П`ятниця, 26.04.2024, 10:21:53

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Січень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
    123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031
 
Архів новин
Головна » 2021 » Січень » 5 » "Старий Калуш" пропонує віртуальну мандрівку з історією про калуську сіль
21:20:44
"Старий Калуш" пропонує віртуальну мандрівку з історією про калуську сіль

Ми знову зовсім серйозно йдемо в бік старого калійного, перевіряємо, чи ще вежа ратуші здіймається над плетивом гілок і дротів, і продовжуємо пізнавати історію свого міста.

Отже, початки калуської солі. Якщо вірити Михайлу Коломійцю, то в одній з галицьких грамот 1447 року згадується село Калуша з жупою (тобто, солеварнею). Але частіше побутує більш конкретизована згадка про калуську сіль — 5 квітня 1464 року, коли Казимир Ягелончик подарував одну "вареницю" (warzelniu) солі місцевій римо-католицькій парафії, йдеться на Facebook-сторінці Old Kalush.

Непоганий подарунок, але не так щоб шикарний. Підприємство складалося з двох малих панвів (схожих на великі сковорідки посудин, у яких випарювалась сіль. Ще часами ці посудини називали черенами або черунами.

І тут можна починати говорити про велику кількість невідомого всього. Калуш і його солевидобування не згадується в грамотах Лева Даниловича, ані інших галицьких князів. Як там було чи щось було? Поки що відповіді немає.

"Немає, якщо так чесно, відповіді і на питання про походження і роль поселення Баня. Угорці, видобуток солі, так, звісно. Але нічого чіткого на цю тему наче б теж нема", — йдеться в дописі.

Делікатні стосунки королів Угорщини і Польщі в питанні Галичини (яка формально належала угорцям, але вони дали польській короні "порулити" і можливість поінвестувати), ніколи не були секретом. Тут якраз документів чимало, більшість з них чудово описані Михайлом Грушевським. А про поширення культури видобутку солі та експорт технологій і фахівців — нічого. Може, хтось знає більше на цю тему — відгукуйтесь. Але відомо, що Баня і в давніх документах завжди фігурує як самостійне село. Без згадки в польських джерелах про угорців. Можливо, хтось має інформацію про інші джерела — то зголошуйтесь! Оповідки Каміля Бараньського без джерельної бази не пропонувати, — зауважує Old Kalush.


Переглядів: 173 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024