Субота, 20.04.2024, 00:09:07

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Листопад 2020  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30
 
Архів новин
Головна » 2020 » Листопад » 30 » Легенди Станиславова/Івано-Франківська. Що страшніше за вогонь
20:27:09
Легенди Станиславова/Івано-Франківська. Що страшніше за вогонь

Архітектуру Івано-Франківська можна класифікувати по-різному. Найпростіше – за віком. Тобто, будинки старі й нові. До останніх належать радянські «шедеври» та швидкобуди сучасності. У свою чергу, старовинні кам’яниці поділяють за різними критеріями. Наприклад, за добою, коли вони були споруджені.

Впевнений, вам не раз доводилось чути, що хтось живе у «польському» будинку, а хтось у «австрійському», пише Репортер.

Також міську забудову розрізняють за архітектурними стилями: бароко, класицизм, історизм, сецесія, ар-деко, конструктивізм. Але є ще одна градація, притаманна саме нашому місту. Згідно з нею, усі старі будинки можна поділити на дві категорії – до – й післяпожежні.

Йдеться про сумнозвісну Мармулядову пожежу. За даними істориків, у вересні 1868 року вогонь знищив 25 % центру Станиславова. Вцілило ніби теж багато, але потім містом ще прокотилися дві світові війни та кілька будівельних бумів, коли пам’ятки безжально ламали бульдозером. Нині «допожежних» будинків у Франківську обмаль.

Одна з таких «вогнетривких» кам’яниць має цікаву історію. Її адреса – Шевченка, 32, і стоїть вона на перехресті з вулицею Гординсь­кого. Споруджена наприкінці 1840-х для шкільного вчителя Преєра. Під час страшної пожежі він, певно, не раз подякував Господу. Справа у тому, що буквально через дорогу стояла хата Хани Двой­ри Вермут, на подвір’ї якої смажили оте сумнозвісне повидло. Жаринки потрапили на дах сараю, звідти вогонь перекинувся на сусідню ділянку, і незабаром палало вже пів міста.

Але кам’яниця Преєра лишилася неушкод­женою, хоча епіцентр пожежі був за кілька десятків метрів від неї. Просто вітер дув у протилежний бік. Побудуйся Преєр трохи ближче до центру, мав би купу головешок.

Потім у будинку розташовувалась школа Чацького, далі кулінарне училище, корпус ПНУ. Університет довів його до ручки і в результаті прийняв рішення «про відчуження та недоцільність утримання об’єкта держмайна». Тобто, аварійний будинок виставляють на продаж. Враховуючи «пильність» наших пам’яткоохоронних служб, будинок чекає або реконструкція, або той самий бульдозер і новобуд.

Схоже, безгосподарність є страшнішою за вогонь.

Іван Бондарев


Переглядів: 162 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024