Вівторок, 2019-10-22, 1:55 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
 
Архів новин
Головна » 2012 » Травень » 9 » Скільки ж років Краснодвору-Надвірній?
11:00 PM
Скільки ж років Краснодвору-Надвірній?
Коли виникла Надвірна, хто її засновник, звідки походить назва міста? На ці питання історики й краєзнавці довго не могли дати однозначної відповіді. Висловлювали тільки припущення й здогадки. Найпоширенішою стала версія, що виникнення Надвірної пов’язане із селом Пнів та Пнівським замком. До такої думки дослідників підштовхнув польський архітектор Фелікс Марковський.
У статті «Палац в Надвірній…» він послався на відомого польського письменника Іполіта Ступницького, при цьому перекрутивши його слова. Ф. Марковський писав: «Назва Надвірна походить від особистої надвірної служби знатних Потоцьких, яка в замку, напевне, Пнівськім, не мала місця, зосталась осаджена біля нього в присадибних будинках, з яких згодом містечко постало». Насправді Ступницький про Пнів і Пнівський замок навіть не згадував. У своїй праці «Галіція під поглядом географічним і топографічним» писав таке: «Надвірна з рештками колись укріпленого замку, на який наїзники часто нападали… Назвисько Надвірна походить від численної надвірної служби впливових Потоцьких, яка в замку не маючи місця, навколо нього у будинках була осаджена, з яких пізніше містечко повстало».
Насправді, Надвірна як населений пункт виникла на землях, що належали магнатському роду Куропатвів. Її первісна назва є Краснодвір. Вперше Надвірна за старою назвою згадується 23 січня 1578 р. у привілеї польського короля Стефана Баторія, який надав міщанам право проводити у новозаснованім місті торги та ярмарки.
«1578 р., 23 січня, м. Варшава. – Король Стефан Баторій на прохання галицького войського Миколи Куропатви надає привілей на заснування містечка Краснодвір і запроваджує у ньому річні ярмарки і щотижневі торги.
Громадські торги запроваджуються у містечку Краснодвір.
Стефан Божою милістю король Польщі та ін. Сповіщаємо цим нашим писанням усіх і кожного, кого це цікавить, і подаємо до загального відома. Що до нас звернулися наші радники з проханням підтвердити [привілей] для містечка, названого Краснодвір, власності уродженого Миколи Куропатви, галицького войського, заснованого на сирому корені на ґрунтах села Пнів`я. І ми, виявляючи нашу милість згаданим жителям і міщанам і бажаючи сприяти започаткуванню цього згаданого містечка, висловлюємо нашу королівську волю і прихильність щодо всілякого зростання і примноження їхніх статків…
А для вірності цього підписуємо власною рукою і наказуємо прикріпити нашу вислу королівську печатку. Дано у Варшаві на загальному сеймі Королівства дня 23 місяця січня року Божого 1578, а королювання Нашого року другого».
Першим цей документ у Варшавському архіві виявив відомий польський дослідник, професор університету Марії-Кюрі Складовської в Любліні Річард Щигель.
Ростислав ГАНДЗЮК,
заступник керівника науково-редакційного відділу 
«Звід пам`яток історії і культури України. Івано-Франківська область»

Переглядів: 361 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 19. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2019