Субота, 20.04.2024, 06:22:58

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Грудень 2012  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 
Архів новин
Головна » 2012 » Грудень » 17 » Науковці розшифрували напис на наріжному камені першої церкви в Івано-Франківську
13:53:50
Науковці розшифрували напис на наріжному камені першої церкви в Івано-Франківську
Сьогодні в Івано-Франківську за участю представників духовенства та краєзнавців відбувся круглий стіл на тему «Наріжний камінь – основи християнської духовності Станиславова 17 століття».
У травні цього року підчас ремонту Кафедрального собору Святого Воскресіння у престолі було виявлено кам’яну таблицю з написом. Про це за круглим столом повідомив митрополит Івано-Франківський Української Греко-Католицької Церкви Володимир Війтшин.
За словами, керівника відділу археології Івано-Франківського краєзнавчого музею Марії Улянко, перша інформація про цей камінь була розміщена у газеті «Кур’єр Станиславівський». У повідомленні йдеться, що 18 травня 1985 року був викопаний камінь з «руським» написом і переданий отцю Василю Фацієвичу. Власне він 117 років тому вперше розшифрував оригінальний напис на таблиці. «З того напису виходить, що камінь той закладений 4 травня 1670 під збудованою на тім місці церквою Воскресенія», - пише «Кур’єр Станиславівський».
«Через сім років після його віднайдення було вміщено наступну інформацію: «Сей угольний камінь, знайдений 18 мая 1895 року в Станиславові при копанню фундаментів підбожницю, де раніше стояла руска церква Воведенська, вмуровано в головнім престолі катедри станиславівської на дни перенесення молей святого отця Николая 1907. Василій Фацієвич. Митрат. Архіпресвітер», - зачитала запис Марія Улянко. Втім про цей напис, як науковці, так і священики знали давно.
Сенсацією стало прочитання першого напису камяній таблиці.
На лицьовому фронтальному боці каменя написано: «Во ім’я отця і сина і святого духа. Амінь. Создайся храм цей Воскресенія Господа Бога і Спаса нашої Ісуса Христа і Воведенія Пресвятої Богородиці  і Приснодіви Марії року 1670, місяця мая, дня 4. Старанням і накладом братства тої ж церкви, міщан Станіславовських і інших многих пожертв людей. Їмжи да буди милостим здовоздатим во день праведного суда свойого. Амінь».
Далі перераховано чоловічі імена жертводавців, за допомогою яких споруджувався храм. На боковому правову торці вирізьблено жіночі імена жертводавців. А на нижньому боковому торці науковці прочитали: «Цей камінь создал Стефан Муляр».
«Отже ми маємо абсолютно вичерпну інформацію про все: датування, титули, жертводавців першої української церкви», - говорить Марія Улянко.

Переглядів: 494 | Додав: limnytcja









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024