П`ятниця, 26.04.2024, 20:59:59

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Архів новин
Головна » 2020 » Травень » 18 » Непоховані герої
20:46:57
Непоховані герої

Прикарпатці розшукують місце поховання батьків, які стали жертвами репресій та злочинів радянських “визволителів”

Жахливу смерть прийняв від радянських “визволителів” батько уродженки села Угорники біля Івано-Франківська, 84-річної Тетяни Миколаївни Попадинець (Антонів). 30 березня 1948 року “чекісти” обклали його тіло гранатами і  розірвали на куски. Донька досі не знає, де його поховано. І це при тому, що батько пані Тетяни встиг повоювати за червоних під час Другої світової війни.

Пані Тетяна так розповідає про загибель свого батька. В одній хаті в Угорниках було два повстанці, і їх хтось видав. В той час, коли емгебісти шукали їх, батько йшов з роботи з Івано-Франківського млина. Вони його перепинили і почали перевіряти документи. Тут сталася стрілянина, батька «чекісти» беруть з собою, обкладають гранатами і закидають у хату, звідки стріляли. Батько п. Тетяни вже звідти не вийшов… Загинув разом з хлопцями. Емгебісти його смерть пояснювали людям тим, що він був бандерівцем. Загинув за Україну…

А пані Тетяна з мамою залишилися без годувальника. Хата була старенька і розсунулася. Не мали де жити, десять років поневірялися по чужих кімнатах, ніхто не хотів приймати. Зате родину не вивезли на Сибір, бо адреси в них не було. Так і пережили без виселення.

В 1957 році пані Тетяну силою відправляли до колгоспу, де вже була її мама. Але вона влаштувалася працювати в медпункт, а ночами вишивала. Ніхто не дбав про жінку, сама собі давала раду. Потім вийшла заміж, з чоловіком прожила 48 років.

У 1990 році жінку реабілітували, але за батька вона ніякої компенсації досі не отримала. І документи батькові теж десь загубилися в шухлядах кагебістів… Як про героя про нього почали говорити нещодавно, а на пам’ятній могилі героїв УПА в селі його прізвище перше в списку. Зараз жінка живе сама, як билина, лише останніми роками нею почали опікуватися соціальні працівники.

Шукає могилу батька і Микола Федорович Андрусяк із села Старуня Богородчанського району. Він фактично від народження зазнав біди: у 1944 році під час пологів від кровотечі померла його мати.

А через чотири роки не стало батька. Федір Петрович Андрусяк (1923 р.н.) мав псевдо Лісовик і був станичним ОУН на села Монастирчани, Жураки, Старуня. Він загинув на свято Дмитра, 8 листопада 1948 року, в результаті засідки на нього працівників МДБ.

У той день Лісовик зайшов у гості до родини Павлушинських. Незабаром з двору почулося: «Бандери, здавайтеся!». Повстанець вискочив з хати і почав тікати (в хаті ще залишилася дружина станичного Джмеля). У кінці городу почав відстрілюватися з-за дерева, але його поранили чергою з кулемета. Андрусяк змушений був дострелитися з пістолета.

Тіло станичного відвезли в Солотвин під райвідділ МДБ, де вбитого роздягнули, і так він дві доби лежав на вулиці для постраху іншим українцям. Потім труп забрали в невідомому напрямку та десь прикопали на цвинтарі.

Маленький Миколка поневірявся по родичах. Спочатку виховувався в маминої бабусі, а після виселення всієї родини на Сибір був на опікунстві у тітки. Батька пан Микола не пам’ятає. У 1990-х роках домігся, щоб йому поставили пам’ятний хрест. Встановили його поблизу місця загибелі Андрусяка, бо родина Павлушинських не погодилася з його встановленням на своєму городі. 

Микола Федорович дуже просить людей, які щось знають про місце поховання його тата, зголоситися, аби він міг опікуватися могилкою.

Сергій АДАМОВИЧ


Переглядів: 244 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024