Четвер, 2020-01-23, 8:41 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2011 » Серпень » 5 » Церква Архистратига Михаїла: 1910-1913
11:35 PM
Церква Архистратига Михаїла: 1910-1913
Церква — символ Калуша ХХ століття, символ духовного та культурного життя, занепаду та відродження, символ любові до Бога та до рідної землі, який подали своїм прикладом будівничі храму. І просто — окраса міста. Із 1910 по 1913 рік велася будова нової церкви святого Архангела Михаїла у Калуші. Побудова нового храму визрівала сама по собі, адже парафія збільшувалася, і старенька церква (1771 року), хоч і вміщувала ще всіх парохіян, але, як влучно замітив тоді організатор будівництва церкви Тимофій Пітулей: "У яку церкву підуть наші внуки і правнуки?". Золоті слова, які переросли у справу!
Нову церкву з ініціативи пароха о. Володимира Петрушевича та Тимофія Пітулея, за проектом Василя Нагірного, будівничого Теодора Мельничука, за благословенням митрополита Кир Андрея Шептицького збудовано і в урочистій обстановці було освячено 21 листопада 1913 року деканом Калуським о. Дмитром Рожановським у присутності 5000 людей.
Храм збудований у традиційному візантійському стилі зі трьома навами, малим притвором. Автор цього храму — Василь Нагірний, відомий архітектор Західної України початку ХХ століття, засновник кооперативного руху у Галичині, зодчий понад двохсот храмів Галичини.
Образи на вівтарях намалював Михайло Хацевич (родом з Калущини, на той час жив і працював у Ярославі — тепер Польща. — Авт.) у 1913 році. Є дані, що деякі роботи на вівтарях храму належать Антіну Монастирському — співавтору іконостасу катедрального собору Святого Воскресіння в Івано-Франківську. Калуський іконостас виготовлений пізніше — у 1927 році Іваном Ленілом із Болехова. А настінні розписи зробила група художників під керівництвом Павла Ковжуна та Михайла Осінчука у 1936-1938 роках.
Протилежне традиційному розміщення бічних вівтарів пояснюється їхніми розмірами і неможливістю потрапляння у захристя при традиційному розташуванні (вхід до захристя знаходиться за вівтарем Пречистої Діви Марії. — Авт.). А у самій захристі розташований вівтар ХVІІІ століття з калуської церкви Різдва Христового, яка діяла у місті у ХV – ХVІІІ століттях. Поруч — дзвіниця 1927 року.
Храмовий комплекс та комплекс калійного комбінату планувалося ввести у список пам’яток архітектури національного значення, але, як часто буває, гарні задуми не завжди реалізуються.
А зараз церкву увінчали куполи "під золото”, що не додає їй автентичності.
Андрій КОСТИШИН, краєзнавець, "Вікна"

Переглядів: 406 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 20. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2020