Четвер, 2019-10-17, 1:45 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2019 » Липень » 15 » Уродженці Станиславова. Франтішек Кріґель – чехословацький політичний діяч, лікар
8:45 PM
Уродженці Станиславова. Франтішек Кріґель – чехословацький політичний діяч, лікар

За весь час існування міста в ньому народилося багато яскравих особистостей. Багатьох із них доля розсіяла по всьому світу, але Станиславів назав­жди лишився для них рідним.

Франтішек Кріґель народився 10 квітня 1908 року в Станиславові – у єврейській родині дрібного будівельного підрядника. Через смерть батька уже в 14 років почав працювати.

Не маючи змоги поступити на навчання до Львівського університету, оскільки на євреїв там була квота, у 1926 році Кріґель використав своє минуле австро-угорське громадянство та вступив на медичний факультет німецької частини празького Карлового університету. На навчання заробляв сам – вантажником, санітаром.

У виші став активним членом лівого студентського руху, а в 1931 році вступив у компартію Чехословаччини.

У 1934 Франтішек отримав диплом і почав працювати в одній із лікарень Праги. З 1936 року, як фронтовий лікар, брав участь у громадянській війні в Іспанії. Після поразки республіканців був у французьких таборах, а відтак на запрошення Червоного Хреста разом з іншими лікарями поїхав до Китаю – допомагати постраждалим у японсько-китайській війні.

У листопаді 1945 року Кріґель повертається до Чехословаччини і продовжує працювати лікарем. У 1949 його призначають заступником міністра охорони здоров’я. Однак під час антисемітської кампанії на початку 1950 його змушують залишити міністерство. Після смерті Сталіна Кріґель повертається у політику, у 1958 стає головним лікарем однієї з лікарень Праги.

У 1960 році відправляється на Кубу радником Фіделя Кастро з медицини. Після повернення Кріґель працює головним лікарем науково-дослідного інституту ревматичних захворювань. У 1963 році стає депутатом Національних зборів, а у 1968 році – членом президії ЦК компартії Чехословаччини.

Франтишек Крігель брав активну участь у «Празькій весні». Після поразки його разом із ще п’ятьма представниками чеської компартії заарештовує КДБ і депортує до Москви.

Кріґель – єдиний із чехословацьких політиків, хто відмовився підписати текст так званого «Московського протоколу» і голосував проти перебування радянських військ у Чехословаччині.

У травні 1969 його виключили з партії, заборонили лікарську практику та відправили на пенсію. Останні 10 років життя він перебував під постійним наглядом КДБ.

Також Кріґель одним із перших навесні 1977 року підписав «Хартію-77» – документ про порушення прав людини у тодішній комуністичній Чехословаччині.

Помер Франтішек Кріґель 3 грудня 1979 року. Щоб запобігти ймовірним демонстраціям, влада заборонила похорон, тіло спалили. Але друзі сховали його прах і після «Оксамитової революції» 1989 року поховали на цвинтарі.

Роман Діда


Переглядів: 15 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 19. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2019