Середа, 2020-11-25, 1:19 PM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2020 » Жовтень » 20 » «Живий підручник» з героїчної і жертовної історії України
11:28 AM
«Живий підручник» з героїчної і жертовної історії України

Недавно у Брошнів-Осадській бібліотеці відбулася презентація книжки вчителя історії місцевого ліцею і директора КП «Музей депортацій українців у ХХ ст.» Брошнів-Осадської ОТГ Ярослава ПАВЛЯКА «Депортації як інструмент імперської московської політики в Україні». Видання, яке схвалене на засіданні педагогічної ради ліцею, рекомендоване як посібник з історії України, може стати, на наш погляд, не лише значимим кроком у процесі творення в селищі музею пам’яті про жертв геноциду через виселення, а й належним завершенням 2020-го як Року пам’яті депортацій українців у ХХ ст. на Прикарпатті.

Три розділи і «Додатки» книжки акцентують увагу читачів на історичній тяглості московської політики виселень чи депортацій щодо українського народу як у часи Козаччини та російського царизму, так і в новітню добу сталінсько-комуністичного режиму.

Прочитання навчально-публіцистичних студій автора, а головно – їх належне осмислення можливе лише в контексті поінформованості про те, як у Брошневі-Осаді впродовж 1948–1953 рр. функціонувала сталінсько-комуністична катівня – «пересильний табір міжобласного значення», а для тисяч прикарпатців починалася дорога в Сибір. Про ті події, з часу яких незабаром мине 80 років, «Галичина» розповідала читачам у матеріалі «Щоб не забули нащадки». Не обійшов увагою ті жнива скорботи на теренах селища і Ярослав Павляк. Адже саме в них – основна мотивація увічнення пам’яті про депортованих прикарпатців у Музеї депортацій українців у ХХ ст. Автор посібника цитує професора Сергія Адамовича, який у статті «Нереабілітовані: довга дорога додому» писав: «На початку 1948 року в усіх західних областях було облаштовано дев’ять збірних пунктів, на яких, згідно з дослідженнями І. Андрухіва, одночасно могли перебувати 10 550 осіб. У Станіславській області збірні пункти були організовані в Коломиї (на 600 осіб) та в Брошневі-Осаді (на 500 осіб). За весь період депортації, проведеної у 49–59-х рр., із західних областей України було виселено 20 016 сімей чисельністю 65 159 осіб. За твердженнями очевидців, на території табору (в Брошневі-Осаді) було приблизно 9-10 бараків (у селищі ще збереглися їхні залишки. – І. Л.), в кожному з яких поселяли стільки людей, скільки було потрібно адміністрації табору. Всередині табору стояв великий мурований котел, в якому варили людям «похльобку». Довкола табір був обнесений густим колючим дротом. Спали всі на долівці. Після 1953 року бараки пересильного табору стали місцем проживання переселенців із Лемківщини...»

Музей ще в процесі створення, проте його історія вже сягає десяти років. Адже ще у 2010-му за ініціативи тодішнього селищного голови Володимира Боровича (сьогодні начальник відділу культури Рожнятівської РДА) і декана юридичного факультету ПНУ ім. В. Стефаника Олега Вівчаренка на тому місці у Брошневі-Осаді, де для тисяч прикарпатців починалася дорога в Сибір, збудували й освятили каплицю. Саме тоді й народилася ідея створення меморіального комплексу. А реальних обрисів задум набув уже після того, як селищну раду очолив Назарій Іванів (нині голова Брошнів-Осадської ОТГ). Ось чому науково-публіцистичні студії Ярослава Павляка, образно кажучи, я б означив живим підручником з героїчної і жертовної історії України. У книжці, яка може бути настільною не лише для школярів і молоді, а й для кожного прикарпатця, автор зібрав живі розповіді очевидців і належно проілюстрував документальними світлинами велику кількість інформації як історичне свідчення, що виселення, депортації, переселення, вивезення, витіснення тощо завжди були катівськими інструментами московської політики в Україні.

Книжка «Депортації як інструмент імперської московської політики в Україні», на наше переконання, посяде належне та особливе місце серед експонатів новоствореного музею, біля яких доречно написати: «Дозволено торкатися руками і... серцем».

Ігор ЛАЗОРИШИН


Переглядів: 7 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 20. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2020