Четвер, 2021-09-16, 1:31 PM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Липень 2013  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031
 
Архів новин
Головна » 2013 » Липень » 9 » Кришталева прозорість і чистота. Неоціненні твори Сельських виставили в Івано-Франківську
0:03 AM
Кришталева прозорість і чистота. Неоціненні твори Сельських виставили в Івано-Франківську
У малій виставковій залі Музею мистецтв Прикарпаття триває виставка до 110-річчя подружжя художників Романа та Маргіт Сельських. Вони представляють Львівську мистецьку школу. Кожен із них творив власне самобутнє мистецтво, однак в їхніх роботах спостерігається багато спільних рис. Напевно, визначальним у становленні їх малярського почерку було перебування в мистецькій столиці світу — Парижі. Нині на виставці експонуються 17 художніх творів подружжя.
З нагоди відкриття виставки завідувач сектору реставрації  З. Крок та художник-реставратор  О. Крок провели реставраційно-консерваційні заходи картини «Карпатський пейзаж» 1961 р. в. авторства Романа Сельського та двох Маргіт — «Золота полонина» (1975 р.) і «Портрет жінки» (1960 р.).
«Хоча на зламі століть у мистецьких академічних закладах ще сповідували реалізм, та Європа вже кілька десятиліть перебувала під впливом імпресіонізму. Саме він відіграв визначальну роль у становленні та розвитку нових напрямів у мистецтві, саме художники-імпресіоністи відкрили шлях пошукові нових виражальних засобів, нової техніки та нових образів. Настала доба модерну, коли в єдине ціле об’єднались багато несхожих і суперечливих художніх пошуків. Саме напрям «modern» спадає на думку, коли оглядаєш роботи Романа та Маргіт Сельських», — каже заступник директора Музею мистецтв Прикарпаття Віктор Доскалюк.
Для творчості подружжя Сельських характерним є узагальнений малюнок, спрощеність та декоративізм. А ще — якась кришталева прозорість і чистота. В їхніх роботах панує врівноваженість і гармонія, прагнення досконалості, незалежно чи це краєвид, натюрморт чи портрет.
Роман Сельський (1903—1990) народився в Сокалі у родині, яка була спроможна дати синові ррунтовну гуманітарну та мистецьку освіту. Тож гімназію закінчив у Львові і ще 15-літнім гімназистом знайшов шлях до Вільної мистецької академії. Там попри важке повоєння вирувало творче життя. Роман Сельський знайомиться з багатьма українськими митцями. Йому навіть поталанило потрапити в майстерню вже відомого на той час художника Олекси Новаківського. Там штудіювала малярство і його майбутня дружина Маргіт Райх.
Пізніше було навчання у Кракові — в Академії красних мистецтв. із Кракова Сельський часто навідувався до тодішньої світової столиці мистецтв — Парижа. Оселившись у Львові, він став головою молодіжного об’єднання «Artes», а на початку 30-х років минулого століття разом із Павлом Ковжуном, Святославом Гординським та іншими художниками стає одним із засновників Асоціації незалежних українських мистців (АНУМ).
Впродовж 1934—1939 років  Р. Сельський викладав у Львівському університеті пластичних мистецтв, в 1939—1941 роках — живопис і композицію у Львівському державному училищі прикладного мистецтва; після війни продовжив викладацьку діяльність. У 1989 році митець отримав звання народного художника УРСР.
Маргіт Райх (1903—1980) народилася в Коломиї. Коли її родина переїхала до Львова, у Маргіт під час навчання в гімназії виявилось зацікавлення до малюнку та живопису. В 1918 році ще гімназисткою вона почала відвідувати Вільну академію мистецтв. У 1921 році закінчила Львівську художньо-промислову школу, згодом більше року вивчала живопис в академіях мистецтв Кракова і Відня, також була ученицею школи О. Новаківського. В 1924 році надовго переїхала до Парижа, де почала активно відвідувати майстерню Фернана Леже, відому як «Академія модерн». Студії в Леже були успішними, а значимою подією в житті художниці став перший публічний показ картин у паризькому «Салоні незалежних» в 1926 році. 1931 року Маргіт Райх та Роман Сельський одружилися, хоча вперше зустрілись ще в 1918 році, відвідуючи Вільну академію мистецтв. Вдруге вони зустрілись у Парижі в 1925 році і з того часу вже не розлучалися.
Леся ТУГАЙ

Переглядів: 402 | Додав: limnytcja

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 21. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2021