Субота, 2019-10-19, 1:25 PM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2017 » Травень » 19 » «Гуцульщина очима Сеньковського»
1:42 PM
«Гуцульщина очима Сеньковського»

За ініціативи обласної організації Національної спілки краєзнавців України 17 травня 2017 р. відбулась презентація альбому «Гуцульщина очима Сеньковського» авторства Валерія Ковтуна, Миколи Савчука, Мирослава Близнюка. Захід відбувся в приміщенні Івано-Франківської обласної універсальної наукової бібліотеки ім. І.Франка.

Коротка довідка: Микола Іванович Сеньковський народився 23 листопада 1893 року в містечку Пирятин на Полтавщині у сім'ї колезького правника Івана Олександровича Сеньковського. Закінчив кадетський корпус у Петербурзі, отримавши спеціальність «фотограмметрія». В роки Першої світової війни був військовим фотографом у російській армії. Тоді вперше побував у Карпатах. На початку 1920-х років Микола Сеньковський у зв'язку з непевною політичною ситуацією, поразкою визвольних змагань у Східній Україні вирішує емігрувати до Польщі. Він переїжджає на Гуцульщину, у Жаб'є (сучасна назва: Верховина). У Жаб'ї Микола Сеньковський одружується з місцевою вчителькою Євгенією Поліщук. Пані Євгенія була родом з Тернопільщини, закінчила Коломийську учительську семінарію і організовувала у Верховині першу українську школу. У 1924 році у Косові, а пізніше в Коломиї Сеньковський відкриває фотомайстерню та магазин радіо- та фототехніки. Друкує поштівки із власними світлинами і продовжує фотографувати. У 1930 році Микола Сеньковський бере участь у Першій виставці української фотографіки у Львові. Там було представлено шість світлин фотографа: «Гуцулка», «Зимовий краєвид», «Весілля», «Гуцульська церква», «Школа», «Трембітають».

1931 року у сім'ї Миколи та Євгенії народжується син Юрій. Того ж року робота фотографа «Стара гуцулка» була відзначена премією «Гран-прі» на Міжнародній європейській фотовиставці в Парижі.

У вересні 1939 року, після оголошення Німеччиною війни Польщі, Микола Сеньковський перетинає польсько-румунський кордон разом з польськими військовими офіцерами. Подальша доля його невідома.

Микола Сеньковський відомий передусім своїми світлинами Карпат та їх корінного населення – гуцулів. Краєвиди, архітектуру, побут, мистецтво карпатського краю та типажі його мешканців початку XX століття задокументував він на своїх фотографіях. (Дж. https://uk.wikipedia.org)

Коломийські краєзнавці Валерій Ковтун, Микола Савчук, Мирослав Близнюк зробили велику справу зібравши у одне видання відомі листівки М.Сеньковського. У багатьох краєзнавчих виданнях минулих років використані саме його фотографії, але, на жаль, не завжди знали автора, а якщо і знали, то рідко зазначали у підписах до світлин. Велика частина доробку відомого фотографа втрачена, та автори альбому в пошуку «нових» невідомих фотографій Сеньковського.

Гості презентації відмічали важливість даного альбому, як збірника робіт фотографа та як можливість ознайомлення з гуцульським строєм та краєвидами гуцульських сіл і містечок в 20-30-ті роки ХХ ст. Своє захоплення фотографіями Миколи Сеньковського висловлювали Корпанюк Василь Васильович – голова ООНСНМУ, Баран Євген Михайлович- голова ОО НСПУ, Глаголюк Василь Петрович – голова Коломийського міськрайонного ВТ «Просвіта» ім. Т.Шевченка, Миронюк Іван Федорович – професор ПНУ ім. В.Стефаника, Косило Михайло Юрійович – голова ОО НСКУ та усі присутні колеги краєзнавці.

Альбом «Гуцульщина очима Сеньковського» відзначений обласною премією Івано-Франківської обласної організації Національної спілки краєзнавців України у номінації «науково-популярне видання» як «Краща краєзнавча книжка року». Голова обласної Спілки краєзнавців Михайло Косило, який модерував цей захід, привітав авторів та вручив Дипломи лауреатів.


Переглядів: 213 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 19. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2019