Вівторок, 2019-09-17, 5:32 PM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2011  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031
 
Архів новин
Головна » 2011 » Травень » 7 » Життя для Бога і України
2:10 PM
Життя для Бога і України
Родина Кисілевських дала для Галичини і світу не одне покоління громадських діячів, вчених, священиків. Зокрема, в 1893 році на душпастирській ниві тільки на території Станіславської єпархії трудилось дев’ять представників цього роду.
Данило-Василь Кисілевський народився 12 лютого 1902 року в Рошневі Товмацького повіту (нині Тисьменицького району) Станіславського воєводства в сім’ї Анни і отця Йосипа, пароха церкви св. Архангела Михаїла. Старший син отця Йосипа, Кисілевський Костянтин (1890 р.н.), мовознавець і педагог, професор Українського Вільного Університету в Мюнхені, директор школи і вищих курсів українознавства у Нью-Йорку, автор низки шкільних підручників з української мови і дидактичних праць; у співавторстві з Є. Грицаком уклав українсько-польський і польсько-український словник, досліджував мову Ганкенштайнового кодексу, українські говірки басейну Дністра і Пруту.
Данило-Василь Кисілевський проявив неабиякі здібності до навчання. Матуру здав у 1926 році в Тернополі. Згодом успішно закінчив Станіславську духовну семінарію і був рукоположений на священика в неодруженому стані 27 вересня 1932 року єпископом–помічником Іваном Лятишевським в Катедральному соборі  Св. Воскресіння Христового в Станіславі.
Перше священиче призначення о. Данила було в Печеніжині  Пістинського деканату від 25 жовтня 1932 року з виконанням обов’язків систематичного сотрудника. Згодом його чекала душпастирська праця сотрудником з правом управи в Поточиськах Городенківського деканату та систематичним сотрудником в Нижневі Устецького деканату (тепер село Тлумацького району). І в кожному населеному пункті молодий священик дбав про піднесення релігійної та національної свідомості своїх парафіян.
1 липня 1933 року о. Д. Кисілевський отримав призначення експонованим сотрудником в церкву Івана Богослова села Луг Делятинської парафії Надвірнянського деканату. Тоді це велике село, котре ховалось серед смарагдових лісів за срібною річкою Перемиською, налічувало 1100 вірних греко-католицького обряду. Тут проживав знаменитий будівничий церков та різьбяр Василь Турчиняк. Іконостаси  в церквах  сіл Яблуниця (1895–1904), Ворохти (1936–1939)  — намісний ряд, Верхнього Майдану (1932–1934), Стримби (1935–1936) рідного йому Лугу (1911–1938) в Надвірнянському повіті, будівництво та оздоблення церкви у Лузі та Дулібах біля Стрия, у Грушеві біля Дрогобича на Львівщині, різьби в залі засідань Надвірнянської повітової ради. 
Василь Турчиняк більше двох десятків років працював над унікальним інтер’єром церкви св. Івана Богослова  в Лузі. Велику опіку і підтримку він мав в особі о. Д. Кисілевського. В другій половині 30 – х  рр. ХХ ст. старий майстер завершував різьбити запрестільну стіну і бічні престоли. Останні — «Святий Миколай» та «Святі Констянтин і Олена» з церкви в Лузі — зараз знаходяться в храмі Різдва Пресвятої Богородиці в Делятині. 
Педагог і піаністка Галина Лагодинська-Залеська (1900 – 1964) в статті «Скарби мистецтва у глухій закутині» (часопис «Наша Батьківщина» №11 за 1938 рік) писала: «Ініціатором останніх церковних робіт Турчиняка був о. Кисілевський, теперішній парох Луга. Він дбає про те, щоби якнайскоріше викінчити церкву. О. Кисілевський старається заохочувати Турчиняка до робіт у церкві, бажаючи, щоби якнайбільше його праці лишилося між нами та щоби він не витрачував свого таланту на роботу для чужих».
Отець Д. Кисілевський завжди був у вирі життя, часто приходив у школу села Луг, проводив катехизацію школярів. На поданій світлині бачимо отця і вчительку М. Голинську серед школярів, які отримали перше Причастя. Це були приємні часи, адже люди горнулися до молодого священика, любили його і поважали.
12 грудня 1941 року отець стає парохом села Залуччя Снятинського деканату, згодом працює в Княжому цього ж району. Звідси починається хресна дорога отця Д. Кисілевського. В 1946 році відбулися численні арешти греко-католицьких священиків. Викликали і отця Данила. Поставили перед дилемою: або перехід до православ’я, або в’язниця і Сибір. Людина непохитної сили духу отець Кисілевський залишився вірним рідному народові, церкві. 
16 серпня 1946 року отець Д. Кисілевський був заарештований. Йому висунуто звинувачення: матеріально допомагав УПА, переховував дружину вояка УПА. Військовим трибуналом військ МВС Станіславської області 23 жовтня 1946 року священика засуджено на десять років позбавлення волі та п’ять років пораження в правах із конфіскацією майна.
Отець Данило Кисілевський загинув 8 вересня 1947 року в ув’язненні, місце поховання невідоме. Реабілітований 29 січня 1993 року. Життя цього священика, мученика віри, мужньої і неординарної особистості є символом гуманності, жертовності, джерельної чистоти тієї когорти незламних українських священнослужителів, які своїм життям наближали день воскресіння УГКЦ, що настав у 1989 році.

о. Іван Лозинський,
священнослужитель церкви 
Успіння Пресвятої Богородиці 
с. Яблуниця Яремчанської міськради.

Переглядів: 392 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 19. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2019