Четвер, 2020-01-23, 8:48 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2013 » Травень » 31 » Відновлення минулої слави
2:36 PM
Відновлення минулої слави
Верховна Рада України підтримала ініційовану народним депутатом Романом Чернегою постанову про відзначення у 2013 р. на державному рівні 1115 років з дня заснування міста Галича. Перша письмова згадка про колишню столицю Галицько-Волинського князівства датується 898 роком.
Давній Галич був великим економічним і культурним центром Київської Русі. В 1140 році він згадується в Іпатіївському літописі. З 1144 р. Галич був столицею Галицького князівства, а згодом і Галицько-Волинської держави. Центр княжого Галича містився біля теперішнього села Крилоса на березі Лукви (притоки Дністра), а на місці теперішнього міста існував торговельно-ремісничий посад.
Значного розквіту Галич досяг у 2-й половині 12 ст. за князювання Ярослава Осмомисла і Романа Мстиславича, а також його сина Данила Романовича. Данило Романович(в історіографії утвердилось його ім’я як Данило Галицький) в 1238 році остаточно утвердився в цьому краї після поразки угорців на чолі із галицьким боярином Судиславом. В той час у Галичі розвивалися ремесла і торгівля, велося значне цивільне і церковне будівництво. Було складено першу половину Галицько-Волинського літопису.
У 1240 році Галич став правонаступником могутньої Київської України-Русі. У Галичі створена одна з найдавніших пам’яток староукраїнської писемності – Галицьке Євангеліє. У 1367 році місто здобуло Магдебурзьке право. У Галичі в різні часи народилися, бували і проживали відомі науковці, літератори, політичні та громадські діячі, які збагатили українську, польську та караїмську культурну спадщину.
Про княже місто писали співавтори знаменитого альманаху «Русалка Дністрова» – Маркіян Шашкевич, Іван Вагилевич, Яків Головацький. У 1875 році у Галичі побував Іван Франко, а на початку ХХ сторіччя – тоді ще молодий історик Іван Крип’якевич.
На жаль, вся могутність і краса міста тускніє через ряд проблем. Тож прийняття зазначеної постанови забезпечить належні організаційно-правові, фінансово-матеріальні та інформаційні умови для реалізації комплексу заходів щодо відновлення минулої слави древнього Галича та відзначення 1115-річчя його заснування.
Іван ДОБОШ

Переглядів: 233 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 20. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2020