі. Дуже важливо аби майбутня наречена сама собі вишивала весільні рушники. Це може ще робити її мати, бабуся або хресна мати. А більше цю роботу не варто, за словами пані Сушник, нікому довіряти. Адже невідомо в кого які думки чи енергетика. Колись було так, що якщо хтось чужий заходив у хату, майбутня наречена ховала вишиття, аби не зурочили.
Та й під час роботи ніхто з членів родини дівчини  не повинен сердити її, а вишивальниця має  лише думати про майбутнє щасливе заміжжя та бажати добра всій родині майбутнього чоловіка. Також ні в якому разі весільні рушники не позичають і не віддають. Зберігати рушники варто у шафі, подалі від чужого ока.
— Весільних рушників у нас вишивають п’ять: під весільний коровай, на ікону, якою батьки благословлятимуть молодих до шлюбу, для прев’язування рук молодим у церкві та той, який стелять у  храмі під час вінчання, — стверджує Леся Сушник. — Рушники бувають різної довжини і з візерунками, які притаманні тому чи іншому селу. Добре, коли на весільному рушнику є візерунки із такого ж рушника, батьківського. Але вже зараз обов’язковими атрибутами весільних рушників є вишиті голуби, які цілуються, символічні обручки, дерева роду, квіти, побажання «На щастя», «На долю», «Многая літа».  Вишивають усі п’ять весільних рушників лише однією голкою. Її не міняють, кажуть, аби чоловіка впродовж життя «не міняти».
Сабіна РУЖИЦЬКА, журналіст 

Переглядів: 573 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024