Середа, 2021-01-20, 2:30 PM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2012 » Березень » 7 » Виповнилося 120-років з дня народження нашого земляка полковника Івана Чмоли
9:25 AM
Виповнилося 120-років з дня народження нашого земляка полковника Івана Чмоли
Народився 6 березня 1892 року в Солотвині, повіт Богородчани. Його батько Симеон був суддею, мати Каролина походила з сім'ї німецьких купців Бунцлів.
Народну школу Іван Олександр Чмола закінчив у Бережанах, а гімназію - в Перемишлі. Там він ввійшов у активне громадське життя. В гімназії видає підпільний учнівський журнал українською мовою.
Закінчивши гімназію, поступає на філософський факультет Львівського університету. В часі вакацій пройшов з товаришами всі Карпати.
З початком першої світової війни стає четарем у Легіоні Українських Січових Стрільців. Воювати довелося недовго, бо в 1915 році попав у російський полон і до кінця війни пробув у таборі полонених у Саратові. В 1917 році повертається до Києва і стає найближчим співробітником полковника Євгена Коновальця. Спершу був командиром куреня, а потім полку у Корпусі Сі­чових Стрільців (1918). За Директорії засновує запасну кадру Корпусу в Кам'янці – Подільському. Війну закінчив у ступені полковника УНР. Був у польскому полоні в 1920-1922 роках.

Після цього переїжджає до Румунії, де працює садівником. Згодом поселяється в Відні і одружується з Ганною Мокроус.
Повернувшись до Галичини, працює вчителем історії, географії та тіловиховання у гімназії «Рідної школи» у Яворові. Рівночасно закінчує студії у Краківському університеті. Захистивши працю з геології, дістає звання магістра природничих наук.
В 1930 р. заарештований польською владою. Відсидів у тюрмі 20 місяців (1930-1932). Польська влада забороняє йому вчителювати у Яворові і він переїжджає, як вчитель гімназії «Рідної школи» в Дрогобич.
В 1911 році засновує таємні пластові гуртки у Львові, з якими проводить військове навчання. Був засновником та зв'язковим 17 куреня юнаків імені М.Драгомонова у Львові. Найвизначніший скавтмайстер Пласту у ділянках таборів та вишколів, зокрема як перший комендант таборів на г. Сокіл в Карпатах. Був курінним 1 - го куреня УПС ім. С.Тисовського та комендантом першого табору пластунів-сеніорів у Підпютому. Нагороджений медаллю «За значне діло» і відзнакою «Свастика заслуги».
В Дрогобичі Чмола вчителює до 1939 року. З початком німецько-польської війни заарештовується поляками, повертається з приходом Червоної армії.
З 1939 по 1941 рік виконував обов'язки за­відуючого педагогічним домом десятирічки. Що­тижня мусів відмічатися в місцевому відділі НКВС, де на столі лежав пропам'ятний альбом УСС, відкритий на сторінці з світлиною Чмоли.
В червні 1940 року рішається тікати на Захід, але ця спроба не вдається через зраду провідника.
22 червня 1941 року Олександр Іван Чмола був заарештований. Його ім'я згодом знаходимо в списку страчених в Дрогобицькій тюрмі.Два його сини йдуть на службу в Дивізію «Га­личина».
Тільки в 1950 році його сім'я збирається в Боффало (США). Його жінка померла 3 січня 1978 року, до кінця свого життя віривши, що Чмола повернеться.
Андрій Чемеринський. Член НСКУ, магістр історії

Переглядів: 316 | Додав: Dnister

Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 21. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2021