Вівторок, 2019-09-17, 7:47 AM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2017 » Жовтень » 14 » Презентація «Пропам’ятної книжки для туристів» в обласній бібліотеці
6:28 PM
Презентація «Пропам’ятної книжки для туристів» в обласній бібліотеці

12 жовтня 2017 року в Івано-Франківській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. І.Франка відбулася презентація репринтного історико-краєзнавчого видання «Вакації у Дзядзя» – «Пропам’ятна книга туристів» Теофіля Кисілевського – управителя народної школи в с. Ільці на Верховинщині у 1904-1932 роках.

Відкрила зустріч заступник директора Галина Горбань, яка привітала гостей і зазначила, що нас зібрала неординарна подія - презентація унікального видання «Вакації у Дзядзя» - «Пропам'ятна книга туристів» Теофіля Кисілевського, де в одній рукописній книзі зібрано сотні унікальних автографів діячів української культури, туристів, приятелів Гуцульщини, які мандрували Карпатами у першій половині ХХ століття.

Упорядник книжки - краєзнавець і економіст Ігор Остафійчук у своєму виступі відмітив, що дане видання - це культурно-патріотична подія всеукраїнського значення, оскільки видання є не тільки пам'яткою історії Жаб'є-Ільців, а й збіркою автографів визначних постатей Галичини та України.

Поселення Жаб'є-Ільці давало гостинний притулок багатьом культурним діячам-туристам, які в погоні за красою, бажаючи пізнати цей край, прямували до столиці Гуцульщини. Дорогою до Говерли, чи повертаючись назад, мандрівники мали притулок у директора школи села Ільці Теофіля Кисілевського.

Теофіль Кисілевський, будучи непересічною особистістю, освітянином, патріотом, побудував у 1892-1893 роках школу в с. Ільці. Він є засновником та патріархом гірсько-карпатського культурно-пізнавального туризму серед інтелігенції та студентів. Друзі лагідно називали його «дзядзьо». В літній період школа служила притулком для туристів-мандрівників. Теофіль Кисілевський завів гостьову книжку - «Пам'ятну книгу туристів», в якій залишали свої записи відвідувачі оселі директора. Одним з перших, хто записався в книгу, був майбутній політичний діяч, історик Дмитро Дорошенко, а також письменник Антін Крушельницький з родиною. Серед відвідувачів Кисілевського був талановитий художник Фотій Красицький (близький родич Тараса Шевченка). Українські Карпати важко уявити без Гната Хоткевича - організатора гуцульського театру, який теж побував у гостях п. Теофіля. Знаходили шляхи до школи і письменник Богдан Лепкий, етнограф Володимир Шухевич, політичний діяч з Великої України Микола Міхновський. Гортаючи сторінки книжки, знаходимо записи Івана Франка, який уже тоді не міг писати правою рукою. Це було останнє перебування великого Каменяра в Криворівні і Жаб'ю. За часів Західноукраїнської Народної республіки в Ільцях зупинявся член Української Національної Ради Кирило Трильовський. Тут знаходили притулок політичні в'язні, втікачі з Росії - учасники революції 1905-1907 років, перебували українські січові стрільці. Змінювалися часи, але не змінювалася доброзичлива, національно-патріотична атмосфера будиночку над Черемошем.

Презентація книжки зібрала представників різних гілок численного роду Кисілевських, які мали можливість і познайомитися, і поспілкуватися. Це один з унікальних родів в Україні, який зберіг з покоління в покоління відомості про своїх родичів з часів Київської Русі.

Спогадами про село Ільці, про родовід Кисілевських ділилися численні гості, які завітали на презентацію видання. Серед них були: праправнук Теофіля Роман Біль, який розказав, як він ще дитиною разом з мамою відвідував село і слухав розповіді про знаменитого діда; лікар Микола Рекетчук, який представив слухачам генеалогічне дерево роду Кисілевських; голова обласної організації ветеранів Івано-Франківщини, уродженець села Ільці Василь Сав'юк; голова Всеукраїнського товариства «Гуцульщина» Мирослава Корнелюк.

Про важливе значення виданої книжки для студентів та молоді говорили науковці: завідувач кафедри агрохімії та ґрунтознавства Прикарпатського національного університету імені Василя Стефаника професор Мирослав Волощук та викладач факультету туризму того ж університету Тарас Маланюк, музикознавець Леся Турянська.

Мандрівка слідами гірських походів першої відпочинкової бази в Карпатах дає підставу твердити, що «Пам'ятна книга туристів» має важливе історико-культурне значення і заслуговує на відзначення всеукраїнською премією.

На завершення зустрічі директор обласної бібліотеки відзначила, що презентація книжки, яка відбулася саме у нашій обласній книгозбірні, дала можливість івано-франківцям відкрити для себе постать Теофіля Кисілевського, який є прикладом служіння своєму народу, своїй Батьківщині. А для нас велика честь познайомитися з членами славної галицької родини, які залишили свої автографи на примірнику видання, яке поповнить фонди обласної бібліотеки. Людмила Бабій також висловила вдячність ініціатору видання «Пропам'ятної книги туристів» Ігорю Остафійчуку за наполегливість у реалізації проекту та подаровані для бібліотеки книги.


Переглядів: 100 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 19. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2019