П`ятниця, 26.04.2024, 23:18:47

 
Меню сторінки
 
Анонси подій
 
Нові світлини

 
Важливі події

Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання

 
Календар новин
«  Травень 2021  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
 
Архів новин
Головна » 2021 » Травень » 15 » У Русові до ювілею Стефаника атмосферно оновили музей
21:21:46
У Русові до ювілею Стефаника атмосферно оновили музей

4 травня 2021 року виповнюється 150 років з дня народження Василя Стефаника – видатного українського письменника, громадського та політичного діяча, однієї з важливих постатей культурного та соціально-політичного життя України, тож цьогоріч відзначають цей ювілей на державному рівні. З цієї нагоди у рідному селі письменника оновили його садибу-музей.

Перш ніж село Русів, що на Снятинщині, постане перед очима, ще на повороті, зустрічає окрема стела із запрошенням завітати в музей Стефаника — єдине місце, яке наносить його на туристичні мапи.

Від стели й до музею тягнеться перекопана, замалим непрохідна дорога. До ювілею письменника тут затіяли капітальний ремонт, але встигли зробити заледве кількадесят метрів, пише Читомо.

Стефаника в Русові шанують настільки, що його ім’я присутнє в усіх вагомих орієнтирах. Пам’ятник письменнику стоїть на однойменній вулиці, на горбі біля школи, він потужно і гранітно дивиться на село під ногами. Поруч, у старому приміщенні школи, яку фундували Стефаник і Мартович, літературний музей.

Вхід прикрашений банером, який нагадує про скорий ювілей, але всередині ще майже порожньо. На стінах — роздрукована біографія Стефаника у спорудах. Стара сільська хата, снятинська, коломийська і дрогобицька гімназії, Краківський університет… «Тут іще буде доповнення, — запевняє нас пані Ольга Ленько, директорка, — Замість оцих столів у нас буде столик, як у тій краківській каварні, і весь інтер’єр так зроблений. Он стільці для каварні вже стоять».

І в сусідній кімнаті таки стоять заготовлені для інтерактивної експозиції стільці. А ще — два зсунуті дивани з розстеленими ковдрами й лежанка на підлозі. Видається, що люди дуже квапляться закінчити реекспозицію до ювілею.

З того, що видно зараз, музей обіцяє бути сучасним. Автентичних експонатів у ньому небагато, зате вистачає наочности та інтерактиву. Історію розповідають роздруківки на стінах і світлини, але музей намагається створити атмосферу, в якій ця історія буде добре сприйматись.

Заготовка для інтер’єру каварні. Заготовка для інтер’єру гімназійного класу. Коли життя видатної людини пов’язане переважно з текстами, атмосфера — один із небагатьох способів занурити публіку в розповідь.

Але тексти є, вони експоновані просто на стіні та у пересувних вітринах, сама стіна, присвячена текстам Стефаника, зроблена у вигляді величезної інтерактивної книжки. На її поки єдиній сторінці, препаровані між двома шибками, лежать написані авторською рукою листи. Форзаци виставки — першодруки й старі видання.

«Коли все доробимо, будемо говорити зі школами, щоб у десятому класі, коли вивчають Стефаника, уроки проходили тут, у музеї», — каже пані Ольга. Окрім музею, вона працює вчителькою в Стецівському ліцеї. На моє питання, як зі Стефаником тут знайомились раніше, відповідає ухильно: «Та всі читають Стефаника, обов’язково. Він є у програмі, то з його творчістю всі знайомі».

Якщо працівники музею встигнуть, через кілька днів тут буде прекрасна оглядова експозиція. В ній небагато експонатів, які можуть викликати старосвітський музейний захват через свою унікальність, але літературний музей наче й не женеться за подібним. На відміну від, скажімо, меморіальних музеїв Бандери в Угринові чи Грушевського в Києві, тут намагаються робити акцент на атмосфері, а не на виставкових стендах. Такий підхід у перспективі може подарувати Русову вельми інноваційний культурний простір.

У старій садибі Василя Стефаника нині ще один музей – його меморіальний. Тут інша атмосфера – спроба зберегти письменника, яким він був за життя. І це вже інша історія.


Переглядів: 135 | Додав: Dnister









Пошук на сторінці
Статистика

Locations of visitors to this page
 
Кнопка сторінки

Івано-Франківська обласна організація НСКУ

 


Наші друзі







Відлуння віків Вишивка Оксани Чемеринської
 
©2010 - 24. 
Ідея, автор, збір і систематизація матеріалів - 
Почесний краєзнавець
України 
Андрій Чемеринський. 


Матеріали авторів розміщені виключно для популяризації та зацікавлення історією рідного краю. 
Висловлюємо подяку авторам за їхню нелегку працю! 
Через технічні можливості сторінки ми не можемо подати посилання (гіперлінк), проте вкажемо прізвище автора (або ресурс походження). 
Нашим завданням є збір масиву інформації з різних джерел - щоб зацікавлені особи мали можливість з нею працювати. Ряд інтернет - сторінок з часом втрачають свої попередні публікації, ми старатимемося їх зберегти на цьому ресурсі. 

Подання власних дописів та досліджень для розміщення на сторінці вітається.

Спілка та веб - сторінка не є власником авторських матеріалів, тільки популяризує їх для загальної обізнаності.

Офіційна позиція Спілки може бути відмінною від думки поданої в авторських матеріалах. 

Copyright MyCorp © 2024