Субота, 2019-09-21, 1:56 PM

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
 
Архів новин
Головна » 2012 » Березень » 14 » Знайдено листівку з зображенням могили Тараса Шевченка у її первісному вигляді
3:42 PM
Знайдено листівку з зображенням могили Тараса Шевченка у її первісному вигляді
Після  Другої Світової війни з Луганська до Косова приїхав  відомий художник Євген Якович Сагайдачний (1886-1961 рр.)  з дружиною Зоєю Антонівною. У подорожах Гуцульщиною  Сагайдачні  зібрали  значну колекцію декоративно-вжиткових виробів, яка з часом стала основою Косівського музею гуцульського мистецтва і побуту (тепер філіал Коломийського Національного музею Гуцульщини і Покуття ім. Й.Кобринського).
До 125-річчя  з дня народження Є.Сагайдачного виставку його  творів відкрили  у Київському  Національному  художньому музеї.
Нещодавно серед творів Є.Сагайдачного було виявлено листівку невідомого автора, на якій зображено могилу Т.Г.Шевченка у її первісному  вигляді. Під зображенням є рукописний підпис: «Могила Т.Г.Шевченка в Канівськім п(овіті) на Київщині. 1861-1936». Того року відзначили 75-річчя від дня смерті поета, але тут виникли певні розбіжності: у 1936 році могилу вже давно було перебудовано.
За свідченням одного із організаторів похорону Т.Шевченка у Каневі Г.Честахівського, над могилою було змуроване цегляне склепіння, засипане землею і обкладене камінням, щоб надати вигляду  степової козацької могили. Пізніше встановили дубовий хрест, який у 1884 році замінили  на металевий. У такому вигляді могила проіснувала до 1923 р., коли хрест було знято  і замість нього встановлено чавунний бюст за проектом скульптора Каленя Терещенка. І вже у 1939 р., за постановою уряду, могила набула  сучасного вигляду.

На зворотній стороні листівки немає жодних написів, за якими можна визначити автора, тираж, видавця. Оригінал малюнка виконано  тушшю, досить вправно, хоч і не професійно. Розмір листівки 14,4 х 10,3 см. Зображення обрамлене в рамку.  Папір дещо пожовклий, з потертістю, за фактурою нагадує  півватман. Не зайво пригадати, що в той період сягала вершини крива репресій в Україні, і вибір сюжету яскраво свідчить про світогляд автора.
Ю. ДЖУРАНЮК,
працівник музею 
народного мистецтва  та побуту Гуцульщини, 
м. Косів.

Переглядів: 250 | Додав: DnisterПошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі

Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 19. Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю.
Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах.

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Copyright MyCorp © 2019