Понеділок, 2020-01-27, 7:22 PM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Січень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
 
Архів новин
Головна » Архів новин
« 1 2 3 4 5 6 7 ... 196 197 »

Впродовж кількох століть своєї історії Україна була змушена вести постійну боротьбу за збереження своєї державності.
Стосунки з державами – сусідами завжди були непростими. Окремі моменти взаємовідносин з Румунією, Угорщиною чи з Польщею були трагічними для долей тисяч людей.
Разом з тим, завжди найбільшим ворогом українців був і залишається північно – східний сусід.
В різних формах своєї державності, як Російська імперія, а згодом радянська Росія, тепер Російська Федерація, основним своїм завданням мали придушення українства і ліквідацію його державності.
Як колись, так і тепер, важливою для України є наявність союзників, які економічною та військовою підтримкою можуть сприяти утвердженню нашої держави у колі вільних, демократичних народів Європи.

... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-23

У відділі краєзнавчої літератури обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка розгорнуто однойменну книжкову виставку, присвячену 70-річчю від дня народження відомого краєзнавця, доктора історичних наук, професора, провідного фахівця Інституту історії, етнології і археології Карпат Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника – Петра Сіреджука.

Він - автор 215 наукових праць, дослідник документів про перші згадки населених пунктів нашої області. Нещодавно вийшла в світ його чергова книга «Лицарі визвольної війни 1918-1919 рр.», яка увічнює імена відважних гуцулів, котрі стали на захист рідного краю від пол ... Читати далі »

Переглядів: 18 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-23

У краєзнавчому музеї Калущини відбувся круглий стіл на тему «Старшини УПА — вихідці із Калущини». Тема є продовженням досліджень діяльності відомих і малознаних командирів повстанської армії Калущини.

Мета круглого столу — досягти максимально об’єктивної оцінки діяльності командирів Калущини. У доповідях працівники музейно-виставкого центру висвітлили біографію і бойовий шлях майора УПА Степана Стебельського, сотників УПА Андрія Марійчина, Ярослава Юсипа, Івана Гонти.

... Читати далі »

Переглядів: 18 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-21

Уже скоро на «1+1» відбудеться прем’єра історичного детективу «Таємниці великих українців». Проєкт складається з 8 серій, кожна з яких розкриває сенсаційні та невідомі раніше факти з життя героїв української історії. Автором ідеї та продюсером детективу став Акім Галімов, відомий глядачам за циклом історичних розслідувань «Україна. Повернення своєї історії».

Одна з серій буде присвячена дружині турецького султана Роксолані, інформують "Вікна" з посиланням на пресслужбу "1+1".

... Читати далі »

Переглядів: 19 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-21

Сьогодні, 21 листопада, в Івано-Франківську студентам Університету третього віку розповіли про історію міста.

Лекцію провів український вчений і педагог, історик, етнополітолог та краєзнавець Іван Монолатій. Зокрема, він презентував присутнім серію книг “Моє місто”, в якій відомі прикарпатські краєзнавці розповідають про особливості історії Івано-Франківська.

“Наше місто відоме не лише завдяки одіозним політикам і різним скандальним ринкам, а й завдяки ... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-21

Відбулася І Всеукраїнська краєзнавчо-етнологічна конференція учнівської молоді «Лиш те в народі буде жити, що серце серцю передасть…». З 15 по 17 листопада 2019 року в м. Косові понад 80 юних краєзнавців з чотирнадцяти областей України у насиченій багатогранній програмі діяльності презентували свої пошуково-дослідницькі роботи у п’ятьох секціях:
 Традиції, звичаї та обряди українського народу;
 Український побут, народні ремесла, художні промисли;
Переглядів: 21 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-20

Виставка краєзнавчих видань з історії населених пунктів Прикарпаття відбулася 19 листопада 2019 р. в Івано-Франківську.

Дана виставка організована Івано-Франківською обласною організацією Національної спілки краєзнавців України та Івано-Франківською обласною універсальною науковою бібліотекою ім. І.Франка, в приміщені бібліотеки.

На виставці представлено 358 видань з історії 215 міст, сіл, селищ області. Загалом у фондах бібліотеки є понад 600 краєзнавчих досліджень окр ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-20

На початку ХХ століття у суспільно-політичному та культурному житті Галичини все активнішу роль починають відігравати українські правники. Хоча адміністрацією краю відали поляки, але судочинство було українським. Чи це був недогляд влади, чи навпаки – свідома внутрішня політика Австро-Угорщини, але стан справ у судочинстві склався таким чином, що, навіть анексувавши західноукраїнські землі, поляки ще протягом десятиріччя не могли повністю усунути від здійснення правосуддя суддів-українців. Зрештою, аж до 1932-1933 років сама структура судів залишалася «австрійською».
Згідно з австрійською адвокатською ординацією, шлях до адвокатури був довгим. Для того, щоб здобути цей фах, потрібно було здобути докторський диплом ... Читати далі »
Переглядів: 16 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-19

19 листопада 2019 року у відділі краєзнавчої літератури обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І. Франка відбувся бібліотечний консалтинг на тему „Основні напрями краєзнавчої роботи публічних бібліотек”, організований для студентів факультету філології Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника.
Учасники заходу зі своїм наставником, кандидатом філологічних наук, доцентом кафедри української мови Михайлом Васильовичем Бігусяком ознайомилися із сучасними напрямами краєзнавчої роботи в інформаційно-культурному просторі суспільства, серед яких: формування краєзнавчого фонду, створення краєзнавчого довідково-бібліографічного апарату, видавнича діяльність, організація книжкових виставок, культурно-про ... Читати далі »
Переглядів: 15 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-19

Період німецької окупації у багатьох асоціюється із злодіяннями гестапо. Геноцид євреїв, розстріли польської та української інтелігенції, примусове відправлення на роботу до Німеччини.

За всім цим маячить зловісна постать шефа станіславського гестапо Ганса Крігера. Між тим, гауптштурмфюрер Крігер керував організацією із зовсім іншою назвою, пише “Репортер“.

 

Айн, цвай, поліцай… ... Читати далі »

Переглядів: 21 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-18

У рамках розвитку мережі туристичної навігації у межах Івано-Франківської області управління міжнародного співробітництва, євроінтеграції, туризму та інвестицій облдержадміністрації продовжує виготовлення і встановлення туристично-інформаційних стендів біля туристичних об’єктів і атракцій.
У 2019 році за сприяння місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування було встановлено 8 туристично-інформаційних стендів: церква Святого Дмитрія (пам’ятка архітектури національного значення, с. Татарів), Ратуша (м. Коломия), церква Святого Дмитрія (пам’ятка архітектури місцевого значення, с-ще Печеніжин), металевий міст (пам'ятка містобудування та архітектури місцевого значення, м. Галич), костел Свято ... Читати далі »
Переглядів: 21 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-18

Чому вулиця Страчених називається саме так, у Франківську знає значно менше люду, ніж мало би бути. Пам’ятник теж розуміють далеко не всі.

Спогади й досліди, які стосуються розстрілу українських патріотів у Станиславові 1943 року, суттєво різняться. Тож давайте спробуємо звести їх докупи та самі реконструювати ті трагічні події, пише “Репортер”.

Аншлаг з облавою

... Читати далі »

Переглядів: 18 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-17

24 листопада в селі Старий Угринів, урочище Глибокий Потік, відбудеться вшанування загибелі підпільників Карпатського крайового проводу Організації Українських Націоналістів в бою з карально-репресивними органами радянської окупаційної влади 18 листопада 1950 року.

Серед вбитих підпільників ідентифіковано наступних осіб:

Степан Слободян-“Єфрем”, провідник Карпатського крайового проводу ОУН;

... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-17

Івано-франкіцям вперше показали відреставровану скульптуру ченця єзуїтського ордену Алоїзія Гонзаги.

Хто автор творіння не відомо й до нині, однак воно, кажуть фахівці, має високу мистецьку цінність. Святий шанований у Європі, а також вважається покровителем молоді і студенства.

Важливе значення скульптура має і для Івано-Франківська. В епоху служіння ордену єзуїтів у Станиславові, розповідають фахівці, мешканці з особливою шаною ставилися до святого Алоїзія Гонзаги та ... Читати далі »

Переглядів: 12 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-16

У Калуші планують дослідити архітектурні пам’ятки міста.

Про це на своїй сторінці у соціальній мережі написав гірський рятувальник Василь Фіцак.

“Разом з Олександром Ковалем розпочали новий проєкт. Закінчили дослідження дзвонів в районі та місті, зібрано чимало інформації, тож готуємо матеріал для книги“, – пише Фіцак.

... Читати далі »

Переглядів: 18 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-16

19 листопада 2019 р. о 14 годині Івано-Франківська обласна універсальна наукова бібліотека ім. І. Франка у співпраці з обласною організацією Національної спілки краєзнавців України запрошує на відкриття фундаментальної виставки книжкових видань з історії населених пунктів Прикарпаття «Широкий світ малої батьківщини».

Чекаємо всіх, хто цікавиться історією та сьогоденням рідного краю.

Переглядів: 18 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-15

На підставі комплексних обстежень будівель і споруд колишнього палацу Потоцьких стан трьох споруд було визнано аварійним, ще кілька споруд перебувають у незадовільному стані і мають ознаки аварійності.

«Після того, як ми отримали матеріали попередніх досліджень, ми замовили три окремих проєкти: два стосуються корпусу А, який є у задовільному стані та абсолютно придатний до реставрації із пристосуванням (один проєкт стосується зовнішніх робіт – дах, фасади, зовнішня столярка, другий – пристосування внутрішніх приміщень з необхідними інженерними мережами), третій проєкт ми замовили на протиаварійні роботи найбільш проблемного будинку ... Читати далі »

Переглядів: 15 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-14

За весь час існування міста в ньому народилося багато яскравих особистостей.

Багатьох із них доля розсіяла по всьому світу, але Станиславів назав­жди лишився для них рідним, пише “Репортер”.

Богдан Ясінський
(1923-2002)

Громадський діяч української діаспори у США, пед ... Читати далі »

Переглядів: 15 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-13

Захід відбудеться 24 листопада в урочищі Глибокий Потік. Початок о 13:00.

Організатор західу — історико-меморіальний музей Степана Бандери в селі Старий Угринів, інформують "Вікна".

Нагадаємо, у вересні 2011 року історики та дослідники розкопали бункер УПА у Глибокому Потоці. 8 вересня 1950 року у цій криївці загинуло 8 вояків, серед них — одна дівчина. Найстаршому з них, Степану Слободяну, було всього лише 28 років.

... Читати далі »

Переглядів: 19 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-12

Мало хто із франківчан знає, що один із найвпливовіших фінансистів світу, радник кількох президентів США, голова Федеральної Резервної Системи, а також посол США у Західній Німеччині Артур Бернс народився і провів дитинство в Івано-Франківську – тоді Станиславові.
Саме тому у Франківську вирішили увіковічнити пам'ять Артура Бернса, інформує Фіртка.
Відомий прикарпатський меценат Володимир Швадчак та Культурологічна Фундація «Цинамоновий Хрущ» подарують обласному центру Прикарпаття пам’ятник фінансиста.
Переглядів: 18 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-12

Українські правники, як поступова і освічена фахово-соціальна верства суспільства, відіграли непересічну роль у становленні української політичної та економічної еліти в Галичині на переломі дев’ятнадцятого – двадцятого століть. Сьогодні українськими істориками та краєзнавцями вже нагромаджено і введено у науковий обіг значний біографічний матеріал про видатних українських адвокатів, які очолили суспільно-політичні процеси у ті буремні роки, зокрема про таких політичних світочів як Кирило Трильовський, Кость Левицький, Євген Петрушевич, Лев Бачинський, Андрій Чайковський, Євген Олесницький та інші. Значно менше досліджень стосується їхніх молодших колег, які перейняли естафету громадської праці від своїх старших товаришів у міжвоєнний період у повітових містах окупованої Польщею Галичини.

... Читати далі »

Переглядів: 36 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-11

7 листопада 2019 року в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І. Франка відбулася презентація перевидання унікального альбому «Народне мистецтво Карпат»(1926), яка вийшла друком в харківському видавництві Олександра Савчука.
«Народне мистецтво Карпат» - перевидання раритетного альбому, присвяченого народному мистецтву Українських Карпат, що вперше вийшов друком у Празі російською, чеською та англійською мовами у 1925-1926 рр. під назвою «Народне мистецтво Підкарпатської Руси» (за редакції С. К. Маковського).
Модераторами заходу бул ... Читати далі »
Переглядів: 16 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-11

В історію Прикарпаття 1918-1923 роки увійшли як період боротьби, звитяг і поразок, а також численних людських втрат.

Жертви були спричинені не лише війнами – інфекції косили людей навіть ефективніше за зброю, пише Репортер.

 

«Майже ніякого знаку життя»

... Читати далі »

Переглядів: 14 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-10

За весь час існування міста в ньому народилося багато яскравих особистостей.

Багатьох із них доля розсіяла по всьому світу, але Станиславів назав­жди лишився для них рідним, пише “Репортер“.

 

Ілля Сем’янчук
(1895-1955)

... Читати далі »

Переглядів: 19 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-09

Івано-Франківська обласна організація Національної спілки краєзнавців України щиро вітає з Днем народження краєзнавця, кандидата наук з державного управління, директора Івано-Франківської обласної філармонії імені Іри Маланюк, голову Івано-Франківської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури, члена правління Івано-Франківської обласної організації НСКУ, лавреата обласної премії ім. В.Полєка в галузі краєзнавства - Тимківа Василя Миколайовича.

 

В святковий день
Прийміть вітання
Та найщиріші побажання:
Здоров'я, щастя та добра,
... Читати далі »

Переглядів: 22 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-09

До 101 річниці Листопадового чину та 130-річчя від дня народження і 100-річчя від дня смерті Миколи Євшана 1 листопада 2019 р. в приміщенні Прикарпатського національного університету ім. В. Стефаника відбулася Всеукраїнська науково-практична конференція «Микола Євшан і розвиток літературно-критичної та естетичної думки в Галичині на початку ХХ ст.».

Співорганізаторами конференції стали Івано-Франківська обласна організація Національної спілки краєзнавців України, Івано-Франківська обласна організація Національної спілки письменників України, Прикарпатський національний університет ім. В. Стефаника, Івано-Франківський осередок Наукового то ... Читати далі »

Переглядів: 17 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-09

Влада Калуша, що на Івано-Франківщині, планує створити інтерактивний музей історії видобутку калійної солі в будівлі промислової Ратуші, яку звели ще за часів Австро-Угорщини.

Про це розповів головний спеціаліст відділу розвитку туризму Калуської міської ради Віктор Павлів, інформує Укрінформ.

«Калуш – індустріальний центр Прикарпаття і велике промислове місто. В минулому в Калуші видобували калійну сіль. Для цього великий завод тут звели ще за часів Австро- ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-09

За народною легендою, від резиденції священника Сосновського в селі Завадка, попід річку Болохівка, до церкви був викладений підземний хід, від церкви — до Зеленого замку, а звідти тягнувся аж до монастиря. Цей переказ підвердився: коли на кладовищі викопували яму, грунт провалився і було виявлено підземелля, викладене із цегли.

Духовним ковчегом був чоловічий монастир на Прісках в урочищі Майдан, про який йдеться в історії села Болохів:

«Із давніх часів між ... Читати далі »

Переглядів: 18 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-08

Юрій Михальчишин опублікував у соцмережі звернення української повітової ради у Калуші до народу, яке було створено у листопаді 1918 року.

У тексті є 8 порад-настанов для народу, інформують "Вікна".

Звернення (орфографію та стилістику збережено):

"До нашого народа! ... Читати далі »

Переглядів: 25 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-08

Майже 200 років на Коломийщині записують прислів’я й приказки і досі ще їх усіх не записали. Свідченням цьому – найновіше видання «Прислів’я і приказки одного села», яке днями побачило світ. У ньому зібрано понад 600 мініатюрних мовних перлин, а зібрав їх народженець Мишина на Коломийщині, краєзнавець Онуфрій Обушак, який живе в Івано-Франківську.

Десять років тому професор Микола Лесюк видав книжку «Мовний світ сучасного галицького села», в якій є приказки й прислів’я його рідного села Ковалівки на Коломийщині. Краєзнавець Микола Савчук зібрав у рідному Великому Ключеві понад 1200 прислів’їв, при ... Читати далі »

Переглядів: 13 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-08

Сьогодні в рамках книжкового форуму «Сторінками української книги» у фортечній галереї «Бастіон» відкрилася тематична виставка архівних матеріалів до 100-річчя ЗУНР та 100-річчя Акту Злуки «На шляху до Соборної України».

Начальник управління інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації Володимир Джигіта наголошує: «Ми повинні вивчати та пам’ятати історичні шляхи створення української держави. Сьогодні на виставці представлені документальні відображення України. Акт об’єднання українських земель в одній державі – це здійснення мрії багатьох поколінь українців м ... Читати далі »

Переглядів: 24 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-08

У віці 92 роки помер видатний український археолог, член – кореспондент НАН України, професор Володимир Баран.
Прощання з археологом відбудеться 07 листопада 2019 р. о 15 год. на Байковому кладовищі.

На згадку про нього публікуємо статтю, яка була підготовано до ювілею вченого у 2017 р.

Вічная пам’ять!

 

... Читати далі »

Переглядів: 15 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-07

2 листопада, приблизно за шість кілометрів від гірськолижного курорту “Буковель”, високо в горах знайшли залишки німецького літака Юнкерс-52 часів Другої світової війни. Про це повідомляють UA:Карпати.

Член групи пошуку літаків Андрій Риштун, який вияв місце падіння, розповідає, що точно назвати координати знахідки не може, адже люди дуже часто розтягують деталі на метлобрухт.

Директор Івано-Франківського обласного комунального підприємства “Память&rdq ... Читати далі »

Переглядів: 17 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-07

Учора в Прикарпатському національному університеті імені Василя Стефаника з нагоди 75-річниці з початку депортації українців відбулася Всеукраїнська наукова конференція «Виселення українців з етнічних земель Лемківщини, Надсяння, Холмщини, Підляшшя, Любачівщини, Західної Бойківщини в 1944–1951 рр.: досвід та уроки».

Організаторами заходу виступили Прикарпатський національний університет, обласна державна адміністрація, обласна рада, Світова федерація Українських лемківських об’єднань, Івано-Франківська обласна організація Всеукраїнського товариства «Лемківщина», Івано-Франківське обласне суспільно-культурне товарис ... Читати далі »

Переглядів: 25 | Долучив: Dnister | Дата: 2019-11-07
Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 20. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2020