Середа, 2019-10-16, 3:04 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2017 » Травень » 31 » Калушу не 580 років, а мінімум 617 років. Відбулася презентація видання «Калуш на старій поштівці та фотографії»
9:36 AM
Калушу не 580 років, а мінімум 617 років. Відбулася презентація видання «Калуш на старій поштівці та фотографії»
У Калуській центральній бібліотеці імені Тараса Шевченка відбулась презентація видання «Калуш на старій поштівці та фотографії», приурочена 580-й річниці з часу першої писемної згадки про Калуш. На презентації калушани дізналися, що є припущення іншої дати першої згадки про місто.

Автор ідеї – краєзнавець, колекціонер, колишній калушанин Олексій Онищук. Власне, із його цікавості ій участі в одному із аукціонів, де він придбав першу поштівку ще понад 10 років тому, і розпочалася історія книги. Гості презентації — Ігор Райківський, доктор історичних наук, професор, завідувач кафедри історії України Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника, та його колеги по кафедрі – кандидати історичних наук Андрій Королько та Олег Єгрешій. А також історики Ігор Ільницький, Олег Малярчук, Іван Тимів, які є учасниками творчої групи видання альбому, інформують "Вікна".

До альбому увійшли раніше неопубліковані світлини міста Калуша. Найбільше гостей цікавило, які світлини не увійшли до книги. Це знімки Калуського магістрату, розібраного у 70-их роках. Також немає і фотографій жидівської синагоги, Калуського повітового староства. Як зазначив краєзнавець Іван Тимів, ці об’єкти, звичайно, фотографували, однак знимки продають за чималі гроші у приватні колекції Австрії, Польщі, Ізраїлю, тому науковцям отримати їх важко.

В оформленні альбому допомагав художник-дизайнер В'ячеслав Стебницький. До видання увійшли не тільки не тільки поштівки, світлини і документи, а і фотографії монет. Всього на 144-х сторінках у книзі розмістилися раніше неопубліковані світлини. На них зокрема, Іван Сохацький в адвокатському бюро, священик о. Володимир Тисовський, митрополит Андрей Шептицький, Микола Тодорський, поважний вчитель міста під час змагунків 1934 року, хор торгівельної школи, українське товариство «Сокіл». Олексій Оніщук зазначив:

"У місті діяли чеське, польське й українське товариства для молоді «Сокіл». В Калуші в міжвоєнний період було багато товариств, серед яких кожна громада мала своє: українці мали «Пласт», поляки — «Соколят», євреї — також мали своє товариство".

Андрій Королько, доцент кафедри історії ПНУ, акцентував:

"Культурологічну цінність книги для вивчення діяльності громад міста важко переоцінити. На уроках, дорогі вчителі, представте цей альбом у 9-10-х класах. Треба, щоб студенти читали. Наприклад, я читаю курс в університеті Василя Стефаника «Історичне краєзнавство та музеєзнавство», де часто даю індивідуальні завдання. Тут є нові шляхи вивчення цих пам'яток. Якщо студент буде із Калуша, він має знати , що є такі пам'ятки. Якщо студент скаже, що він цього не знає, я скажу: «Як не знаєте? А є такий альбом!».

Андрій Королько зазначив, що часто бував на презентації схожих альбомів у Долині Коломиї, Снятині. Йому відрадно, що і Калуш не пасе задніх у справі вивчення власного краю, і тут є дуже потужний краєзнавчий гурток.

Іван Тимів додав, як готувалося видання:

"Це найбільш повне видання листівок періоду 1899-1939 років. Автори важко працювали, щоб переконати власників листівок показати цей скарб".

Крім того, до альбому увійшли фотографії монет. Зокрема, акціонерне товариство калійних солей практикували випуск своїх власних місцевих грошей і вигляд цих грошей також включено до альбому .

Власні кошти у видання вклали автори альбому Олексій Онищук і Олег Малярчук, які закуповували на аукціонах листівки, марки і фотографії та документи. 57 тисяч гривень було виділено на видання із міського бюджету. До речі, на презентації виступила і заступник міського голови Галина Романко, а міський голова Ігор Матвійчук є автором передмови до альбому.

На презентацію прийшли і ті калушани, які належать до довоєнного покоління. 81-річна Юлія Неспляк, яка мала намір придбати видання для своєї домашньої колекції, не змогла цього зробити. За словами авторів, поки що книга буде доступна у центральній бібліотеці міста Калуша, згодом — і у загальноосвітніх школах міста.

Наприкінці на презентації калушани дізналися, що є припущення іншої дати першої згадки про місто. І можливо, Калушу не 580 років, а 617 років, зауважив Олексій Онищук. Однак детальніше про цю знахідку автори обіцяють розповісти пізніше.


Переглядів: 126 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 19. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2019