Субота, 20.04.2024, 06:41:41

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Квітень 2018  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
 
Архів новин
Головна » 2018 » Квітень » 27 » В Івано-Франківську презентували артефакти пшеварської культури
21:06:48
В Івано-Франківську презентували артефакти пшеварської культури

Реставраційний відділ Івано-Франківського краєзнавчого музею спільно з ГО «Поступовий гурт франківців» презентували археологічні знахідки пшеворської культури

У квітні 2016 року група аматорів – пошуківців під керівництвом Сергія Кирія на східній околиці села Підпечери Тисменицького району Івано-Франківської області на зораному полі натрапила на рештки давнього поховання, серед яких були залишки розбитої керамічної урни, на дні якої збереглись перепалені кістки, та поржавілі залізні предмети, що виявилися погнутими списом, мечем, острогами та фрагментами умбона.

Виявлені знахідки пошуківцями були зібрані та передані доктору історичних наук, професору Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника Сергію Адамовичу для подальшого дослідження та передачі до Івано-Франківського краєзнавчого музею. Знахідка викликала певний резонанс у пресі. Повідомлення про неї з’явились у низці місцевих та загальноукраїнських друкованих ЗМІ та на місцевих телеканалах.

Поховання знаходилося приблизно за 1 км на південний схід від вул. Перемоги с. Підпечери, на полі, утвореному двома потічками – правими притоками річки Ворони (річкова система: Бистриця-Надвірнянська – Бистриця – Дністер).

За інформацією пошуківців, на цьому ж полі «чорними археологами» раніше було знайдено ще одне подібне поховання зі зброєю. Тому можна припускати існування у даній місцині могильника пшеворської культури.

Поховання являло собою кремацію в урні, на глибині (за інформацією авторів знахідки) 0,4-0,5 м від сучасної поверхні.

На дні розбитої урни збережена невелика кількість кальцинованих кісток, які були попередньо очищені від залишків вогнища. Поверх урни знаходився зігнутий меч. А під урною були виявлені інші залізні предмети: спис, дві остроги та фрагменти умбона. Всі залізні вироби побували у вогні і були погнуті.

Для дослідження та реставрації археологічні знахідки пшеворської культури, а саме меч, наконечниксписа, умбон та двіостроги, передано в реставраційний відділ ІФКМ. Атрибуція археологічних пам’яток в 2016 році проводилась у Національному науково-дослідному реставраційному центрі України, м. Київ. Наукові дослідження творів провели Адамович Сергій Васильович, професор Прикарпатського національного університету ім. Василя Стефаника та Тиліщак Володимир Семенович, заступник голови Українського інституту національної пам’яті, м. Київ.

Проведений комплекс консерваційно-реставраційних заходів був здійснений завідувачем відділу реставрації ІФКМ Твердохлібом В. М. за методиками відділу реставрації металу ННДРЦУ. Реставрація відбулася за меценатської підтримки Ігоря Микитюка та Олександра Шестацького.

Галичина


Переглядів: 300 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024